x

Aktualności

Całkowity zakaz reklamy mieszanek mlecznych – czy do tego dojdzie?

Rząd w Rumunii rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu reklamy mieszanek mlecznych dla dzieci do 2 roku życia oraz ścisłego ograniczenia wszelkiego rodzaju porad w tym zakresie jakich mogą udzielać mamom pracownicy służby zdrowia. Naruszenie tych zasad może stanowić przestępstwo i podlegać karze wynoszącej ponad 20 tysiące euro.
 
Zgodnie z obowiązującym prawem Unii Europejskie, mleka modyfikowane dla niemowląt do 6 miesiąca życia nie mogą być reklamowane. Ma to na celu przeciwdziałanie agresywnym reklamom mieszanek mlecznych doprowadzających do zmniejszenia odsetka mam karmiących piersią w pierwszych miesiącach życia dziecka. Takie prawo obowiązuje również w Polsce. Jednak Unia Europejska daje swobodę państwom członkowskim co do wprowadzania ograniczeń reklamy mieszanek mlecznych o ile nie jest to sprzeczne z prawem UE z czego Państwo Rumuńskie planuje skorzystać.
 
Celem wprowadzenia tak restrykcyjnych przepisów jest chęć poprawy statystyk dotyczących naturalnego karmienia jak również ochrona praw dzieci do zapewnienia optymalnego modelu żywienia, co ma wpływ na zdrowie już od pierwszych lat życia. Według raportu UNICEF tylko 12,6% dzieci w Rumunii jest wyłącznie karmione piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Dlatego też zgodnie z projektem ustawy, pracownicy służby zdrowia będą musieli położyć większy nacisk na budowanie świadomości związanej z karmieniem naturalnym, a informacje dotyczące przygotowania i stosowania mieszanek zastępczych będą mogli przekazywać dopiero w przypadku kiedy karmienie naturalne jest niemożliwe.
 
Przy tej okazji należy zwrócić uwagę na dane dotyczące karmienia piersią w Polsce. Z raportu dotyczącego karmienia z 2015r. wynika, że tylko 7-33% dzieci (w zależności od regionu Polski) jest wyłącznie karmionych piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Kobiety zwracają również uwagę na to, że nie są odpowiednio informowane o karmieniu piersią przez personel medyczny – 36% z nich  twierdzi, że ani ginekolog ani położna nie prowadzą rozmów na ten temat, a także nie przygotowują młodych mam do karmienia piersią. Mając na uwadze te dane, może Polska, idąc w ślad za Rumunią, również powinna rozważyć wprowadzenie zaostrzenia reklamy mieszanek mlecznych.
 
 
 
 
Gdzie kupisz femaltiker

Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy można kupić nasz produkt.

Kup w internecie Znajdź sklep
Pobierz bezpłatny poradnik

Dowiedz się, jak karmić piersią i dlaczego warto robić to jak najdłużej.

Pobierz poradnik
Planujesz ciążę?
Spodziewasz się dziecka?

Ciekawych informacji szukaj na: www.prenatale.pl

Copyright 2015 ⓒ NUTROPHARMA sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

NUTROPHARMA sp. z o. o.
(22) 380 48 00 biuro@mlekomamyrzadzi.pl
Jedności 10A, 05-506 Lesznowola, woj. mazowieckie
NIP: 5210087234