x

Aktualności

Dlaczego mleko kobiece jest tak dobrze przyswajalne? Kolejny puzelek układanki odkryty.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że mleko kobiece jest najlepszym pokarmem dla niemowląt. Zgodnie z zaleceniami WHO mama powinna karmić swoje dziecko wyłącznie mlekiem kobiecym przez pierwsze 6 miesięcy jego życia. Mleko kobiece dostarcza nie tylko istotnych składników odżywczych niezbędnych do rozwoju dziecka, ale również korzystne bakterie probiotyczne. Probiotyki dostarczane na wczesnym etapie rozwojowym niemowląt mają korzystne długotrwałe skutki dla zdrowia ludzkiego. Wykazano, że dieta silnie wpływa na skład populacji bakterii. Na przykład wiadomo, że cukry znajdujące się w mleku kobiecym selektywnie promują  wzrost  korzystnych bakterii jelitowych, takich jak bifidobakterie, które zapobiegają rozwojowi biegunki oraz infekcji u niemowląt. Jednym z głównych składników ludzkiego mleka jest cukier zwany lakto-N-tetraozą, który praktycznie nie występuje w mleku innych ssaków.

Badanie opublikowane w kwietniu 2017 roku w Cell Chemical Biology wykazało, że bakterie Bifidobacterium longum wytwarzają enzym o nazwie LnbX, który umożliwia rozkładanie cukru lakto-N-tetraozy będącego składnikiem mleka kobiecego. Badacze określili strukturę tego enzymu oraz poznali jego właściwości. Naukowcy wykazali, że więcej bakterii Bifidobacterium longum znajdowało się w przewodzie pokarmowym niemowląt, które spożywały wyłącznie mleko kobiece w porównaniu z niemowlętami karmionymi mlekiem kobiecym i mieszanką mlekozastępczą.

Badanie to pokazuje jak bardzo ważne jest wyłączne karmienie mlekiem kobiecym. Mleko kobiece zawiera szereg składników, w tym bakterie probiotyczne. To właśnie ze względu na ich zawartość dzieci lepiej trawią pokarm mamy. Może jest to jedno z wyjaśnień dlaczego mleko kobiece jest tak dobrze przyswajalne przez dzieci i powoduje mniej problemów z brzuszkiem w porównaniu do mieszanek mlekozastępczych.

http://www.cell.com/cell-chemical-biology/fulltext/S2451-9456(17)30095-8

Gdzie kupisz femaltiker

Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy można kupić nasz produkt.

Kup w internecie Znajdź sklep
Pobierz bezpłatny poradnik

Dowiedz się, jak karmić piersią i dlaczego warto robić to jak najdłużej.

Pobierz poradnik
Planujesz ciążę?
Spodziewasz się dziecka?

Ciekawych informacji szukaj na: www.prenatale.pl

Copyright 2015 ⓒ NUTROPHARMA sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

NUTROPHARMA sp. z o. o.
(22) 380 48 00 biuro@mlekomamyrzadzi.pl
Jedności 10A, 05-506 Lesznowola, woj. mazowieckie
NIP: 5210087234