x

Eksperci mówia

Dokształcenie personelu medycznego w kwestii karmienia piersią a wsparcie dla młodych mam

Alicja Janosz, Piosenkarka i kompozytorka

Po zapoznaniu się z wynikami raportu na temat stosunku otoczenia do karmienia piersią, jestem przerażona i zasmucona. To, co mnie szczególnie niepokoi jako matkę to fakt, że personel medyczny na czele z pediatrami, pełniący rolę autorytetów dla młodych rodziców, nie posiada wystarczającej kompetencji i wiedzy na temat żywienia niemowląt i małych dzieci oraz znacznie bagatelizuje znaczenie karmienia piersią, w zamian zbyt często i zbyt łatwo proponując podanie niemowlętom mm.

Jako obserwator i wykwalifikowany specjalista ds. Reklamy i Public Relations jestem przekonana iż wiele działań marketingowych, jakimi posługują się producenci mm jest ukierunkowanych na personel medyczny, gdyż to on pełni rolę autorytetu dla młodych mam, z których każda jest dla nich potencjalną klientką. Docieranie więc do potencjalnych klientów poprzez wykorzystywanie tegoż „niezależnego autorytetu“ uważam za działanie nieetyczne, które powinno być zabronione.

Jestem głęboko przekonana, że najlepsza w tym przypadku jest edukacja. I że powinno się dokształcać w kwestii karmienia piersią właśnie personel medyczny, który następnie przekaże swoją wiedzę i wsparcie młodym mamom. Wierzę, że trzeba promować zalety karmienia piersią, a przede wszystkim obalać mity i udzielać realnego wsparcia, zwłaszcza na początkach drogi mlecznej, czyli jeszcze w szpitalach, i w przychodniach medycznych. Jestem również pewna, że propaganda i nachalność reklam mleka modyfikowanego, obecnych w telewizji, prasie czy internecie, również mocno wpływa na stanowisko opinii publicznej w kwestii sposobu żywienia niemowląt, a to także ma niekorzystny wpływ na decyzje młodych mam o sposobie karmienia na jaki się decydują. Między matkę a dziecko, do tego stopnia wdarł się marketing, że nieraz odnoszę wrażenie iż dla wielu osób bardziej naturalnym jest widok opiekuna karmiącego dziecko butelką niż matki karmiącej piersią. Uważam to za wielką porażkę naszej cywilizacji, że w świecie pełnym tolerancji oraz kipiącym seksem i przemocą, daliśmy sobie wmówić, że karmienie piersią jest czynnością intymną i wstydliwą do tego stopnia, iż wiele osób czuje się niekomfortowo w obecności mamy karmiącej. Brak w tym logiki i niestety, działa to na niekorzyść dla zdrowia fizycznego i psychicznego kolejnych pokoleń, które zostają zbyt wcześnie pozbawione najlepszego dla nich pokarmu, bogatego w przeciwciała i żywe komórki macierzyste, których mm nie zawiera, a także bliskości, która jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Głęboko wierzę, że wiedza i wsparcie są kluczem do sukcesu. Choć mój syn również otrzymał po narodzinach mm, potrzeba podążania za instynktem i gromadzenie wiedzy na temat ogromu zalet płynących z karmienia piersią spowodowały, że karmię piersią syna już 19 miesięcy i z chęcią wspieram inne młode mamy. Trzymam kciuki za każdą kobietę, by otrzymała dobre wsparcie i wiedzę, by świadomie, mądrze i z sercem zdecydować o sposobie karmienia swojego dziecka.

 

Gdzie kupisz femaltiker

Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy można kupić nasz produkt.

Kup w internecie Znajdź sklep
Pobierz bezpłatny poradnik

Dowiedz się, jak karmić piersią i dlaczego warto robić to jak najdłużej.

Pobierz poradnik
Planujesz ciążę?
Spodziewasz się dziecka?

Ciekawych informacji szukaj na: www.prenatale.pl

Copyright 2015 ⓒ NUTROPHARMA sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

NUTROPHARMA sp. z o. o.
(22) 380 48 00 biuro@mlekomamyrzadzi.pl
Jedności 10A, 05-506 Lesznowola, woj. mazowieckie
NIP: 5210087234