x

FAQ

1. Czy stosowanie słodu jęczmiennego może być pomocne, jeśli stosuję karmienie mieszane czyli dokarmiam dzidziusia mieszanką mlekozastępczą?

Stosowanie dodatkowego dokarmiania przez smoczek zawsze zwiększa ryzyko, że dziecko coraz mniej chętnie będzie chciało ssać pierś. Karmienie przez smoczek jest dla dziecka mniej pracochłonne, dlatego dokarmianie spowoduje, że odruch ssania nie będzie tak intensywny i będzie to powodowało zaburzenia odruchu prolaktynowego. Aby zapobiec całkowitemu odzwyczajeniu dziecka od piersi należy dostawiać dziecko najczęściej do piersi. Stosowanie produktu, który będzie zwiększał produkcje mleka na pewno będzie działało korzystnie i może zmniejszyć ryzyko całkowitego zaniku pokarmu.

Prenatal Femaltiker – bezpieczne karmienie piersią 

2. Jak najlepiej stosować produkt? Kiedy wystarczy jedna a kiedy dwie saszetki?

Producent zaleca stosowanie jednej bądź dwóch saszetek produktu w zależności od zaawansowania problemu. Dla wygody stosowania można również spożyć dwie saszetki produktu jednorazowo rozpuszczając w podwójnej ilości mleka lub wody. Dla prawidłowej inicjacji laktacji po porodzie zalecamy stosowanie 2 saszetek, potem w celu utrzymania wystarczająca może być jedna saszetka dziennie. Przy pojawiającym się ponownie problemie, ponownie można zwiększyć dawkowanie.

3. Czy mogę stosować produkt w czasie nawału pokarmowego?

Nie, w przypadku zaobserwowania nawału pokarmowego należy koniecznie odstawić produkt. W przypadku nawału nie ma potrzeby dodatkowej stymulacji laktacji. Produkt można ponownie zacząć stosować po unormowaniu laktacji. Warto pamiętać, że w przypadku nawału pokarmowego niezwykle ważne jest częste i efektywne ssanie piersi przez dziecko, co zapobiegnie dalszym nieprzyjemnym konsekwencjom nawału pokarmowego.

4. Czy piwo rzeczywiście pobudza laktację? Moja Mama zaleca mi raczej picie bawarki, przynajmniej jest bezpieczniejsza.

Piwo w wielu krajach jest tradycyjnie stosowane jako stymulator laktacji. Już w latach 80’ przeprowadzono eksperyment, w którym kobiety piły piwo z 6% zawartością alkoholu, wodę gazowaną lub wodę z 6% dodatkiem etanolu. Wykazano zwiększenie stężenia prolaktyny – hormonu odpowiadającego za laktację – tylko wśród osób pijących piwo. Badanie dowodzi, że efekt laktogenny nie wynika z alkoholu czy też ogólnie picia płynów . Takie badania były powtórzone później. Bawarka sama w sobie oczywiście jest bezpieczna, z uwagi na brak alkoholu Jednak w przypadku bawarki nie mamy żadnych dowodów naukowych, że jej picie może korzystnie działać w przypadku laktacji.

5. Skąd wiadomo, że to słód jęczmienny jest składnikiem piwa, który działa prolaktacyjnie?

Kolejne eksperymenty medyczne doprowadziły do wydzielenia składników piwa, które rozpuszczają się w wodzie i odpowiadają za efekt prolaktogenny. Okazało się, że nie jest to alkohol, salsolinol, chmiel, ani woda, ale polisacharydy słodu jęczmiennego Na tym etapie badań naukowych nie wiemy, który konkretnie z wielocukrów tak działa. Prawdopodobnie jest to efekt synergii wielu składników słodu.

6. Co to jest beta-glukan?

Beta-glukan to plisacharyd obecny m.in. w jęczmieniu. Jest to jeden ze związków słodu jęczmiennego – mający istotny wpływ na laktację. Z badań in vitro oraz na modelu zwierzęcym – wynika, że po spożyciu beta-glukanu dostaje się on do przysadki mózgowej, gdzie łączy się z receptorem i pobudza produkcję prolaktyny. Prolaktyna zaś, wpływa bezpośrednio na proces laktacji i zwiększa produkcję mleka. Dlatego Femaltiker jest standaryzowany na zawartość tego polisacharydu.

Beta-glukan – skuteczniejsza laktacja

7. Moje dziecko urodziło się poprzez cesarskie cięcie. Czy będę bardziej narażona na problemy z laktacją?

Kobiety, które urodziły poprzez cięcie cesarskie mogą normalnie i efektywnie karmić dziecko piersią. Jednakże, taki rodzaj porodu może być czynnikiem ryzyka pewnych problemów z laktacją, szczególnie w związku z zastosowanym znieczuleniem oraz przy braku właściwych standardów postępowania zaraz po porodzie np. brak kontaktu skóra do skóry, rozpoczęcie dostawiania do piersi później niż w ciągu 2 pierwszych godzin po porodzie. To może opóźnić II etap laktogenezy i w konsekwencji wpływać negatywnie na efektywność laktacji. W tym przypadku, aby uniknąć późniejszych problemów ważny jest dobry start czyli zastosowanie dobrych standardów opieki laktacyjnej już na oddziale położniczym w ciągu pierwszych dni po porodzie

8. Moja córeczka ma już 2 tygodnie i mam wrażenie, że moje piersi nie są tak pełne mleka jak wcześniej. Jak ocenić, czy mam wystarczającą ilość pokarmu?

Musimy pamiętać, że około 2 tygodnie po porodzie kończy się laktogeneza II i kobieta wchodzi w etap ustabilizowania laktacji. Wtedy może już nie odczuwać takich różnic w „wypełnieniu” piersi, co nie musi oznaczać problemów laktacyjnych. Najlepszą obiektywną metodą oceny wydajności laktacji jest regularne ważenie dziecka. W przypadku właściwych przyrostów wagi nie ma powodów do niepokoju. W przeciwnym wypadku najlepiej skonsultować się z doradcą laktacyjnym.

9. Czy rzeczywiście dłuższe karmienie piersią oznacza, że moje dziecko będzie bardziej inteligentne?

Do tej pory mieliśmy pewne przesłanki, że dzieci karmione piersią dłużej, lepiej się uczą. W tym roku w prestiżowym czasopiśmie JAMA Pediatrics ukazało się badanie, w którym poddano ocenie dzieci karmione piersią. Testy wśród dzieci w wieku 7 lat wykazały, że każdy kolejny miesiąc karmienia ich piersią w okresie niemowlęcym, wpływał pozytywnie na ich wyniki inteligencji. Wyniki te są istotnym wsparciem obecnych zaleceń o wyłącznym karmieniu piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka i kontynuowaniu go minimum do pierwszego roku.

10. Czy są jakieś produkty na bazie słodu jęczmiennego, które mogłabym stosować zamiast piwa? Mimo niskiej zawartości alkoholu obawiam się o bezpieczeństwo mojego maluszka.

Piwo jest bardzo dobrym źródłem słodu jęczmiennego. Jednak picie piwa nawet o znikomej ilości alkoholu w okresie laktacji może być uznane za postępowanie kontrowersyjne. Dlatego warto sięgnąć po produkt będący bezpieczną alternatywą dla piwa. Jedynym takim produktem dedykowanym kobietom w okresie laktacji jest Femaltiker. Zawiera on jeden z polisacharydów słodu jakim jest beta-glukan – o udowodnionym działaniu podnoszącym poziom prolaktyny. Dodatkowo został on wzbogacony o uspokajającą melisę, z uwagi na fakt, iż jednym z czynników niekorzystnie wpływających na laktację jest stres.

11. Skąd wiemy, że słód jęczmienny jest bezpieczny w okresie laktacji?

Od wielu lat piwo bezalkoholowe stosowane jest przez kobiety karmiące piersią w celu wspomagania laktacji.. Baza Lactmed, będące spisem wszystkich składników, w tym również leków, które można stosować w czasie laktacji, potwierdza brak przeciwwskazań do stosowania słodu jęczmiennego podczas karmienia piersią, i tym samym podkreśla jego bezpieczeństwo. Dodatkowo bezpieczeństwo słodu jęczmiennego zostało podkreślone przez Grupę Ekspertów, którzy opracowali stanowisko w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w ciąży w okresie laktacji.

12. Czy są jakieś zalecenia, które wskazują, że słód jęczmienny działa korzystnie na laktację?

W
połowie 2013 r. zostało wydane Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w ciąży
w okresie laktacji, które podkreśla, że stosowanie produktu na bazie słodu jęczmiennego jest przykładem dobrej praktyki postępowania dietetycznego wspierającego laktację. Ponadto aktualne stanowisko Academy of Breastfeeding Medicine wymienia słód jęczmienny jako przydatny w żywieniu kobiet mających problemy laktacyjne.

13. Czy to jak  Femaltiker jest przygotowywany do spożycia  wpływa na jego działanie?

Zdecydowanie nie ma to znaczenia dla efektu działania produktu. Jest możliwość rozpuszczenia go zarówno w wodzie, jak i mleku różnych rodzajów. Możliwość rozpuszczenia w wodzie jest szczególnie zalecana kobietom, które mają alergię na białka mleka krowiego lub soję.

14. Czy mogę stosować Femaltiker z innymi produktami wspomagającymi takimi, jak herbatki lub kapsułki na laktację?

Każdy sposób działania, który może wspomóc laktację i umożliwi jej utrzymanie jest na pewno pożądany. Jednak w przypadku stosowania Femaltikera łącznie z herbatkami laktacyjnymi czy też kapsułkami nie wiemy, jaki będzie efekt działania. Do tej pory nie przeprowadzono badań, które potwierdziły by bezpieczeństwo takiego postępowania, dlatego nie jest rekomendowane stosowanie ich łączne.

15. Od kiedy mogę zacząć stosować Femaltiker? Miałam problem z laktacją z poprzednim dzieckiem i obawiam się powtórki.

Z uwagi na swój mechanizm działania produkt będzie najbardziej skuteczny przy inicjacji laktacji. Dlatego szczególnie istotne jest rozpoczęcie stosowania produktu od drugiej doby po porodzie. Wtedy rozpoczyna się drugi etap laktogenezy,w którym bardzo istotny jest odpowiedni poziom prolaktyny. W przypadku właściwego wysokiego poziomu tego hormonu inicjacja laktacji przebiega prawidłowo, co skutkuje możliwością dłuższego karmienia piersią. Bardzo ważne jest stosowanie prawidłowych standardów opieki laktacyjnej na oddziale położniczym. Proszę zgłosić swoją obawę dotyczącą karmienia Paniom Położnym jeszcze przed porodem. Umożliwi to uchwycenie problemu na wcześniejszym etapie. Oczywiście Femaltiker będzie tu przydatny i należy rozpocząć stosowanie go jeszcze podczas pobytu w szpitalu.

16. Jestem mamą wcześniaka i ściągam pokarm laktatorem. Czy w takim przypadku stosowanie Femaltikera może mi pomóc?

Bardzo dobrze, że stymuluje Pani laktację laktatorem. W momencie, kiedy maluszek nie może sam ssać piersi, odciąganie mleka wspomaga utrzymanie laktacji. Dodatkowe stosowanie produktów na bazie słodu jęczmiennego jest uznane za dobrą praktykę postępowania dietetycznego również w przypadku, kiedy mama nie karmi piersią. Zastosowanie takiego produktu jest bardzo ważne na samym początku tuż po porodzie w celu podniesienia poziomu prolaktyny, która inicjuje produkcję mleka dojrzałego.

17. Jeśli biorę inne produkty dla mam karmiących (witaminowo-omegowe), to czy przy stosowaniu produktu Femaltiker mam je odstawić?

Produkt Femaltiker przeznaczony jest dla kobiet karmiących piersią w celu wspomagania laktacji. Nie zawiera on w swoim składzie dodatkowych witamin i składników mineralnych bądź też kwasów omega-3, które wykazują zupełnie inne działanie. Dlatego też podczas stosowania produktu Femaltiker należy pamiętać o stosowaniu innych preparatów zawierających te składniki np. Prenatal Duo, który również przeznaczony jest dla kobiet w czasie laktacji.

18. Czy stosowany przeze mnie produkt Femaltiker nie będzie powodował u mojego dziecka dolegliwości żołądkowo-jelitowych w tym kolki?

Mimo tego, że kolka jest często występującą dolegliwością u niemowląt, to nadal jej dokładne przyczyny nie się znane. Istnieje wiele teorii, które sugerują czym może być ona spowodowana. Coraz częściej mówi się o tym, że występowanie kolki u niemowląt nie ma związku ze spożywanym przez mamę pokarmem. Może ona być spowodowana m.in. niedojrzałością układu pokarmowego, zbyt dużą ilością spożywanych pokarmów tzw. przejadanie się dziecka, bądź zbyt małą ilością enzymu laktaza, jak również tym, że większość czasu dziecko przebywa w poziomie, a nie w pionie. W związku tym, produkt Femaltiker nie będzie wpływał na występowanie kolki, co nie oznacza, że . nie wystąpi ona u dziecka z innego powodu.

Gdzie kupisz femaltiker

Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy można kupić nasz produkt.

Kup w internecie Znajdź sklep
Pobierz bezpłatny poradnik

Dowiedz się, jak karmić piersią i dlaczego warto robić to jak najdłużej.

Pobierz poradnik
Planujesz ciążę?
Spodziewasz się dziecka?

Ciekawych informacji szukaj na: www.prenatale.pl

Copyright 2015 ⓒ NUTROPHARMA sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

NUTROPHARMA sp. z o. o.
(22) 380 48 00 biuro@mlekomamyrzadzi.pl
Jedności 10A, 05-506 Lesznowola, woj. mazowieckie
NIP: 5210087234