x

Karmienie piersią może chronić mamę przed zespołem metabolicznym

Zespół X lub zespół metaboliczny może dotyczyć nawet do 30% społeczeństwa w krajach rozwiniętych. Na zespół składa się szereg czynników ryzyka w tym; otyłość typu brzusznego, nadciśnienie, insulinooporność, podwyższony poziom glukozy na czczo czy  dislipidemia z podwyższonym poziomem trójglicerydów.  Ten zbiór wzajemnie powiązanych czynników zwiększa istotnie ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2 oraz ich powikłań naczyniowych.
 Dostępne dane wskazują na korzyści związane z karmieniem piersią nie tylko dla dziecka, ale także dla mamy, która szybciej traci ciążowe kilogramy, ale co najważniejsze  otrzymuje ochronę związaną z ryzykiem rozwoju m.in. cukrzycy typu 2.
 Najnowsze opublikowane badanie przeprowadzone z udziałem 4724 koreańskich  kobiet w wieku od 19 do 50 lat wskazało na zależność korzyści związanych ze zdrowiem mamy od kumulatywnej długości karmienia piersią.
Kobiety podzielono na grupy w zależności od zadeklarowanej długości trwania karmienia piersią  tj. poniżej 5 miesięcy, 6-11 miesięcy, 12-23 miesiące oraz powyżej 24 miesięcy. 

Średnio odnotowano występowanie syndromu metabolicznego u około 11-13% wszystkich  badanych kobiet. Analizy statystyczne wyłączające także inne zmienne takie jak wykształcenie, status socjoekonomiczny, ilość porodów,   palenie tytoniu, stosowanie doustnej  antykoncepcji,  czy czas pierwszej miesiączki wykazały, co następuje;

• Kobiety, które karmiły łącznie (suma długości  karmienia  piersią wszystkich dzieci) 6-11 miesięcy miały o 33% zmniejszone ryzyko  podwyższonego ciśnienia krwi vs kobiety, które karmiły poniżej 5 miesięcy.

• Kobiety, które karmiły 12-23 miesiące miały nie tylko obniżone ryzyko nadciśnienia, ale także o ponad 20% obniżone ryzyko podwyższonego poziomu glukozy na czczo, pierwszego objawu predyspozycji do rozwinięcia się cukrzycy typu 2.  Ponadto w tej grupie kobiet ryzyko rozpoznania  zespołu  metabolicznego  było niższe o 27% vs kobiety karmiące poniżej 5 miesięcy.

•  Szczególną grupą kobiet, o jak się wydaje najlepszym profilu zdrowotnym,  były te kobiety, które łącznie karmiły dzieci 2 lata i więcej.  WHO w rekomendacjach dotyczących karmienia piersią  wspomina o okresie 2 lat i dłużej karmienia piersią  o ile życzą sobie tego zarówno matka jak i dziecko.  Jak się okazuje 24 miesiące karmienia piersią skutkuje 38% redukcją ryzyka  podwyższonej glukozy na czczo,  24% redukcją ryzyka podwyższonego poziomu trójglicerydów  i o 30% zmniejszonego ryzyka zdiagnozowania syndromu metabolicznego w porównaniu do kobiet karmiących krótko (poniżej 5 miesięcy).

 A zatem badanie to wnosi dodatkowe informacje związane z korzyściami dłuższego karmienia piersią dla długoterminowego zdrowia  mamy. Wskazuje także na potencjał długiego karmienia piersią jako łatwo dostępnej i niedrogiej profilaktyki rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.
Zespół  metaboliczny i schorzenia z nim powiązanie obecnie jest  jedną częstszych przyczyn przedwczesnych zgonów w społeczeństwach krajów rozwiniętych. Z przeprowadzonego w 2002 roku w Akademii Medycznej w Gdańsku badania NATPOL PLUS wynika, że kryteria rozpoznania zespołu metabolicznego spełniało w Polsce 26,2% społeczeństwa czyli około 10 milionów Polaków.  A zatem dzięki dłuższemu karmieniu piersią zyskuje nie tylko dziecko, co zostało ponad wszelką wątpliwość udowodnione, ale także jego mama.

 Źródło: http://online.liebertpub.com/doi/pdf/10.1089/jwh.2016.6036

Gdzie kupisz femaltiker

Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy można kupić nasz produkt.

Kup w internecie Znajdź sklep
Pobierz bezpłatny poradnik

Dowiedz się, jak karmić piersią i dlaczego warto robić to jak najdłużej.

Pobierz poradnik
Planujesz ciążę?
Spodziewasz się dziecka?

Ciekawych informacji szukaj na: www.prenatale.pl

Copyright 2015 ⓒ NUTROPHARMA sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

NUTROPHARMA sp. z o. o.
(22) 380 48 00 biuro@mlekomamyrzadzi.pl
Jedności 10A, 05-506 Lesznowola, woj. mazowieckie
NIP: 5210087234