x

Raport 2016

Czy Polska jest krajem przyjaznym matce karmiącej piersią i jej dziecku? „Raport 2016”

W ramach kampanii Mleko Mamy Rządzi prezentujemy drugi raport, tym razem poruszający temat: „Czy Polska jest krajem przyjaznym matce karmiącej i jej dziecku? Raport 2016”  powstały pod merytorycznym patronatem Centrum Nauki o Laktacji opracowany przez dr Magdalenę Nehring-Gugulksą i dr Monikę Żukowską-Rubik, na zlecenie organizatora kampanii Mleko Mamy Rządzi.

Raport nakreśla mapę systemowego wsparcia w trzech różnych obszarach instytucjonalnych: w przychodni – podczas wizyt lekarskich u lekarza pediatry, na oddziale niemowlęcym i w miejscu pracy. Wykazuje słabości sytemu, brak zrozumienia dla wagi problemu, ale też pokazuje obszary, gdzie matki uzyskują wsparcie. Wyraźnie pokazuje, gdzie pomoc karmiącym Polkom powinna być rozwinięta, jeśli Polska chce osiągać sukces w tej dziedzinie.”

Poniżej podsumowanie i wnioski z raportu oraz do pobrania jego pełna treść:

Podsumowanie i wnioski

Z poprzedniego raportu wynika, że mamy pragną naturalnie karmić swoje dzieci: aż 98% mam rozpoczyna karmienie piersią tuż po porodzie.

Jak wygląda wsparcie w trzech obszarach: w przychodni, na oddziale niemowlęcym i w pracy?

Polscy lekarze zachęcają do karmienia piersią: 49% zachęcało respondentki do karmienia.
Tylko 34% ankietowanych było informowanych, że przez pierwsze 6 ms. należy wyłącznie karmić piersią, a aż 64% nie dowiedziało się od lekarzy o korzyściach karmienia piersią.
Badanie wśród respondentek wykazało, że lekarze nie zawsze przekazują wiedzę opartą na aktualnych rekomendacjach ekspertów. Część wypowiedzi zachęcających do naturalnego karmienia piersią jest popierana argumentami emocjonalnymi, a nie fachową informacją na temat zalet mleka kobiecego.
Szczególnie brak wsparcia jest podkreślany podczas problemów z laktacją. Aż 45% lekarzy na problemy z laktacją rekomenduje przejście na mleko zastępcze, a tylko 7% pediatrów doradza wizytę i konsultanta laktacyjnego.

W pracy również jest wiele aspektów, które powinny ulec zmianie, aby umożliwić matkom karmienie piersią po powrocie do pracy – m.in.: tylko 12% pracodawców respektuje przepisy prawa w zakresie przysługujących przerw związanych z karmieniem piersią. Respondentki podkreślają również, że pozytywne nastawienie pracodawców do matek karmiących pomogłoby im po powrocie do pracy.

Aby sytuacja uległa szybkiej i skutecznej poprawie należy:

o   Podnieść poziom wiedzy personelu medycznego, tak aby osiągnął on pułap odpowiedni do zadań, jakie go czekają. Najszybszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest kształcenie podyplomowe, które powinni prowadzić specjaliści ds. laktacji

o   Skuteczniej respektować prawo w zakresie promowania sztucznego mleka w gabinetach lekarskich – dotyczy to respektowania Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece

o   Zapewnienie dostępu wszystkim kobietom do profesjonalnej pomocy nie tylko w sytuacji problemu z laktacją,

Podsumowując powyższy raport należy podkreślić, że w Polsce matki karmiące otrzymują niewielkie wsparcie w zakresie laktacji, karmienia piersią i występujących problemów. Przekazywana wiedza i informacje w tym temacie – szczególnie przez lekarzy –są oceniane jako niespójne, wyrywkowe, niezaktualizowane o najnowszą wiedzę, rekomendację i światowe standardy.
Z uwagi na to, że kobiety otrzymują niewielką wiedzę ekspercką dotyczącą karmienia piersią, są zmuszone konfrontować się z osobistymi opiniami personelu medycznego.

Badanie wykazało, że wsparcie instytucji jest oceniane jako niewystarczające, a wskazane słabości sytemu powinny być jak najszybciej naprawione, aby matki karmiące zostały należycie wsparte i docenione.

 

Baner_RaportKarmienie 444

Gdzie kupisz femaltiker

Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy można kupić nasz produkt.

Kup w internecie Znajdź sklep
Pobierz bezpłatny poradnik

Dowiedz się, jak karmić piersią i dlaczego warto robić to jak najdłużej.

Pobierz poradnik
Planujesz ciążę?
Spodziewasz się dziecka?

Ciekawych informacji szukaj na: www.prenatale.pl

Copyright 2015 ⓒ NUTROPHARMA sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

NUTROPHARMA sp. z o. o.
(22) 380 48 00 biuro@mlekomamyrzadzi.pl
Jedności 10A, 05-506 Lesznowola, woj. mazowieckie
NIP: 5210087234