x

Co nowego w temacie laktacji? Konferencja Elacta w Atenach część 3

Sprawozdanie całościowe. Tekst: Kinga Osuch
Część 3: Karmienie  mlekiem mamy jest kluczem do zdrowia dziecka.

Z tą tematyką wiązał się kolejny wykład, tym razem greckiego pediatry i IBCLC, Nikosa Variakisa na temat pandemii (ponieważ problem dotyczy już również dzieci w Azji, a nawet w Afryce), alergii u dzieci i zmiany, jaka się dokonała w myśleniu o przyczynach i sposobach zaradzenia temu zjawisku. Dziś wiemy, jak bardzo ważną rolę pełni karmienie piersią oraz kontakt dzieci z alergenami, poprzez pokarm matki, ale także bezpośrednio spożywanymi.

Kolejnymi tematami, które były poruszane podczas dwóch dni wykładów, były interpretacja badań naukowych, uwarunkowania prawne pracy konsultantów laktacyjnych, zaburzenia pracy tarczycy po porodzie i ich wpływ na laktację czy rola nowych mediów w życiu młodych matek, których aktywność w internecie zwiększa się o 40% po urodzeniu dziecka(!). Ja jednak chciałam powiedzieć jeszcze tylko o jednym, jakże aktualnym temacie. Elizabeth Horman (Niemcy, USA), która poświęciła się pomocy matkom i dzieciom w sytuacjach wojen i katastrof (jak wojna na Bałkanach w latach 90-tych, czy huragan Katrina), mówiła o roli karmienia piersią w kryzysowych sytuacjach dla ratowania życia najmłodszych, które umierają 6 razy częściej jeśli nie są żywione mlekiem kobiecym. Okazuje się, że wiele matek niemowląt z Nowego Orleanu dotkniętego żywiołem, w ogóle nie wiedziało, że mogą nakarmić swoje dzieci piersią! W krajach Afryki i Azji ogarniętych wojną, często inne kobiety przejmują karmienie piersią niemowlęcia, które straciło matkę. Niektóre z nich rozbudzają na nowo laktację, przystawiając oseska. Niestety pomoc humanitarna, która dociera do poszkodowanych, zawsze zaczyna się od wysyłania mieszanek dla niemowląt. Jest to praktyka dosłownie zabójcza. Zdezorientowane kobiety rezygnują nierzadko z karmienia piersią, narażając dzieci na śmiertelne zagrożenie. Elizabeth Horman opowiadała o uciekającej przed wojną matce pięciorga dzieci, z których czworo wykarmiła piersią, której wydawało się, że chroni najmłodsze, podając mieszankę z darów. Greckie konsultantki laktacyjne starają się docierać z pomocą do matek przebywających w licznych obozach dla uchodźców w ich kraju. Napotykają na trudne do pokonania bariery komunikacyjne. Mimo to nie ustają w wysiłkach.
Grecja, mimo szalejącego kryzysu gospodarczego i humanitarnego, związanego z napływem uchodźców, ugościła nas wspaniale.

Autor zdjęcia: Iwona Kozłowiec
Polska ekipa w całości :)

Gdzie kupisz femaltiker

Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy można kupić nasz produkt.

Kup w internecie Znajdź sklep
Pobierz bezpłatny poradnik

Dowiedz się, jak karmić piersią i dlaczego warto robić to jak najdłużej.

Pobierz poradnik
Planujesz ciążę?
Spodziewasz się dziecka?

Ciekawych informacji szukaj na: www.prenatale.pl

Copyright 2015 ⓒ NUTROPHARMA sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

NUTROPHARMA sp. z o. o.
(22) 380 48 00 biuro@mlekomamyrzadzi.pl
Jedności 10A, 05-506 Lesznowola, woj. mazowieckie
NIP: 5210087234