x

Eksperci mówia

Powinniśmy inwestować w organizację skutecznego wsparcia laktacyjnego w szpitalach

Tomasz Chodkowski, Medela Polska Sp. z o.o., od wielu lat lobbujący za systemowymi rozwiązaniami wspierającymi karmienie naturalne w Polsce

Bardzo dziękuję za ten jakże cenny i jednocześnie bardzo smutny raport. W mojej opinii jego esencją jest zdanie, które z praktyki szpitalnej rozszerzyłbym na całą opiekę okołoporodową: „wsparcie personelu ma charakter biernego przyzwolenia”.

Dla uzupełnienia całości obrazu sprawy warto podać jeszcze kilka liczb.  W  roku  2014  ponad  50%  noworodków  i  niemowląt skorzystało z refundacji mieszanek mlecznych. Na statystycznego „alergika” (ponad 50% alergików to już chyba pandemia) NFZ wydał ponad 580 PLN. Jednocześnie w tym samym roku szpitale publiczne, w ramach postępowań przetargowych, zakupiły mleko modyfikowane dla każdego statystycznego noworodka za kolejne 100 PLN. Licząc szacunkowo po 50 gr za porcję 90 ml , otrzymujemy niebagatelną ilość, bo aż 18 litrów sztucznej mieszanki na głowę każdego noworodka. Przytoczone liczby podsumować można tylko tak: „polscy urzędnicy wspierają aktywnie, szczodrze i wyłącznie wczesne żywienie modyfikowanym mlekiem krowim”. Smutny to kraj, na którym nie robi wrażenia fakt, że jego dzieci tyją najszybciej w Europie, który waży sobie lekce kolejne doniesienia naukowe ze świata o korzyściach zdrowotnych i ekonomicznym bonusie podnoszenia wskaźników karmienia naturalnego. Na pytanie, dlaczego Polki nie karmią piersią świat medycyny odpowiada: „bo nie chcą”. Kiedy staram się dalej dociec jaki jest poziom weryfikowanej wiedzy na temat laktacji mojego rozmówcy, najczęstszą odpowiedzią jest milczenie.

Od kilkunastu lat obserwuję, jak co roku pompuje się setki milionów w biznes sztuczno mieszankowy, jednocześnie nie wydając ani złotówki na organizację skutecznego wsparcia laktacyjnego – w tej sytuacji trudno oczekiwać, by sytuacja była inna niż opisana w Państwa raporcie.

Gdzie kupisz femaltiker

Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy można kupić nasz produkt.

Kup w internecie Znajdź sklep
Pobierz bezpłatny poradnik

Dowiedz się, jak karmić piersią i dlaczego warto robić to jak najdłużej.

Pobierz poradnik
Planujesz ciążę?
Spodziewasz się dziecka?

Ciekawych informacji szukaj na: www.prenatale.pl

Copyright 2015 ⓒ NUTROPHARMA sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

NUTROPHARMA sp. z o. o.
(22) 380 48 00 biuro@mlekomamyrzadzi.pl
Jedności 10A, 05-506 Lesznowola, woj. mazowieckie
NIP: 5210087234