x

Aktualności

UNICEF alarmuje – aż połowa noworodków na świecie nie jest karmionych piersią w ciągu pierwszej godziny życia!

Według niedawno publikowanego raportu UNICEF obejmujące głównie regiony Ameryki Południowej, Azji Południowej, Bliskiego Wschodu czy Afryki, aż 77 milionów noworodków na świecie (50%) nie jest przystawianych do piersi w ciągu pierwszej godziny od narodzin. Zbyt długie czekanie na pierwszy, kluczowy kontakt z matką zmniejsza szanse noworodka na przeżycie, ogranicza ilość mleka matki i prawdopodobieństwo wyłącznego karmienia piersią. Im karmienie piersią jest bardziej odsuwane w czasie, tym większe ryzyko zgonu dziecka w ciągu pierwszego miesiąca życia. Opóźnianie karmienia piersią o 2-23 godziny po porodzie zwiększa o 40% ryzyko śmierci dziecka w ciągu pierwszych 28 dni. Opóźnianie o 24 godziny lub więcej zwiększa to ryzyko aż o 80%.
 
Badacze UNICEF wskazują, że zaraz po porodzie kobiety nie otrzymują odpowiedniej pomocy przy karmieniu piersią, nawet jeśli narodzinom towarzyszył personel medyczny. Co więcej w niektórych regionach świata kobiety, które rodziły w obecności wykwalifikowanego personelu rzadziej zaczynały karmić piersią swoje dzieci w ciągu pierwszej godziny. Dużym problemem opóźniającym karmienie naturalne jest podaż niemowlętom innych płynów lub pokarmów. W wielu krajach przez pierwsze trzy dni życia powszechne jest karmienie dzieci krowim mlekiem, wodą z cukrem czy mlekiem modyfikowanym dla niemowląt.
 
Według WHO karmienie piersią powinno być wyłącznym sposobem odżywiania niemowlęcia do 6 miesiąca życia. Jak wskazują dane UNICEF tylko 43% dzieci poniżej 6 miesiąca życia jest karmionych wyłącznie piersią. Każda ilość mleka kobiecego którą dostaje dziecko zmniejsza ryzyko jego śmierci. Dzieci, które ani razu nie były karmione mlekiem matki są 7 razy bardziej narażone na śmierć z powodu infekcji niż te, które otrzymały choć niewielką ilość mleka matki w ciągu pierwszych 6. miesięcy życia. Natomiast dzieci, które w ogóle nie były karmione piersią są 14 razy bardziej narażone na śmierć niż te karmione wyłącznie mlekiem matki.
 
UNICEF zwraca uwagę na to, że karmienie piersią nie jest jedynym zajęciem kobiet dlatego potrzebują one szeroko rozumianego wsparcia od polityków, systemów opieki zdrowotnej, zakładów pracy, społeczności i bliskich. Choć dowody na prozdrowotne właściwości karmienia piersią są niepodważalne to jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie poprawy praktyki karmienia piersią na całym świecie. Inwestowanie w upowszechnienie praktyki karmienia piersią ma znaczący wpływ na zdrowie kobiet i dzieci, w tym ich przeżycie i rozwój oraz na stan zdrowia i lepsze perspektywy w przyszłości.
 
Gdzie kupisz femaltiker

Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy można kupić nasz produkt.

Kup w internecie Znajdź sklep
Pobierz bezpłatny poradnik

Dowiedz się, jak karmić piersią i dlaczego warto robić to jak najdłużej.

Pobierz poradnik