femaltiker-k-147932897-3.jpg

Dieta eliminacyjna a alergia u niemowląt

Dieta eliminacyjna -to zmora mam karmiących piersią. Czy rzeczywiście musisz z czegoś rezygnować w okresie karmienia piersią?

Poniżej ciekawa analiza naukowa, która objęła bardzo szeroką grupę dzieci i niemowląt karmionych piersią – 40 000 z 42 różnych badań. Autorzy – bardzo znany zespół z Adelajdy pod kierunkiem Pani Profesor Marii Makrides podjął się odpowiedzi na bardzo trudne pytanie: czy eliminacyjna dieta matki podczas ciąży i  karmienia piersią ma jakikolwiek wpływ na przyszłe zdrowie noworodków i niemowląt? I tutaj ciekawe i pewnie dla wielu ciekawe wnioski autorów:

  • eliminowanie mleka krowiego czy jaja kurzego, co jest bardzo częste wśród polskich mam, nie skutkowało redukcją występowania egzemy czy astmy u ich dzieci
  • żadne badanie z randomizacją nie wykazało, aby dieta restrykcyjna stosowana przez mamę zapobiegła wystąpieniu kataru siennego u niemowląt.
  • Uzasadnienie dla diety eliminacyjnej, tylko jeśli mama sama ma alergię na daną grupę produktów spożywczych

W przeglądzie zaznaczono, że to właśnie dobrze zbilansowana dieta typu śródziemnomorskiego, która jest bogata w owoce, warzywa, ryby oraz produkty o dużej zawartości witaminy D skutkowała redukcją ryzyka wystąpienia alergii u dziecka. Podkreślano także znaczenie włączania do diety matki  potencjalnych alergenów zamiast ich wyłączania, jako drogę do prawidłowego dojrzewania układu odpornościowego dziecka. Liczymy, że takie informacje pozwolą uwierzyć, że „dieta eliminacyjna na wszelki wypadek” nie ma podstaw naukowych i na dodatek może przynieść więcej szkody niż pożytku.