Dieta eliminacyjna a karmienie piersią

Dieta eliminacyjna - zmora mam karmiących piersią.

Poniżej ciekawa analiza naukowa, która objęła bardzo szeroką grupę dzieci bo aż 40 000 z 42 różnych badań. Autorzy – bardzo znany zespół z Adelajdy pod kierunkiem Pani Profesor Marii Makrides podjął się odpowiedzi na bardzo trudne pytanie: czy eliminacyjna dieta matki podczas ciąży i  karmienia piersią ma jakikolwiek wpływ na przyszłe zdrowie dziecka? I tutaj pewnie dla wielu ciekawe wnioski autorów:

  • eliminowanie mleka krowiego czy jaja kurzego, co jest bardzo częste wśród polskich mam, nie skutkowało redukcją występowania egzemy czy astmy u ich dzieci. 
  • żadne badanie z randomizacją nie wykazało, aby dieta restrykcyjna stosowana przez mamę zapobiegła wystąpieniu kataru siennego.
  • Uzasadnienie dla diety eliminacyjnej; tylko jeśli mama sama ma alergię na daną grupę produktów spożywczych

Czy karmienie piersią musi oznaczać dietę eliminacyjną?

W przeglądzie zaznaczono, że to właśnie dobrze zbilansowana dieta typu śródziemnomorskiego, stosowana w okresie laktacji, która jest bogata w owoce, warzywa, ryby oraz produkty o dużej zawartości witaminy D skutkowała redukcją ryzyka wystąpienia alergii u dziecka. Podkreślano także znaczenie włączania do diety przy karmieniu piersią  potencjalnych alergenów zamiast ich wyłączania, jako drogę do prawidłowego dojrzewania układu odpornościowego dziecka. Liczymy, że takie informacje pozwolą uwierzyć, że „dieta eliminacyjna na wszelki wypadek” nie ma podstaw naukowych i na dodatek może przynieść więcej szkody niż pożytku.