femaltiker-k-1224658945-1.jpg

Dieta wegetariańska przy karmieniu piersią

Dieta wegetariańska a karmienie piersią

Jednym z tematów kontrowersyjnych jest również stosowanie diety wegetariańskiej podczas karmienia piersią. Co zrobić, żeby dieta wegetariańska była odpowiednio zbilansowana pod względem zawartości białka, węglowodanów i tłuszczów? Czy mamy są narażone na występowanie niedoborów przy stosowaniu takiej diety? Czy stosując dietę wegetariańską nie szkodzę dziecku? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej w Stanowisku Ekspertów dotyczącym diety wegetariańskiej stosowanej podczas karmienia piersią:

„Diety wegetariańskie są oparte na żywności pochodzenia roślinnego. Istnieje kilka odmian diety wegetariańskiej:
– laktoowowegetariańska, dopuszczająca spożywanie nabiału i jaj;
– wegańska, wykluczająca wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego i nabiał;
– makrobiotyczna, zawierająca głównie ziarna, rośliny strączkowe i warzywa, a w mniejszym stopniu nasiona, owoce i orzechy.

Penney i Miller zalecają, aby kobieta stosująca dietę wegetariańską w okresie ciąży spożywała codziennie:
– 1-2 porcji ciemnozielonych warzyw;
– 4-5 porcji innych warzyw i owoców;
– 3-4 porcje fasoli i produktów sojowych;
– 6 lub więcej porcji produktów pełnoziarnistych i zbożowych;
– 1-2 porcji orzechów, nasion i kiełków.

Autorzy zalecają indywidualne rozpatrywanie ryzyka wystąpienia niedoborów pokarmowych u kobiet na diecie wegetariańskiej w okresie ciąży i laktacji. Liczne badania wykazały, że dieta wegetariańska jest uboga w witaminę B12, witaminę D, wapń, białko i jod. Wskazano także na konieczność oceny i monitorowania stanu odżywienia kobiet w ciąży i laktacji na diecie wegetariańskiej oraz pokrycia zapotrzebowania na witaminę B12, witaminę D, wapń, żelazo, DWKT i białko. Ekstremalne diety wegetariańskie stosowane w laktacji mogą powodować niedostateczne spożycie poszczególnych składników odżywczych, co może zmniejszyć ilość produkowanego przez matkę mleka. Wegetarianizm jest szczególnie popularny wśród dorastających dziewcząt, które często mają bezkompromisowy stosunek do sposobu żywienia. Brakuje jednak badań dotyczących wpływu diety wegetariańskiej na stan odżywienia młodych matek karmiących i ich dzieci.”

Powyższy tekst stanowi fragment publikacji:” Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji”. Standardy Medyczne /Pediatria 2013;10:265-79

Dokument do pobrania: http://femaltiker.pl/wp-content/uploads/2015/06/Stanowisko-Grupy-Ekspert%C3%B3w-zalecenia-%C5%BCywieniowe-dla-kobiet-w-okresie-laktacji.pdf