adobestock-119288126-002.jpeg

Dietetyczne początki mamy karmiącej piersią

Zostałaś mamą, zaczęłaś karmić piersią i nie możesz odnaleźć się w gąszczu dietetycznych rad? Na pytania co jeść, czego unikać, co pić, czego nie pić, co pozytywnie, a co negatywnie wpływa na laktację każdy daje Ci inną radę?! A ty na wszelki wypadek postanowiłaś odstawić większość produktów?  

To właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy ten tekst :-) Wraz z dietetyczną ekspertką ds. żywienia mamy i dziecka – Małgorzatą Jackowską – na podstawie najczęściej zadawanych przez mamy (takie jak Ty) pytań przygotowaliśmy 6 złotych zasad, które pomogą Ci stać się laktacyjną  i dietetyczną masterką;)  

Zasada n#1 Dbaj o zróżnicowaną dietę i nie eliminuj produktów na wszelki wypadek.

Sposób odżywiania w czasie karmienia piersią ma znaczenie przede wszystkim dla Twojego samopoczucia i zdrowia. Wpływ spożywanego przez Ciebie jedzenia na mleko, które produkujesz jest minimalny.

W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się: owoce i warzywa (surowe, gotowane, pieczone itd), produkty zbożowe (różne rodzaje pieczywa, makaron, płatki zbożowe np. jako musli, kasze, ryż), produkty białkowe (mięso, ryby, jaja, nabiał, nasiona roślin strączkowych) i tłuszcze, najlepiej roślinne (oleje i oliwa, nasiona i orzechy).

Jeśli rodziłaś przez cesarskie ciecie to przez kilka pierwszych dni po operacji możesz stosować dietę lekkostrawną, ale jeśli nie masz dolegliwości z układu pokarmowego (np. zaparć) to możesz stosować normalną, zdrową dietę.

Zasada #2 Unikaj niezdrowej żywności

Podobnie jak każdy inny człowiek, powinnaś unikać żywności wysoko przetworzonej, nadmiaru słodyczy i cukru oraz nadmiaru soli. Dlatego, że są to produkty niezdrowe dla Ciebie.

W pierwszych miesiącach karmienia piersią zrezygnuj też z picia alkoholu.

Dobrym pomysłem może być też unikanie nieaktualnej wiedzy na temat tego jak zachowują się niemowlęta i jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej piersią ;)

Zasada #3 Uzupełniaj płyny, ale uważaj na dobową ilość spożywanej kofeiny

W zależności od potrzeb powinnaś wypija około 2-3 litrów płynów. Możesz pić: wodę, herbaty owocowe, soki warzywne, w mniejszych ilościach soki owocowe 100% (wybieraj raczej świeże owoce). Możesz pić kawę i herbaty zawierające teinę (czarna, biała, zielona) ale ilość kofeiny powinna być ograniczona do max 300mg dziennie. To tyle co w 4-5 porcjach espresso, albo 10 kubkach herbaty. Możesz więc spożywać raczej normalne ilości kawy i herbaty w ciągu dnia.

Zasada #4 Produkty dietetyczne mogą (pozytywnie lub negatywnie) wpłynąć na laktację, ale najważniejszym i najefektywniejszym wsparciem dla laktacji jest możliwie jak najczęstsze karmienie piersią

Tylko niektóre składniki pokarmowe mogą wpływać na skład Twojego mleka. Są to: kwasy tłuszczowe, szczególnie DHA, witaminy A,C, D, E, jod i selen, karotenoidy i flawonoidy.

Twoja dieta nie ma wpływu na kaloryczność mleka, zawartość tłuszczu, białek, węglowodanów (laktozy). Twoja dieta nie ma także wpływu na ilość mleka, ani na to czy jest 'chude' albo 'tłuste'. Mleka może być nieco mniej, jeśli jesteś niedożywiona i odwodniona. Dbaj więc o to, żeby jeść według swojego apetytu i pić tyle, ile potrzebujesz.

Aby laktacja działała dobrze należy stosować zbilansowaną, zdrową dietę, nawadniać się, a przede wszystkim skutecznie i często przystawiać dziecko do piersi, na żądanie, zarówno w dzień jak i w nocy.

Pamiętaj też, że w czasie karmienia piersią Twoje zapotrzebowanie kaloryczne jest większe niż przed zajściem w ciążę o około 10% jeśli jesteś mało aktywna fizycznie lub o 20% jeśli jesteś średnio lub bardzo aktywna fizycznie.

Zasada #5. Pamiętaj o niezbędnej, dodatkowej suplementacji

Samą dietą niestety nie będziesz w stanie zapewnić sobie i dziecku wszelkich niezbędnych składników i witamin. Będąc mamą karmiącą piersią powinnaś w szczególności zadbać o dodatkową suplementację witaminy D (2000IU/dzień), jodu (150ug) i DHA (200-600mg w zależności od tego jak dużo jesz ryb).

Pamiętaj! Zanim podejmiesz dodatkową suplementację lub zastosujesz jakąś dietę warto skonsultować się z lekarzem i/lub dietetykiem.

Warto pamiętać również o tym, aby sięgając po różnego rodzaju produkty i suplementy sprawdzać ich skład zarówno pod kątem zawartości danego składnika, jak i jego faktycznego wpływu na laktację. Informacje takie można znaleźć m.in. na stronie www.e-lactancia.org, na której wpisując w wyszukiwarkę dany składnik (niestety tylko po angielsku) otrzymamy informację o medycznie potwierdzonym wpływie danego składnika na mleko mamy.

Mleko płynące z Twoich piersi ma wielką moc, ale na Twojej laktacyjnej drodze mogą (ale nie muszą!) przytrafić się małe przeszkody, zastoje czy niepowodzenia. Jeśli przytrafią Ci się takowe to nie rezygnuj z karmienia piersią, tylko poszukaj rozwiązania problemu i eksperckiej wiedzy.

Pamiętaj, że potrzeba kilku miesięcy aby laktacja się ustabilizowała, a czynnikami, które mogą mieć negatywny wpływ na ilość pokarmu w piersiach może być np. zmęczenie, niedożywienie czy infekcje.

Jeśli czujesz, że brakuje Ci wiedzy, a w Twojej głowie pojawiają się pytania, na które nie znasz odpowiedzi skonsultuj się z lekarzem, pielęgniarką środowiskową, doradcą laktacyjnym i/lub skorzystaj z materiałów i podpowiedzi, jakie znajdziesz na naszej stronie www i/lub profilach social mediowych Mleko Mamy Rządzi FB oraz IG.