mama-w-ciazy-karmiaca-piersia.jpeg

Karmienie piersią a ciąża

Karmienie piersią jest najlepszym co mama może dać swojemu dziecku, ale co zrobić jeśli zajdziemy w drugą (lub kolejną) ciążę? Czy ciężarna mama może nadal karmić piersią? Jak długo karmić piersią w ciąży, jaką stosować w tym czasie dietę i jak poradzić sobie z karmieniem piersią po porodzie dwójki dzieci (tandem feeding)? Na te i inne pytania poprosiliśmy o odpowiedź naszą laktacyjną ekspertkę – Panią Doktor Katarzynę Raczek-Pakułę.

Czy będąc w ciąży można karmić piersią? Do którego m-ca można karmić piersią?  

W czasie ciąży można karmić bez przeszkód, pod warunkiem, że ciąża nie jest zagrożona. Karmić można przez całą ciążę, a po porodzie karmić dwójkę dzieci (tandem feeding).

Każdy akt karmienia w sposób naturalny wywołuje wyrzut oksytocyny, jednak w ciąży wydzielana jest substancja, która oksytocynę rozkłada, tak, by nie wywoływała skurczy macicy.

Sytuacją w której trzeba zakończyć karmienie, jest zagrażające poronienie - czyli wystąpienie objawów, które mogą je zwiastować (np. krwawienie, bóle podbrzusza). O zakończeniu karmienia w takiej sytuacji decyduje lekarz i wtedy nie ma już czasu na stopniowe odstawianie, tu niestety trzeba zadziałać radykalnie.

Jak karmić piersią będąc w ciąży? Jakie pozycje będą najlepsze?

Kiedy mama jest w ciąży z kolejnym dzieckiem, starszak jest już zwykle sprytny i bardzo mobilny. Na pewno z łatwością znajdzie pozycję, w której mimo przeszkody w postaci brzuszka, będzie miał dostęp do piersi. Trzeba jednak uważać i od początku tłumaczyć dziecku, że nie może na brzuch naciskać, ani po nim skakać. Najbezpieczniejsza będzie pozycja, w której mama siedzi wygodnie na kanapie, a dziecko siada i przytula się do niej z boku.

Czy mleko kobiety ciężarnej zmienia swój skład i smak? 

Ok. 16-22 tygodnia ciąży piersi zaczynają wydzielać siarę. W tym czasie niektóre dzieci same rezygnują z mleka mamy. Po prostu mleko przestaje im smakować! Nie znaczy to jednak, że jest ono dla starszego dziecka w jakikolwiek sposób niewskazane. Jeśli mama i starsze dziecko chcą kontynuować karmienie, nic nie stoi na przeszkodzie.

Czy ciąża może wpłynąć na ilość mleka (a dokładniej mówiąc na zmniejszenie objętości mleka w piersiach)? Co robić jeśli pokarmu jest mniej? 

Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy organizm jest przeciążony utrzymywaniem siebie w miarę dobrej kondycji i karmieniem dwójki dzieci (tego w brzuszku i tego karmionego piersią). Jest to sygnał, że mama powinna zadbać o siebie. Zwolnić, częściej odpoczywać, a przede wszystkim zdrowo się odżywiać. Nie ma jednak gwarancji, że te działania pozwolą na zwiększenie laktacji. Karmiąc piersią w czasie ciąży, trzeba pamiętać, że nienarodzony maluszek i jego dobro są na pierwszym miejscu. Starszak poradzi sobie, nawet jeśli mleka będzie mniej, a próbując „eksploatować” organizm ponad jego możliwości, mama może zaszkodzić i sobie i maleństwu.

Czy mama karmiąca piersią w czasie ciąży powinna w jakiś szczególny sposób dbać o swoją dietę i zdrowie?

Mama karmiąca piersią w czasie ciąży powinna dbać o swoją dietę i zdrowie tak samo jak zawsze :-)

Dieta mamy karmiącej w czasie ciąży, powinna być zdrowa i urozmaicona. Nie ma potrzeby „jedzenia za dwoje czy nawet troje”. Komponując jadłospis należy kierować się piramidą zdrowego żywienia, która jest uniwersalnym przewodnikiem po żywieniu osób w każdym wieku. Suplementacja kwasu foliowego, jodu, witaminy D3 czy żelaza, nie koliduje z karmieniem piersią.

Jeśli chodzi o aspekty zdrowotne, to należy dbać o siebie, wykonywać regularne badania i zwracać uwagę na przyjmowane leki – nie wszystkie leki bowiem są wskazane dla kobiet ciężarnych. Jednym z nich jest ibuprofen, który ze względu na działanie przeciwzapalne jest polecany przy zastojach czy przy zapaleniu piersi, w ciąży jest przeciwwskazany. 

Tandem Feeding – jak robić to dobrze? Po jakim czasie od porodu wznowić karmienie starszego dziecka? Czy namawiać go do tego, czy jeśli już nie chce – to odpuścić?

Karmienie starszego dziecka, można wznowić od razu po powrocie ze szpitala. Bywa to wręcz zbawienne w okresie nawału. Trzeba jednak pamiętać, że starsze dziecko szybko opróżnia pierś i dlatego lepiej, by to noworodek był karmiony jako pierwszy. Starszak bywa jednak bardzo pomocny, gdy mama ma szybki wypływ pokarmu i nadprodukcję, wówczas karmiony jako pierwszy, zmniejsza ciśnienie z jakim mleko wypływa i karmienie jest bardziej komfortowe dla noworodka. Mamy karmiące tandem, bardzo szybko orientują się jaki schemat czy zasady najlepiej sprawdzają się z jej dziećmi – nie ma tu odgórnego, jedynie słusznego modelu postępowania.

Jeśli starsze dziecko odmawia ssania piersi, można je zachęcać, ale nie zmuszać. Bardziej prawdopodobne jest jednak, szczególnie jeśli różnica wieku między dziećmi jest mała, że starszak będzie się domagał karmień tak często jak noworodek. Może nawet zacząć odmawiać posiłków stałych. Nie należy się tym denerwować, to sytuacja przejściowa.