matka i niemowlę

Karmienie piersią jest korzystne dla zdrowia dziecka i matki.

Małgorzata Kozłowska-WojciechowskaProf. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, – Kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla zdrowia dziecka, ale również jest pomocne dla jego matki. 

Kobiety karmiące metodą naturalną szybciej odzyskują siły po porodzie, i szybciej powracają do wagi sprzed ciąży. Badania wskazują, że kobiety karmiące piersią znacznie rzadziej doświadczają depresji poporodowej, a także rzadziej zapadają na raka jajnika oraz piersi w późniejszym okresie życia. Jednakże, karmienie piersią jest najważniejsze dla dziecka. Dzieci karmione wyłącznie w ten sposób przez pierwsze 6 miesięcy życia mają kilkanaście razy większą szansę przeżycia oraz  znacznie rzadziej chorują, niż dzieci, które nie były karmione tą właśnie metodą. Karmienie piersią poprawia zdolność dziecka do uczenia się i przyswajania informacji z otaczającego świata. Korzystanie przez dziecko tylko z pokarmu mamy przez pierwsze 6 miesięcy życia przeciwdziała wczesnej otyłości nawet o 30%, a tym samym redukuje ryzyko   otyłości dorosłym w wieku. Ponadto wykazano, że dzieci, które karmione były piersią przez 6 miesięcy znacznie rzadziej zapadają na nadciśnienie, choroby układu krążenia na tle miażdżycy, zespół metaboliczny, czy cukrzycę typu 1 i 2 w późniejszym życiu. Dziecko wraz z pokarmem mamy otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze i to w doskonałych proporcjach (wyjątek stanowią witamina K i D, które muszą być suplementowane).

Składniki obecne w mleku matki

Bogactwo i różnorodność składników obecnych w mleku kobiecym sprawiają, iż jest ono niemożliwe do odwzorowania w sposób sztuczny.  Dzięki temu, że pokarm własnej mamy (mleko matki) dostarcza do organizmu dziecka wiele składników immunoaktywnych, możliwe jest kształtowanie prawidłowego rozwoju jego układu odpornościowego.

I dlatego, karmienie piersią do 6 miesiąca życia przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób alergicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry (AZS), astma oskrzelowa, alergia na białko mleka krowiego. Ponadto, karmienie piersią zmniejsza ryzyko rozwoju chorób zapalnych jelit o 31%. Przypuszcza się, iż ten efekt ochronny mleka kobiecego związany jest z właściwościami immunomodulacyjnymi pokarmu oraz stymulacją powstawania fizjologicznej mikroflory jelitowej u nowonarodzonego dziecka. A zatem należy powiedzieć, że 6-cio miesięczne karmienie piersią jest nie tylko doskonałą inwestycją w zdrowie nowonarodzonego dziecka, ale jest również inwestycją w zdrowie mamy, szczególnie widoczne w jej życiu okołomenopauzalnym, gdyż tak karmiące kobiety chorują potem rzadziej na cukrzycę, osteoporozę, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, choroby układu krążenia czy niektóre nowotwory. Nie ma innego rodzaju działania, które ma tak znaczący wpływ na dzieci i matki jak karmienie piersią – powiedział Geeta Rao Gupta, Dyrektor Wykonawczy UNICEF. Karmienie piersią można porównać do pierwszej szczepionki dziecka. Jest to jednocześnie najbardziej efektywna i bezkosztowa metoda ratowania życia dzieci.