Czy poród drogą cesarskiego cięcia zawsze oznacza problem z laktacją?
Cesarskie cięcie nie zawsze musi generować problem z laktacją! Przekonanie, że tak się dzieje, wynika z tego, że początek karmienia piersią po tej dużej operacji, jest po prostu fizycznie trudniejszy. Każdy szpital ma swoje procedury. W niektórych dziecko jest oddzielane od mamy na kilka czy kilkanaście godzin i pierwsze karmienie piersią jest o tyle godzin opóźnione. Nierzadko w tym czasie dziecko jest nakarmione butelką, a kontakt skóra do skóry w ogóle nie ma miejsca. Są to działania, co do których istnieją dowody naukowe, że znacznie utrudniają (ale nie uniemożliwiają) powodzenie w karmieniu piersią. Jeśli natomiast mama rodzi w szpitalu, w którym przyjęte są procedury przyjazne karmieniu piersią, czyli pierwsze przystawienie do piersi następuje po zakończeniu operacji, a nawet w jej trakcie, a następnie dziecko jest karmione na żądanie (co w pierwszych godzinach po cięciu wymaga pomocy personelu), sukces w laktacji jest dużo bardziej prawdopodobny! Oczywiście nie zawsze stan mamy i dziecka pozwala na wczesne rozpoczęcie karmienia, jednak gdy tylko jest to możliwe, powinno ono nastąpić w ciągu 2 godzin od urodzenia dziecka.
Czy i jak można się przygotować przed cesarskim cięciem, aby zwiększyć szansę na udaną laktację?
Jeśli CC jest planowane, mama powinna zapoznać się z procedurami, które są stosowane w wybranym przez nią szpitalu i po prostu upewnić się, czy otrzyma pomoc, której będzie potrzebować. Warto wcześniej znaleźć i zapisać w telefonie kontakty do poradni laktacyjnych, aby w razie potrzeby nie szukać ich w stresie. Chociaż kobieta spodziewająca się dziecka może usłyszeć mnóstwo rad, co zrobić, by karmienie piersią się udało, to jednak najlepszym i jedynym mogącym naprawdę pomóc przygotowaniem, będzie zdobycie rzetelnej wiedzy z zakresu karmienia naturalnego.
Czy przed cesarskim cięciem można stosować femaltiker®plus?
Stosowanie preparatu Femaltiker® plus przed porodem nie ma uzasadnienia. Wystarczy zacząć go stosować na początku drugiej doby po porodzie i robić to dwa razy dziennie przez okres dwóch tygodni.
Jak wygląda proces laktacji po cesarskim cięciu? Po ilu dniach można spodziewać się większej ilości mleka? Czy ilość mleka po cesarskim cięciu kilka dni po porodzie będzie taka sama jak w przypadku mamy rodzącej naturalnie?
Rozpoczęcie produkcji mleka uzależnione jest od wydalenia łożyska, nie jest jednak istotne jaką drogą to nastąpi. Dlatego po obu rodzajach porodów mamy produkują podobne ilości mleka.
Trzeba jednak liczyć się z tym, że po cięciu cesarskim nawał pokarmu może wystąpić nieco później, bo nawet w 6 dobie po porodzie. Jest to spowodowane utratą krwi i ogólnym szokiem dla organizmu, który wywołuje ta poważna operacja. Zdarza się, że stan emocjonalny mamy po cc jest nieco gorszy niż po porodzie naturalnym, co też nie ułatwia rozpoczęcia karmienia.
Jak rozkręcić laktację po cesarskim cięciu?
Rozkręcaniu laktacji po cesarskim cięciu powinno wyglądać dokładnie tak samo jak po porodzie fizjologicznym! Najpierw z pomocą położnych, a później samodzielnie, należy przystawiać dziecko do piersi na żądanie (jednak nie rzadziej niż co 3 godziny).
Oznakami, że proces laktacji przebiega prawidłowo, będzie pojawienie się w 2-3 dobie nawału pokarmu, słyszalne łykanie podczas karmienia, uczucie rozluźnienia piersi po karmieniu i regularne wypróżnianie i oddawanie moczu przez maluszka.
Obiektywnym wskaźnikiem będą także przyrosty masy ciała dziecka, które można zaobserwować od 3 doby po urodzeniu. Jeśli start laktacji będzie opóźniony, pediatra może zalecić dokarmianie . Nie należy jednak wtedy rezygnować z przystawiania dziecka do piersi. Warto w takiej sytuacji wspomóc się preparatem Femaltiker® plus.
Może się zdarzyć, że dziecko będzie ssało krótko czy mało efektywnie, albo ze względu na stan zdrowia, będzie oddzielone od mamy. Wówczas należy wspomóc się laktatorem i odciągać mleko po karmieniach, co najmniej 8x na dobę. Początkowo ilości mleka będą niewielkie, jednak z każdym dniem pokarmu będzie więcej.
Nie należy się zniechęcać, ani z nikim porównywać, gdyż każdy organizm jest inny i inaczej reaguje. Odciąganie ok. 800 – 1000 ml na dobę, świadczy o dobrze rozwiniętej laktacji. Jest to ilość, do produkowania której mamy zwykle dochodzą w ok. 2 tygodnie po porodzie.
Jakich problemów laktacyjnych można spodziewać się po cesarskim cięciu?
Największą trudnością po cięciu cesarskim jest przystawianie dziecka do piersi w pierwszych dobach po porodzie. Najpierw można robić to tylko z pomocą drugiej osoby, później samodzielnie, ale uważając na bliznę, która może boleć dotkliwie i ograniczać swobodę ruchów. Natomiast nie można powiedzieć, że jakieś problemy laktacyjne są typowe dla mam po cięciu cesarskim.
A zatem mimo różnych obiegowych opinii karmienie piersią po cesarskim cięciu jest jak najbardziej możliwe i nie musi oznaczać problemów z laktacją. Mamy rodzące metodą cesarskiego cięcia z jednej strony często karmią piersią równie długo co mamy rodzące siłami natury, a z drugiej strony mogą napotkać na swojej drodze te same problemy co mamy rodzące w sposób naturalny.
Jeśli napotkacie na swojej drodze problemy to nie poddawajcie się. Poszukajcie pomocy, informacji i rozwiązania problemu. W tym kontekście, zachęcamy Was do śledzenia naszego profilu na Facebooku i Instagramie, gdzie znajdziecie wiele cennych materiałów dot. różnych aspektów karmienia piersią i gdzie możecie także zadać pytanie dotyczące karmienia piersią naszym laktacyjnym ekspertkom.
Mleko Mamy Rządzi zawsze, zarówno po cesarskim cięciu, jak i po porodzie naturalnym!!