Kawa czy herbata-czyli co może pić mama karmiąca piersią?

Opracowanie merytoryczne

dr. n. farm. Magdalena Stolarczyk


Mama karmiąca piersią może pić kawę i herbatę, tylko powinna pamiętać o tym, że zarówno kawa jak i herbata zawiera kofeinę.


KOFEINA

     Kofeina występuje naturalnie w nasionach kawy, liściach krzewu herbacianego, ostrokrzewu paragwajskiego Yerba Mate, nasionach quarany, kakao czy w zarodkach nasion koli. W związku z tym kofeina znajduje się w kawach, herbatach, kakao, czekoladach, a także w napojach energetyzujących, napojach typu Coca-Cola/Pepsi czy w niektórych lekach.

Kofeina zaliczana jest do związków psychoaktywnych – pobudzających OUN. Podnosi nastrój, poprawia samopoczucie, zmniejsza zmęczenie oraz zwiększa koncentrację. Ponadto może zwiększać ciśnienie krwi, działa moczopędnie i pobudza wydzielanie kwasów żołądkowych. Kofeina przyjmowana w dużych dawkach (>300-600mg) może wywoływać wzrost napięcia, nadmierne pobudzenie, bezsenność, przyspieszony oddech, niepokój oraz spadek koncentracji.

Reakcja na kofeinę zależy od wielu czynników, od typu i rodzaju kawy, od predyspozycji danej osoby oraz od tego, jak często i w jakich ilościach spożywa ona produkty zawierające ten związek.

Kofeina bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i spożywana przez mamę karmiącą może przenikać do jej pokarmu. Ale szacuje się, że dziecko uzyskuje tylko ok. 0,06-1,5% dawki kofeiny przyjętej przez mamę. Jest to ilość bardzo mała i mało prawdopodobne jest, aby wywołała ona niekorzystne działanie na dziecko. Niemniej jednak należy pamiętać, że u wcześniaków, noworodków i niemowląt do 3 m.ż., u których jeszcze nie ma w pełni wykształconych mechanizmów metabolizmu kofeiny, znacznie wydłuża się jej biologiczny okres półtrwania, w związku z czym przebywa ona dłużej w organizmie dziecka i może wywoływać działania niepożądane.

Rzadko u dzieci karmionych piersią, których mama spożywa napoje/produkty bogate w kofeinę może wystąpić rozdrażnienie, płacz, rozszerzone źrenice oraz problemy ze snem. Ostatnio opublikowano wyniki badań, wskazujące, że kofeina spożywana przez mamę karmiącą piersią nie wpływa na jakość snu u dzieci powyżej 3 m.ż. Dostępne są również dane, że kofeina może sprzyjać występowaniu objawu Raynauda (skurcz naczyń krwionośnych w okolicach sutka, zmiana koloru brodawki, silny ból) u mamy karmiącej piersią.

Uznaje się, że spożywanie kofeiny w dawce do 300 mg dziennie nie stanowi zagrożenia dla dziecka karmionego piersią. Ale ponieważ kofeina, w większych ilościach może powodować działania niepożądane a dodatkowo występuje ona w różnych produktach spożywczych to mama karmiąca piersią powinna zwracać szczególną uwagę na całkowitą ilość kofeiny przyjmowaną z różnych źródeł. Dodatkowo spożywając produkty zawierające kofeinę, mama karmiąca piersią powinna obserwować dziecko i w przypadku zauważenia niepokojących objawów ograniczyć spożycie produktów bogatych w kofeinę.

Ilość kofeiny w różnych produktach (innych niż kawa czy herbata):

Napoje energetyzujące – 80 mg/250ml

Napój typu Coca-cola – 30,7mg/330ml

Napój typu Pepsi – 35 mg/330ml

Produkty czekoladowe – 4-400mg kofeiny/100g produktu

Leki 15-200 mg kofeiny/tabletka lub kapsułka


KAWA

     Mama karmiąca piersią może pić kawę. Ale należy pamiętać, że kawa zawiera kofeinę. Ilość kofeiny w kawie nie jest jednakowa dla wszystkich kaw i nie jest stała. Zależy między innymi od rodzaju ziaren, stopnia ich wypalenia, pojemności kawy oraz formy i jej rodzaju. I tak:

• Kawa espresso – 25-30ml kawy zawiera ok 50-65 mg kofeiny

• Kawa z ekspresu przelewowego – 250 ml kawy zawiera ok 140-200 mg kofeiny

• Kawa parzona – 250 ml kawy zawiera ok 70-140 mg kofeiny

• Kawa rozpuszczalna – 250 ml (2 łyżeczki) zawiera ok50-80 mg kofeiny

• Kawa cappucino/latte – (przygotowywane na bazie espresso) zawierają ok 50-65 mg kofeiny


KAWA BEZKOFEINOWA

     Mama karmiąca piersią może pić kawę bezkofeinową. Należy jednak pamiętać, że wbrew nazwie taka kawa również może zawierać kofeinę. I w zależności od metody usuwania kofeiny z danej kawy, kawa bezkofeinowa może zawierać ok 1-7mg kofeiny.


HERBATA CZARNA

     Mama karmiąca piersią może pić czarną herbatę. Ale warto pamiętać, że liście herbaty również zawierają kofeinę. Co ciekawe zawierają one nawet więcej kofeiny niż ziarna kawy. Tylko w trakcie przygotowywania napoju, ilość kofeiny w herbacie maleje ze względu na dużą zawartość garbników i wynosi ok 50-70 mg kofeiny (w 250 ml herbaty). Kofeinę zawartą w herbacie określa się mianem teiny. Wykazuje ona takie same działanie jak kofeina. Dodatkowo herbata czarna zawiera teobrominę, teofilinę, taniny, flawonoidy. Dotychczas nie wykazano, aby składniki herbaty czarnej przenikały w znacznych ilościach do pokarmu kobiecego i powodowały działania niepożądane u dziecka karmionego piersią. Ale ze względu na obecność kofeiny, należy ograniczyć spożycie herbaty do 5-6 filiżanek/kubków tak żeby nie przekraczać 300 mg kofeiny dziennie.


HERBATA ZIELONA

     Mama karmiąca piersią może pić zieloną herbatę. Zawiera ona, podobnie jak herbata czarna kofeinę, ale jest jej mniej, bo tylko ok 35-45 mg kofeiny.


HERBATA BIAŁA

     Mama karmiąca piersią może pić białą herbatę, ale powinna pamiętać o tym, że zawiera ona także kofeinę. Ilość kofeiny zależy od rodzaju białej herbaty, sposobu przechowywania i jej przygotowywania.


ROOIBOS

     Mama karmiąca piersią może pić napar otrzymywany z Rooibos. Nie zawiera on kofeiny. Nie wykazano dotychczas, aby składniki naparu przenikały do pokarmu kobiecego i powodowały działania niepożądane u dziecka karmionego piersią.


PU-ERH

     Mama karmiąca piersią może pić herbatę Pu-erh. Jest to herbata zaliczana do herbat czerwonych. Zawiera w swoim składzie kofeinę (ok 10-12 mg kofeiny w 250 ml herbaty Pu-erh) i dlatego też, w okresie laktacji można ją spożywać, ale należy uwzględnić ilość kofeiny przyjmowaną w ten sposób.


YERBA MATE

     Mama karmiąca piersią może pić Yerba-Mate. Yerba-Mate, spośród herbat zawiera największą ilość kofeiny – w 250 ml Yerba-Mate może znajdować się nawet ok 70-90 mg kofeiny.


HERBATY OWOCOWE

     Mama karmiąca piersią może pić herbaty owocowe np. z malin, róży, porzeczki, truskawki, hibiskusa czy żurawiny. Nie zawierają one kofeiny.


HERBATY ZIOŁOWE

     Mama karmiąca piersią może pić herbaty ziołowe, ale przed ich spożyciem powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Niektóre herbaty ziołowe mogą wpływać hamująco na proces laktacji (herbata z liści szałwii) lub mogą niekorzystnie oddziaływać na dziecko karmione piersią (np. herbaty owoców kopru włoskiego czy owoców anyżu). Nie wszystkie herbaty ziołowe mają udokumentowane bezpieczeństwo stosowania w okresie laktacji.


DODATKI

     Mama karmiąca piersią może do kawy czy do herbaty stosować dodatki takie jak cukier, cytryna, miód, imbir, cynamon czy mleko. Jak przy wszystkich produktach należy obserwować dziecko i jego reakcje na dany produkt.


1. AAP – American Academy of Pediatrics Committee on Drugs. Transfer of drugs and other chemicals into human milk. Pediatrics. 2001, 108, 3, 776-89.

2. Bojarowicz H, Przygoda M., Kofeina. Cz. I. Powszechność stosowania kofeiny oraz jej działanie na organizm. Probl Hig Epidemiol 2012, 93(1), 8-13

3. Briggs G.G., et al. drugs in Pregnancy and lactation, Wolters Kluwer, 2017

4. Chin J.M., et al., Caffeine Content of Brewed Teas. Journal of Analytical Toxicology, 2008, 32, 702-704

5. Hale T.W., Hale’s Medications Mothers’ Milk 2019., Springer Publishing Company, 2019

6. Hardwick J.C., et al., Raynaud’s syndrome of the nipple in pregnancy. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2002;102(2):217¬218.

7. Jeong G, et al., Maternal food restrictions during breastfeeding Korean J Pediatr 2017;60(3), 70-76

8. Lawrance R. A., Lawrance M.,R., Breastfeeding – a quide for the medical profession, Elsevier, 2016,

9. McCreedy a, et al. Effects of maternal caffeine consumption on the breastfed child: a systematic review. Swiss Med Wkly, 2018,148,w14665

10. McGuinness N., Cording V., Raynaud’s Phenomenon of the Nipple Associated with Labetalol Use. J Hum Lact 2013, 29(1), 17-19

11. Page S.M., McKenna D.S., Vasospasm of the nipple presenting as painful lactation. Obstet Gynecol. 2006;108:806¬808.

12. Santos I.S., et al. Maternal Caffeine Consumption and Infant Nighttime Waking: Prospective Cohort Study. Pediatrics, 2012, 129, 5, 860-868