swieta-2.jpeg

Laktacyjna Dieta Świąteczna

Święta Bożego Narodzenia to czas radości i … jedzenia :-) Ale jeśli jesteś mamą karmiącą piersią – zwłaszcza na początku swojej laktacyjnej drogi – i/lub dopiero co zaczęłaś rozszerzać dietę swojemu dziecku to świąteczne stołowanie się może okazać się źródłem wielu dylematów. Zwłaszcza jeśli do głosu dojdą też dobrze radzące osoby postronne :-)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Dlatego też, abyś mogła w spokoju przeżyć te święta wraz z naszym ekspertem Panią Doktor Katarzyną Raczek-Pakułą przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągę świąteczną, w której znajdziesz sprawdzone informacje co TY jako mama karmiąca piersią możesz jeść i co możesz podawać swojemu dziecku, a czego raczej powinniście unikać?

Zacznijmy zatem od tego, bez czego nie mogą wydarzyć się żadne święta, czyli od:

Kapusta wigilijna

Oczywiście, mama karmiąca piersią może jeść kapustę wigilijną. Odradzamy ją jedynie mamom będącym krótko po cięciu cesarskim z uwagi na możliwość wywołania wzdęć.

Dzieci nie powinny jeść takiej kapusty, ponieważ zwykle jest ona gotowana z grzybami. Grzyby można podać dziecku dopiero, gdy skończy 3 lata.

Ryby i śledzie

Mama karmiąca piersią może jeść ryby, również śledzie.

Dziecku, które ma rozszerzoną dietę można podać rybę pieczoną lub ugotowaną na parze, np. łososia. Uwaga na ości!

Pierogi

Mama może jeść każdy rodzaj pierogów.

Dziecko nie powinno jeść pierogów z kapustą i grzybami, może natomiast spróbować pierogów z serem, albo ruskich.

Kompot z suszu

Kompot z suszu oprócz walorów smakowych, ma za zadanie wspomóc procesy trawienia po kolacji wigilijnej. Mama karmiąca może go pić, a maluch może spróbować.

Mak

Karmiąc piersią można jeść zarówno kutię jak i wszelkie ciasta z makiem. Z uwagi na dodatek orzechów i miodu, lepiej zachować ostrożność proponując taki smakołyk maluszkom. Sernik lub ciasto drożdżowe będą bezpieczniejszym wyborem.

Cytrusy, orzechy, miód – czyli świąteczne dodatki

Mama karmiąca piersią może jeść świąteczne dodatki, natomiast przy podawaniu ich dzieciom warto zachować zdrowy rozsądek. Orzechem malec może się udławić, a miód i cytrusy nie są produktami, które w pierwszej kolejności podajemy malutkim dzieciom. Jednak roczne dziecko może próbować wszystkiego.

Mamy nadzieję, że teraz będziecie mogły ze spokojem i radością wszelką zasiąść do świątecznych stołów;) Życzymy Wam smacznego i Wesołych Świąt :-)