Najczęstsze pytania i dylematy mam karmiących piersią

Karmienie piersią – zwłaszcza na początku (choć nie tylko), przysparza wielu dylematów. Jak często należy karmić piersią? Czy, jak często i jak długo należy karmić nocą? Czy moje mleko jest chude czy tłuste? Czy dziecko się najada? Kiedy i jak długo odciągać mleko? Po jakim czasie odciągnięte mleko powinno trafić do lodówki i w ilu stopniach należy je podawać dziecku? Odpowiedzi na te najczęściej pojawiające się pytania i dylematy udzieliła nam pediatra i specjalistka ds. laktacji – Pani Doktor Katarzyna Raczek-Pakuła.

Jak często karmić piersią (noworodka, niemowlaka i starszaka) ?

Dziecko w każdym wieku karmimy na żądanie. Noworodka czasem trzeba przypilnować i nie dopuścić do zbyt małej ilości karmień w ciągu doby. Powinno ich być 8-10, w dzień co mniej więcej 3 godziny,

w nocy może być jedna dłuższa, 4 godzinna przerwa. Niemowlę, jeśli dobrze przybiera na wadze

(w pierwszych tygodniach powinno to być 30g/dobę), można karmić według jego chęci - nie ma obawy, że dziecko się nie upomni, gdy będzie głodne. W nocy można pospać dłużej, ale ważne jest, by w nocy było co najmniej 1 karmienie. Oczywiście starszakowi można już co nieco wyjaśnić i nie ma potrzeby karmić dziecka w każdym miejscu i o każdej porze.

Nocne karmienia – jak długo i co ile godzin karmić piersią w nocy?

Noworodek, szczególnie w sytuacji, gdy są jakieś początkowe trudności, powinien być karmiony co

3 godziny również w nocy. Jeśli sytuacja jest w miarę opanowana, dziecko dobrze przybiera na wadze, może być dłuższa, 4 godzinna przerwa. Nie chodzi tu tylko o dziecko, ale też o piersi mamy, które w pierwszych tygodniach po porodzie mają tendencję do 'eksplodowania'. U starszego dziecka warto utrzymać przynajmniej jedno nocne karmienie i to też ze względu na piersi i na laktację. Zbyt długa przerwa w opróżnianiu piersi może skutkować zmniejszeniem produkcji, zastojem lub zapaleniem piersi.

Chude mleko vs tłuste mleko - po czym poznać jakie mleko płynie z piersi mamy? Skąd wiedzieć, że dziecko się najada?

Każda kobieta, w każdej szerokości geograficznej oraz kulturze, produkuje wartościowe mleko, idealnie dopasowane do potrzeb dziecka. Nie istnieją kobiety produkujące zbyt chude lub zbyt tłuste mleko. Jeśli dziecko przybiera za mało - zjada zbyt mało pokarmu mamy, albo ma jakieś problemy zdrowotne, a nie jest to kwestia niskiej kaloryczności pokarmu. Podobnie dzieci przybierające w szybkim tempie, po prostu zjadają dużo mleka, a nie mleka hiperkalorycznego.

Wiele kobiet martwi się, gdy widzi, że mleko które odciągają albo które samo wypływa z piersi, jest przezroczyste. To normalne! Cząsteczki tłuszczu przyklejają się do przewodów mlecznych i są uwalniane do mleka w ciągu karmienia. Z każą chwilą mleko staje się coraz bardziej tłuste, dlatego ważne jest, by dziecko w czasie jednego karmienia opróżniło do końca przynajmniej jedną pierś . 

Najbardziej obiektywnym wskaźnikiem najadania się przez dziecko, są jego przyrosty masy ciała. Mamy często sądzą, że skoro dziecko jest niespokojne, to na pewno jest głodne. Tymczasem waga pokazuje świetne przyrosty. Bywa i tak, że dziecko jest bardzo spokojne, dużo śpi i rodzice myślą, że dziecko się najada - tymczasem okazuje się, że przybiera za mało. W ocenie tego czy dziecko się najada, nie kierujmy się zatem jego zachowaniem.

Odciąganie mleka – kiedy i czy odciągać mleko? Po jakim czasie od karmienia odciągać mleko? Ile odciągniętego mleka należy podawać?

Jeśli mama planuje dłuższe wyjście z domu, albo wraca do pracy, warto mieć zgromadzone odciągnięte mleko. Najtrudniej jest zdobyć pierwszą porcję. Najlepiej zrobić to, odciągając małe ilości mleka między karmieniami (może to być np. pół godziny po ostatnim karmieniu). Odciągając 5 razy po 20ml, zgromadzimy w ciągu dnia 100ml. To łatwiejsze niż odciągnięcie takiej ilości na raz i jeszcze nakarmienie dziecka. Ilość podawanego mleka zależy od wieku dziecka. Noworodkowi z reguły wystarczy 40-60ml, ale już starsze dziecko może potrzebować nawet 150ml. Wszystko zależy od apetytu dziecka. W każdym razie na pewno lepiej mieć w zapasie więcej mleka niż za mało.

Podawanie i przechowywanie mleka – jak długo i w jakim warunkach można przechowywać mleko mamy? Gdzie przechowywać mleko (lodówka czy zamrażalnik)? Czy po wyjęciu mleka należy je podgrzać? Co zrobić z niewypitym mlekiem – wyrzucić, Ponownie zamrozić, przetrzymać do nst karmienia? Ile godzin odciągnięte mleko mamy może stać w warunkach pokojowych?

Odciągnięte mleko mamy można przechowywać optymalnie do 4 godzin poza lodówką. Do 4 dni w lodówce. Do 3-6 miesięcy w zamrażarce o temp. -20 stopni.

Mleko najlepiej podgrzewać w kąpieli wodnej, nie za szybko. Nigdy w kuchence mikrofalowej. Prawidłową temperaturę mleka najlepiej sprawdzić poprzez test kropli na nadgarstku.

Raz podgrzane mleko należy zużyć w ciągu 4 godzin.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł odpowiedział na wszystkie, a chociaż na większość pytań, jakie chodziły, Tobie Mamo, po głowie :-) Więcej pytań i odpowiedzi na pytania związane z karmieniem piersią, laktacją czy dietą mamy karmiącej piersią można znaleźć na naszym profilu FB. W szczególności zachęcamy do zajrzenia do naszych notatek i „Laktacyjne Q&A ” – gdzie znajduje się (stale uzupełniana) baza pytań i odpowiedzi oraz do sekcji filmy, gdzie znajdują się nagrania z eksperckich live’ów – tutaj zachęcamy zarówno do obejrzenia materiału, jak i przejrzenia komentarzy;-)

A jeśli jeszcze jakieś dylematy chodzą Ci po głowie, to zachęcamy do kontaktu z nami. Za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku lub Instagramie można zadać nam pytanie. Warto przy tym jednak pamiętać, że wszelkie pytania i dylematy najlepiej rozstrzygać „na żywo” z lekarzem lub Certyfikowanym Doradcą ds. Laktacji.