kobieta karmiąca piersią

Przygotowanie do karmienia piersią

Czy istnieją sposoby, by wspomóc laktację jeszcze w okresie ciąży? Czy to w ogóle możliwe? Co powinna wiedzieć przyszła mama o karmieniu piersią? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czy w ciąży powinno się spożywać określone produkty lub grupy produktów, by wspomóc laktację?

Zacznijmy od tego, że kobieta w ciąży ma wpływ na zdrowie swoje i dziecka, ale nie na ilość pokarmu. To organizm sam wie, co robić. Już od pierwszych tygodni ciąży, pod wpływem hormonów, następujeprzygotowanie do karmienia piersią przebudowa, rozbudowa oraz stopniowe dojrzewanie tkanki gruczołowej w piersiach. O rozpoczęciu produkcji mleka decyduje urodzenie całego łożyska – od tego momentu przestają działać hormony wstrzymujące rozpoczęcie produkcji pokarmu. Żadna dieta nie zainicjuje tego procesu. Co do samego żywienia, oczywiście, ze względu na zdrowie swoje i dziecka, kobieta w ciąży powinna odżywiać się zdrowo, zgodnie z piramidą żywienia, nieznacznie zwiększając kaloryczność posiłków w III trymestrze. Są jednakże pewne składniki odżywcze, których optymalne porcje są trudne do uzyskania z samej tylko diety. Są to np. witamina D, foliany, DHA czy cholina.

Czy w okresie ciąży warto sięgać po zioła, herbatki czy suplementy wspomagające rozkręcenie laktacji?

Kobieta w ciąży powinna przyjmować witaminy i minerały zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne czy inne gremia eksperckie oraz wskazane przez lekarza prowadzącego. Jeśli jej dieta jest dosyć dobrze zbilansowana, z reguły nie potrzebuje nic więcej. Preparaty wspomagające laktację są w tym okresie zbędne, bo, po pierwsze, na tym etapie nie ma ona sensu, a po drugie, hormony produkowane przez łożysko powstrzymują jej pełny rozwój i żadne suplementy tego nie zmienią.

Czy istnieją sposoby na przygotowanie piersi do karmienia? Czy można stosować masaże i hartowanie brodawek, zwłaszcza tych płaskich i wklęsłych?

Masaże czy inne manipulacje wokół brodawek pobudzają wydzielanie oksytocyny, co z kolei może prowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego w okresie ciąży nie poleca się żadnych zabiegów mających przygotować piersi do karmienia. Drugim, równie ważnym powodem jest to, że te zabiegi mają praktycznie zerową skuteczność. Natomiast po porodzie sprawy mają się zupełnie inaczej – tkanki pozostają jeszcze pod wpływem hormonów, przez co są bardziej podatne na rozciąganie. Stosowanie odpowiednio dobranych nakładek formujących czy masaży daje dobre efekty w przypadku „problematycznych” brodawek płaskich czy wklęsłych.

Czy istnieje jakiś „niezbędnik” dla przyszłych mam, które planują karmić piersią?

Złota lista niezbędnych środków nie istnieje, bo tak naprawdę nie da się przewidzieć wszystkich możliwych scenariuszy. Niemniej, wygodna poduszka do karmienia w kształcie dużego rogala może siędieta i suplementacja bardzo przydać. Warto też mieć czystą lanolinę do smarowania brodawek, bo pierwsze przystawienia do piersi nie zawsze są udane, mogą się pojawić bolesność czy ranki. Dobrze też znaleźć wcześniej zaufanego doradcę laktacyjnego, który będzie wsparciem w pierwszym okresie karmienia. Ale najważniejsze, to zdobycie jak największej wiedzy o laktacji jeszcze przed porodem. Godne polecenia źródła to strona Centrum o Laktacji oraz seria filmów edukacyjnych przygotowana przez wydawnictwo Medycyna Praktyczna.

http://cnol.kobiety.med.pl/pl/wiedza-o-laktacji/

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/temattygodnia/70635,12-filmow-o-karmieniu-piersia