femaltiker-k-118667500-2.jpg

1. Nie mogę wykarmić dziecka bo mam za mało pokarmu MIT

Ilość wytwarzanego pokarmu w piersiach jest ściśle związana z potrzebami dziecka. Im maluch częściej i dłużej ssie pierś, tym więcej wytwarza się pokarmu. Niedoświadczone mamy, w trosce o zdrowie malucha, często zadają sobie pytanie: czy mam wystarczającą ilość mleka, aby nakarmić moje dziecko?

Jak często karmić piersią? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Powinno się karmić tak często, jak potrzebuje tego dziecko, nie rzadziej jednak niż 8 razy na dobę. Jeśli nie jesteś pewna, czy dziecko jest głodne – przyłóż je do piersi, samo o tym zdecyduje.

Pokarm kobiecy trawi się bardzo szybko, dlatego nawet po chwili od karmienia maluszek może zgłosić się po kolejną dawkę mleka. Trzeba mieć świadomość, że noworodki karmione mlekiem modyfikowanym jedzą rzadziej, ponieważ jest ono trawione o wiele wolniej niż kobiecy pokarm.

Należy pamiętać również o tym, że - zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia - dziecko powinno być karmione również nocą. Przerwa w dostarczaniu pokarmu w tym okresie nie powinna być dłuższa niż cztery godziny. Najczęściej jednak dzieci do 6 miesiąca życia budzą się w nocy głodne i same domagają się jedzenia - pojemność ich żołądka jest mała. Skład nocnego pokarmu jest inny niż dzienny, zawiera więcej tłuszczu i jest bardziej sycący.

Jeżeli maluch karmiony mlekiem matki zgłasza się po jedzenie rzadko, mniej niż 8 razy na dobę, należy zasięgnąć opinii lekarza lub doradcy laktacyjnego.

Zbyt mało pokarmu w piersiach?

Jeśli masz wrażenie, że w Twoich piersiach znajduje się za mało pokarmu – staraj się przystawiać dziecko jak najczęściej do piersi, nawet co pół godziny. Dzięki ssaniu piersi, a tym samym podrażnianiu receptorów czuciowych, wydzielana zostaje prolaktyna, uaktywniająca wypływ mleka. To zjawisko nazywane jest „odruchem prolaktynowym”.

Niezmiernie ważne jest, aby w trakcie karmienia mama była spokojna. Dziecko wyczuwa nerwowość i inne negatywne emocje matki, co może przełożyć się bezpośrednio na złe samopoczucie maluszka.

Jeśli odczuwasz, że twoje piersi produkują zbyt mało pokarmu, możesz spróbować zastosować preparaty na bazie słodu jęczmiennego. Wpływa on na pobudzenie produkcji prolaktyny, a co za tym idzie – na pobudzenie laktacji.

Jak ocenić czy dostarczana dziecku ilość pokarmu jest wystarczająca? 

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, aby karmienie dziecka przebiegało w sposób prawidłowy – maluszek powinien przybierać odpowiednią pozycję, aby był w stanie właściwie zacisnąć usta na otoczce piersi i ją ssać.

Najbardziej obiektywnym wskaźnikiem tego, czy matka produkuje wystarczającą ilość pokarmu, jest prawidłowy przyrost masy ciała dziecka, tj. 182-217 gram na tydzień w pierwszym kwartale życia.

Skuteczność karmienia można ocenić również poprzez samopoczucie matki – kobieta po efektywnym karmieniu powinna odczuwać rozluźnienie w piersiach (zwłaszcza przez pierwszych 6 tygodni życia dziecka). Noworodek powinien być zrelaksowany, spokojny i senny.

Należy również obserwować zawartość pieluszek dziecka – powinien on regularnie się wypróżniać (od 4 doby – od 2 do 5 razy dziennie) oraz moczyć minimum 6 pieluszek dziennie (od 3 doby).

Najistotniejsze informacje

Jeśli noworodek po karmieniu wypluwa pierś i spokojnie zasypia, po jedzenie zgłasza się nie mniej niż 8 razy na dobę, brudzi 6 pieluszek na dobę i prawidłowo przybiera na wadze – nie masz powodów do obaw. Oznacza to, że dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu.

Jeśli jednak zauważysz niepokojące objawy u maluszka, np. suche pieluszki, ospałość, apatię lub niepokój, zwiększoną płaczliwość, brak apetytu i przybierania na wadze lub chcesz porozmawiać ze specjalistą o karmieniu i wątpliwościach dotyczących zbyt małej ilości pokarmu w piersiach – zgłoś się na konsultację do specjalisty opieki okołoporodowej.