femaltiker-k-406800403-1.jpg

10. Karmienie piersią powinno trwać do końca 2 r. ż. FAKT

Ile powinno trwać karmienie piersią? Czy można je prowadzić do końca 2 roku życia? FAKT

Mleko matki to najcenniejszy pokarm dla noworodka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia powinno się je dostarczać niemowlęciu jako wyłączne źródło pożywienia aż do 6 miesiąca życia. Co jednak potem? Czy należy zakończyć karmienie piersią? A jeśli nie, to jak długo je kontynuować?

Twój pokarm jest niezwykle bogaty w cenne składniki odżywcze. Zawiera m.in. aminokwasy, węglowodany, tłuszcze, a także witaminy i minerały. Dlatego w pierwszym okresie życia dziecka mleko mamy zaspokaja jego wszystkie potrzeby żywieniowe. Jedyne, o co trzeba zadbać, to regularne przystawianie maluszka do piersi – tak, aby stymulować produkowanie optymalnej ilości pokarmu. Zadbaj także o własną, zdrowo zbilansowaną dietę. Możesz też wspomóc się produktami ze słodem jęczmiennym, które wspomagają laktację.

Ile powinno trwać karmienie piersią bez dodatkowego pożywienia?

Zgodnie z zaleceniami WHO, karmienie dziecka wyłącznie piersią powinno trwać do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. Jeśli to tylko możliwe, w tym okresie podawaj maluszkowi wyłącznie swoje mleko i obserwuj, czy zdrowo rośnie. Jeśli przyrost wagi jest w normie, a dziecko rozwija się zgodnie z oczekiwaniami, nie należy rozszerzać jego diety o mleko modyfikowane, a nawet dodatkowo poić maluszka. Zaufaj swojemu organizmowi.

Czy po 6. miesiącu życia dziecka należy zaprzestać karmienia piersią?

Absolutnie nie. To, że maluszek ukończy 6 miesięcy nie oznacza, że nagle masz go „odciąć” od naturalnego pokarmu, który organizm nadal produkuje. Przede wszystkim pamiętaj: produkcja mleka jest stymulowana przez to, że dziecko ssie Twoją pierś. Dlatego nie powinno Ci go zabraknąć do momentu zakończenia karmienia piersią.

Nie warto odrywać dziecka od piersi zbyt wcześnie, ponieważ w naturalnym mleku znajduje się wiele cennych substancji odżywczych, które korzystnie wpływają na rozwój młodego człowieka.

Jednak po 6. miesiącu życia pokarm z piersi powinien być tylko jednym z elementów diety dziecka. Należy ją stopniowo rozszerzać o nowe pokarmy i składniki – tak, aby przyzwyczajać maluszka do standardowego jedzenia.

Ile powinno trwać karmienie piersią? Kiedy je zakończyć?

Nie ma jednej, konkretnej górnej granicy wiekowej, kiedy należy koniecznie zakończyć proces karmienia piersią. Obserwuj swoje dziecko i dostosuj się do jego potrzeb żywieniowych. Możesz się spodziewać, że wraz z rozszerzaniem jadłospisu będzie coraz mniej chętnie sięgało po Twoją pierś, a w związku z tym stopniowo zakończysz karmienie naturalne.

Nie zapominaj jednak, że zgodnie z zaleceniami WHO karmienie uzupełniające powinno być prowadzone nawet do ukończenia przez dziecko 2 roku życia. To jednak kwestia indywidualna, a decyzję powinnaś podjąć samodzielnie.