femaltiker-k-1134727757-2.jpg

12. Moje dziecko ma kolki, muszę wyeliminować z diety laktozę. MIT

Czy kolka u dziecka karmionego piersią oznacza, że muszę wyeliminować z diety laktozę? MIT

Kolki to najczęstsza dolegliwość, z którą zmagają się dzieci w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Nie ma jednej, konkretnej przyczyny ich powstawania. Wywołuje je zespół czynników, które sprzyjają przejściowemu powstawaniu kolek, takie jak nie w pełni wykształcony układ pokarmowy. Jednym z powodów może być także tymczasowa nietolerancja laktozy. Ale to nie oznacza, że powinnaś zmieniać dietę albo zaprzestać karmienia piersią.

Jakie objawy daje kolka u dziecka?

Niemowlę nie umie jeszcze mówić, więc nie jest w stanie wyrazić słowami, co mu dolega. Jednak obserwując jego zachowanie, rodzice mogą się domyślić, co się dzieje. Przy kolkach najczęściej mówi się o tzw. regule trzech, gdy:

• dziecko płacze przez co najmniej 3 h dziennie,

• taki płacz pojawia się co najmniej 3 razy w tygodniu,

• dolegliwości trwają przez minimum 3 tygodnie.

Typowy napad kolki często charakteryzuje się nagłym płaczem, energicznym podkurczaniem i prostowaniem nóżek, oddawaniem gazów, a czasem niewielkim wypróżnieniem. Pamiętaj, że to przejściowe dolegliwości, które choć uciążliwe, nie zagrażają zdrowemu rozwojowi maluszka. Jeśli dziecko normalnie przybiera na wadze, nie ma gorączki ani innych niepokojących dolegliwości, nie masz powodu do obaw.

Czy można zmniejszyć kolki u dziecka karmionego piersią?

Wiele zależy od ich bezpośredniej przyczyny. Może nią być tymczasowa nietolerancja laktozy, a więc cukru zawartego w mleku – zarówno mamy, jak i tym modyfikowanym. Warto wówczas zastosować prawidłową technikę karmienia. Na czym polega?

Najwięcej laktozy znajduje się w pierwszej porcji mleka z piersi – w kolejnych porcjach jej ilość spada. Dlatego w wielu sytuacjach zaleca się:

1. odciągnięcie pierwszej porcji mleka z piersi i dodanie do niej laktazy,

2. nakarmienie dziecka bezpośrednio z tej piersi (już po odciągnięciu pierwszej porcji mleka),

3. podanie mleka preinkubowanego laktazą.

Pamiętaj jednak, że na powstanie kolek mogą też wpłynąć inne czynniki – np. obecność czynników alergizujących w pokarmie lub po prostu niedostateczny rozwój układu pokarmowego.

Dlatego lekarze pediatrzy dodatkowo mogą zalecić:

• wykonywanie masaży brzuszka dziecka,

• stosowanie ziołowych herbatek, a także prebiotyków i probiotyków,

• leki regulujące motorykę układu pokarmowego.

W związku z tym, zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym lub położną, a uzyskasz wskazówki do działania.