Jedzenie czosnku i pietruszki przy karmieniu piersią

13. Jedzenie czosnku i pietruszki przy karmieniu piersią - MIT

Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta w życiu młodej mamy jest niezwykle ważna. Ale nie z powodów, o jakich mogłaś usłyszeć od swojej babci. Wbrew pozorom, to, co jesz, ma znikomy wpływ na skład mleka, którym karmisz swoje dziecko. Zdrowe odżywianie jest ważne przede wszystkim dlatego, że dostarcza odpowiednią ilość energii, witamin i minerałów do organizmu matki. Co jednak ze zdrowym jedzeniem, które ma wyraźny zapach i smak? Czy czosnek wpływa na karmienie piersią?

Czosnek to jedno z tych warzyw, które albo się kocha, albo nienawidzi. Ma wyrazisty smak, który doskonale komponuje się z wieloma składnikami, ale także nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z ust na długo po jego spożyciu.

Za jego powstanie są odpowiedzialne takie substancje jak disiarczek diallilu, merkaptan allilu, disiarczek allilometylowy oraz siarczek allilometylowy wydzielane przez warzywo. Mogą one również, choć w bardzo niewielkim stopniu, przeniknąć do mleka mamy – nadając mu specyficzny smak.

Trzeba jednak pamiętać, że czosnek jest bardzo bogatym źródłem witamin i mikroelementów, w tym witaminy C, witaminy z grupy B, a także potasu, żelaza, magnezu i fosforu. To składniki, które są istotną częścią zdrowej, dobrze zbilansowanej diety.

Czosnek nie znajduje się również na liście produktów zakazanych dla mamy karmiącej – nie wywołuje u dziecka kolek, wzdęć ani innych problemów zdrowotnych i reakcji alergicznych.

Czosnek a karmienie piersią – nie rezygnuj z czosnku w swojej diecie

Na początek najważniejsze: liczba związków lotnych zawartych w czosnku, która może przeniknąć do mleka mamy, jest bardzo niewielka. Pokarm jest tworzony z krwi, a nie bezpośrednio ze spożywanego jedzenia. Dlatego smak czosnku może być wyczuwalny przez maluszka w trakcie ssania piersi, ale nie powinien być aż tak dużym problemem. Wręcz przeciwnie! Jego uwzględnienie w diecie mamy może być początkiem przyzwyczajania dziecka do nowych smaków.

„Zauważyłam lekką niechęć dziecka do ssania piersi po zjedzeniu czosnku. Karmienie piersią jest wtedy trudniejsze.”

Pierwsze zetknięcie z mlekiem mającym lekki posmak czosnku może być dla dziecka szokiem. Dlatego zdarza się – choć niezwykle rzadko – że maluszek niechętnie ssie pierś mamy, która zjadła posiłek z tym składnikiem. Jednak nie wpadaj w panikę. Dziecko, jak każdy człowiek, powoli nabywa i akceptuje konkretne smaki.

Pamiętaj, że zasada dotycząca czosnku odnosi się również do innych produktów spożywczych o intensywnym smaku i zapachu, takich jak np. kiszonki. One także są cennym elementem zdrowej diety i jeśli tylko Ci smakują, nie powinnaś z nich rezygnować. Im bardziej zróżnicowany jadłospis, tym lepiej dla Ciebie!