zielone warzywa

14. Nie mogę jeść warzyw, bo dziecko będzie robiło zielone kupy. MIT

Wypróżnianie się dziecka to jeden z ważniejszych tematów w pierwszym roku życia dziecka. Stolec maluszka różni się znacznie od tego osoby dorosłej, a jego kolor i konsystencja ulegają zmianom. Dlatego rodzice zastanawiają się często, skąd biorą się zielone kupy u niemowlaka oraz – co ważniejsze – czy są powodem do niepokoju.

Na początek najważniejsze: specyficzna konsystencja i kolor stolca niemowlaka wynika z dwóch powodów. Pierwszy to układ trawienny dziecka, który po porodzie nadal się rozwija. Drugi to dieta maluszka. Zgodnie z zaleceniami WHO, do 6. miesiąca jedynym pokarmem dla niemowlaka powinno być mleko mamy. Zawiera ono wszystkie niezbędne mu składniki, a jednocześnie wpływa na skład stolca maluszka.

Zielone kupy u niemowlaka: czy to normalne?

„Standardowy” kolor stolca niemowlaka znajduje się na skali między żółtym a musztardowym – odcień brązowy pojawi się dopiero po rozszerzeniu diety, najczęściej już po 1. roku życia. Trzeba też pamiętać, że barwa zmienia się na przestrzeni rozwoju maluszka:

• tuż po porodzie pojawia się tzw. smółka, która ma czarny kolor,

• następnie dziecko wydala kał przejściowy – jest najczęściej zielonkawy i ciemny,

• w kolejnych tygodniach odchody mają wygląd zbliżony nieco do jajecznicy,

• ok. 1 roku życia kolor zmienia się na bardziej brązowy.

Trzeba jednak mieć świadomość, że barwa nie jest stabilna i zmienia się w czasie. Zielone kupy u niemowlaka również nie stanowią powodu do obaw – zwłaszcza jeśli pojawiają się od czasu do czasu, a nie non-stop.

Skąd w ogóle biorą się zielone kupy u niemowlaka?

Stolec o takiej barwie może pojawiać się z kilku powodów – na takie zabarwienie może wpływać spożywanie przez matkę ziołowych herbatek laktacyjnych. Dziecko może być także nadwrażliwe na nabiał, który zjada matka. Zielone zabarwienie może być także objawem rozwijającego się stanu zapalnego. Jednak taki kolor stolca nie pojawia się z powodu spożywania przez matkę dużej ilości zielonych warzyw – dlatego kobieta nie powinna wyłączać ich ze swojej diety.

Co powinno budzić niepokój?

Jeśli stolec dziecka od czasu do czasu staje się zielonkawy, nie dzieje się nic złego – zwłaszcza gdy nie towarzyszą temu żadne dodatkowe dolegliwości, które mogłyby wskazywać np. na reakcję alergiczną lub inne problemy.

Warto jednak uważnie obserwować stolec – zwłaszcza pod kątem obecności w nim krwi. Jeśli dostrzeżesz ciemnobordowy, czarny śluz lub czerwone plamy w kupie maluszka, poinformuj o tym pediatrę przy kolejnej wizycie. Być może to po prostu wynik zjedzenia krwi (np. na skutek „pogryzienia” sutka) lub podrażnienia odbytu przy zaparciach. Jeżeli jednak temu objawowi towarzyszą gorączka, ogólne rozdrażnienie, brak apetytu albo zwijanie się z bólu – warto udać się na szybką konsultację i upewnić się, że wszystko jest w porządku.