femaltiker-k-414009871-2.jpg

15. Picie bawarki wpływa na ilość produkowanego mleka. MIT

Jako młoda mama – zwłaszcza po pierwszym porodzie – doświadczasz ogromnych zmian w swoim życiu. Oto pojawił się nowy członek rodziny, wokół którego zaczęło się kręcić Twoje życie. A to oznacza ogrom nowych wyzwań. Jedno z najważniejszych to karmienie piersią. Zapewne zewsząd słyszysz mnóstwo „dobrych rad”. Osoby starszej daty często mówią, że picie bawarki podczas karmienia piersią poprawia laktację. Od razu wyjaśniamy: to mit.

Co to jest bawarka?

Bawarka to herbata z dodatkiem mleka. Napój ten pochodzi z Francji i był znany już w XVII wieku. Tradycyjnie popija się go w Wielkiej Brytanii, ale także w Indiach. Zwykła herbata czarna może być zastąpiona zieloną, czerwoną, a nawet ziołami – np. szałwią lub miętą.

Przez wieki bawarka była chętnie polecana jako tradycyjny sposób na przeziębienie. W ostatnich dekadach wiele można było zaś usłyszeć o jej rzekomym wpływie na pobudzenie laktacji. Skąd wziął się ten mit? Trudno powiedzieć. Pewne jest jedno: picie bawarki podczas karmienia piersią nie ma wpływu ani na ilość, ani na jakość Twojego pokarmu.

Dlaczego picie bawarki podczas karmienia piersią nie działa?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że pokarm mamy jest produkowany z krwi, a nie bezpośrednio z jedzenia, które spożywasz. Dlatego to, że w Twojej diecie znajdą się produkty mleczne, nie ma praktycznie żadnego wpływu na jakość i ilość mleka, które wyprodukujesz dla maluszka.

Nie mają też znaczenia proporcje między mlekiem a herbatą w bawarce oraz to, jaką herbatę zastosujesz do jej przygotowania. Nie oznacza to, że picie bawarki w okresie karmienia jest szkodliwe. Jeśli ją lubisz – możesz bez obaw włączyć ją do swojej diety. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością, ponieważ herbata, podobnie jak kawa, zawiera kofeinę.

Jak pobudzić laktację?

Skoro bawarka nie działa, możesz się zastanawiać, w jaki sposób pobudzić produkcję pokarmu w piersiach. Przede wszystkim ważne jest regularne przystawianie dziecka do piersi, ponieważ Twój organizm będzie automatycznie zwiększać ilość wytwarzanego mleka, odpowiadając na zapotrzebowanie.

Szukając naturalnych sposobów na intensyfikowanie laktacji, możesz również sięgnąć po preparaty zawierające słód jęczmienny. Ta substancja – jak podkreślają eksperci – może wspomagać produkcję prolaktyny, która bierze udział w procesie wytwarzania mleka w organizmie. Dlatego jej wyższe spożycie może sprzyjać lepszej produkcji pokarmu w Twoich piersiach.

Pamiętaj przy tym, że zapewnienie organizmowi właściwej ilości płynów jest niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia – także w ciąży. Dlatego zadbaj nie tylko o dobrze zbilansowane posiłki, bogate w witaminy i minerały, ale także o właściwą ilość płynów. I jeśli najbardziej smakuje Ci właśnie bawarka – pij ją na zdrowie. Nie oczekuj jednak, że w związku z włączeniem jej do diety zwiększy się ilość pokarmu w Twoich piersiach.