femaltiker-k-146471507.jpg

16. Czy jeśli będę piła dużo płynów, będę miała więcej mleka? MIT

Prawidłowe nawodnienie organizmu to bardzo ważna sprawa – bez względu na to, ile masz lat oraz czy jesteś już mamą, czy jeszcze nie. Jednak w okresie karmienia piersią musisz o siebie zadbać szczególnie mocno. Jednym z elementów zdrowo zbilansowanej diety jest picie dużej ilości płynów. Czy jednak wpłynie to również na ilość mleka w Twoich piersiach? Obalamy ten mit.

Czy picie dużej ilości płynów to dobre rozwiązanie?

Organizm dorosłego człowieka składa się w 60-70% z wody. Jest ona niezbędna do życia, a jej niedobór, a zatem odwodnienie, może prowadzić do poważnych skutków dla zdrowia. Pierwsze to osłabienie koncentracji, brak energii czy senność. Ekstremalne odwodnienie może prowadzić nawet do śmierci. Jednak równie groźne może być nadmierne spożycie płynów. Jeśli wypijesz naprawdę duże ilości wody w krótkim czasie, możesz doprowadzić do gwałtownego spadku poziomu sodu w surowicy krwi, co może poważnie zaszkodzić Twojemu organizmowi.

Dlatego pewne jest jedno: zapomnij o piciu dużej ilości wody „na siłę”. Pij wtedy, kiedy odczuwasz pragnienie.

Prawdą jest, że w okresie laktacji Twoje zapotrzebowanie na płyny może być nieco wyższe niż zazwyczaj i wynosić ok. 2,7 – 3 l. Jednak utrzymanie prawidłowego nawodnienia nie ma wpływu ani na ilość, ani na jakość pokarmu. Dlatego, jeżeli masz chwilowy problem z produkcją mleka, wypicie wody wcale nie pomoże.

Dlaczego picie dużej ilości płynów nie wpływa na laktację?

Mleko w Twoich piersiach jest produkowane z krwi. A to oznacza, że na jego wytwarzanie nie ma w żaden sposób wpływu ilość wypitej wody. Musisz jednak pamiętać, że odwodnienie może zaszkodzić Twojemu organizmowi – podobnie jak nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy i minerały. Dlatego zadbaj zarówno o zdrowe posiłki, jak i o dostarczanie sobie właściwej ilości wody lub innych napojów.

Nie zapominaj: Twój organizm otrzymuje płyny nie tylko w postaci napojów, które spożywasz. Nawadniasz się również, spożywając owoce i zupy. Dlatego zalecenie przyjmowania ok. 2,7 l płynów w ciągu dnia wcale nie oznacza, że musisz wypić 1,5 butelki wody!

Z drugiej strony, w upalne, letnie dni lub przy dużym wysiłku fizycznym zapotrzebowanie na wodę może być nieco wyższe. Dlatego pij po prostu regularnie i nie dopuść do powstania uczucia pragnienia.

Czy w okresie karmienia piersią warto podawać dziecku dodatkowo wodę?

Przez pierwsze 6 miesięcy życia, zgodnie z zaleceniami WHO, dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki. Nie jest potrzebne podawanie mu dodatkowo wody ani ziołowych herbatek. Wręcz przeciwnie – eksperci odradzają ich podawanie. Maluszek otrzymuje wszystko, czego potrzebuje, w pokarmie z piersi.

A co wpływa na ilość mleka? Na pewno nie ma na to wpływu nawadnianie organizmu mamy. Produkcję pokarmu pobudza przede wszystkim przystawianie dziecka do piersi – im częściej maluch ssie, tym wyraźniejszy sygnał otrzymuje organizm, że potrzeba więcej mleka. W związku z tym jego ilość stopniowo się zwiększa. Opcjonalnie można sięgnąć po naturalne preparaty pobudzające laktację, które zawierają słód jęczmienny.