femaltiker-k-759850966.jpg

17. Karmiąc piersią mogę pić kawę. FAKT

Picie kawy przy karmieniu piersią wciąż wywołuje niemałe kontrowersje. Napój ten, dzięki obecności kofeiny, ma działanie pobudzające, poprawia zdolność koncentracji, a dodatkowo jest źródłem antyoksydantów oraz wpływa pozytywnie na samopoczucie i zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję. Niektóre młode mamy, ceniące smak oraz działanie kawy, nie wyobrażają sobie dnia bez odpowiedniej dawki kofeiny. Inne kobiety przy karmieniu piersią całkowicie eliminują ten napój ze swojej diety. Czy jest to konieczne?

Picie kawy przy karmieniu piersią 

Zawarta w kawie kofeina przedostaje się do krwi, a ta z kolei przenika do kobiecego pokarmu. Szacuje się, że ok. 1% kofeiny, którą spożyje dziennie kobieta, przedostaje się do jej mleka.

Kofeina w pierwszych dniach życia dziecka?

Kofeina ma tendencje do kumulowania się w organizmie i nie jest zalecana mamom tuż po porodzie. Wcześniaki i kilkudniowe noworodki metabolizują spożytą wraz z pokarmem kofeinę bardzo powoli, a duże stężenie tej substancji może skutkować niepokojem, rozdrażnieniem oraz problemami ze snem u dziecka. Jednakże każdy organizm ma inną tolerancję na kofeinę, dlatego najważniejsza jest obserwacja pociechy. Jeśli maluch wykazuje powyższe objawy – zaleca się zrezygnowanie z picia kawy przy karmieniu piersią na jakiś czas.

Jeśli lubisz kawę – pij, ale z umiarem

Przyjmuje się, że bezpieczna dawka kofeiny dla matki karmiącej to 300 mg. Jedna filiżanka naturalnej kawy o średniej mocy to ok. 130 mg kofeiny, więc młode mamy w okresie laktacji powinny ograniczyć się do dwóch filiżanek dziennie. Pamiętaj, że naturalna kawa z ekspresu będzie mocniejsza, ale i zdrowsza od przetworzonej kawy rozpuszczalnej.

Trzeba także wziąć pod uwagę, że kofeina może znajdować się również w innych produktach z menu karmiącej – np. w herbacie (czarnej i zielonej), czekoladzie, ale także w lekach przeciwbólowych. Dlatego należy zwrócić uwagę na ilość spożywania poszczególnych produktów i nie przekraczać dopuszczalnej dawki kofeiny dziennie.

Kofeina w nadmiarze

Nadmiar kofeiny w organizmie dziecka może doprowadzić do nadpobudliwości, przyspieszenia czynności serca, trudności w zasypianiu. Jeśli zauważysz takie objawy, ogranicz ilość wypijanej dziennie kawy lub spożycia innych produktów zawierających kofeinę w swoim składzie. 

Kiedy najlepiej pić kawę przy karmieniu piersią?

Najlepiej po karmieniu. Najwyższe stężenie kofeiny w organizmie matki odnotowuje się do trzech godzin od wypicia kawy, więc spożycie po karmieniu zminimalizuje ryzyko przedostania się substancji do organizmu maluszka.

Podsumowując…

Nie ma przeszkód do picia kawy przez karmiące mamy, należy jednak zachować umiar i zdrowy rozsądek. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia niektóre dzieci mogą reagować negatywnie na obecność kofeiny w mleku matki. Wtedy można postawić na kawę zbożową, bezkofeinową lub herbatę rooibos. Jeśli jednak dziecko nie wykazuje żadnych niepokojących objawów – nie ma przeszkód do zaparzenia jednej lub dwóch filiżanek kawy dziennie i rozkoszowania się jej smakiem.