femaltiker-k-726501748.jpg

8. Piwo bezalkoholowe zwiększa produkcję mleka FAKT

Laktacja to proces, który umożliwia matkom karmienie piersią. Polega na pobudzeniu organizmu kobiecego do produkcji mleka, dlatego matki poszukują sprawdzonych sposobów na wsparcie tego procesu. Wśród rekomendowanych, ale kontrowersyjnych domowych metod jest… picie piwa bezalkoholowego. Jeśli zastanawia Cię zależność „piwo bezalkoholowe a karmienie piersią”, czytaj dalej. 

Spożywanie piwa bezalkoholowego rzeczywiście może pomóc w pobudzeniu laktacji. Potwierdzają to liczne badania naukowe przeprowadzane w laboratoriach na całym świecie.

To nie alkohol odpowiada za pobudzenie laktacji

W niektórych krajach zaleca się wypijanie piwa, aby pobudzić produkcję mleka. Choć piwo rzeczywiście pobudza laktację, nie jest to zasługa znajdującego się w nim alkoholu. Dlaczego?

W latach 80. przeprowadzono eksperyment, w którym wzięły udział 3 grupy kobiet. Każdej z grup podawano odpowiednio:

• piwo o zawartości alkoholu 6%,

• wodę z etanolem,

• wodę gazowaną.

Wyniki były jednoznaczne: u pań, które spożywały piwo, zauważono wyraźny wzrost prolaktyny – hormonu odpowiadającego za pobudzenie laktacji. Natomiast woda gazowana, jak i woda z dodatkiem etanolu nie wpłynęły na zwiększony poziom laktacji u badanych. Oznacza to, że nie alkohol i nie czysta woda są czynnikami wpływającymi na produkcję kobiecego mleka.

Słód jęczmienny – tajemnica efektywnej laktacji

Wszystko wskazuje na to, że zależność istniejąca między piwem bezalkoholowym a karmieniem piersią znajduje uzasadnienie.

Przeprowadzono wiele badań naukowych, które udowodniły pozytywny wpływ słodu jęczmiennego na laktację. W jednym z eksperymentów badacze postanowili oddzielić składniki piwa i zbadać ich wpływ na produkcję pokarmu. Okazało się, że nie alkohol, chmiel i woda odpowiadały za takie działanie. Tajemnica tkwi w obecności słodu jęczmiennego, który dzięki zawartości beta glukanu, przyczynia się do zwiększenia stężenia prolaktyny.

Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią – czy to bezpieczne?

Zależność „piwo bezalkoholowe a karmienie piersią” nadal budzi sporo kontrowersji. Niektóre „złociste napoje” mogą zawierać śladowe ilości alkoholu. Aby więc uniknąć spożywania piwa, można sięgnąć po specjalne preparaty na bazie słodu jęczmiennego pomagające zwiększyć produkcję mleka.

Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie tych suplementów nie może być podstawą do uzyskania odpowiednich ilości pokarmu. Działaniem pierwszego rzutu jest stymulacja piersi poprzez częste przystawianie dziecka – z uwzględnieniem prawidłowej techniki karmienia. Trzeba pamiętać, aby niemowlę chwytało ustami nie tylko brodawkę, ale i większą część otoczki. Znaczenie ma także szerokie otwarcie ust i odchylenie warg dziecka na zewnątrz.

Stosowanie femaltiker jest działaniem wspomagającym, dzięki któremu można osiągnąć zadowalające rezultaty w zakresie laktacji. Należy przy tym pamiętać, aby suplement diety stosować zgodnie z zaleceniami producenta.