femaltiker-k-1126188080-2.jpg

9. Stosując antybiotyki nie mogę karmić piersią MIT

Czy przy stosowaniu antybiotyków nie można karmić piersią? MIT

Pokarm mamy to najzdrowsze pożywienie dla niemowlaka, a zgodnie z zaleceniami WHO, do 6. miesiąca życia powinno być jedynym. Co jednak, gdy z różnych powodów przyjmujesz leki w czasie karmienia piersią?

Mleko kobiety tworzy się z krwi, w gruczołach znajdujących się w piersiach. Dlatego w trakcie laktacji należy uważać z przyjmowaniem substancji, które mogą przeniknąć do krwiobiegu. Jak to się ma do antybiotyków? 

Antybiotyk a karmienie piersią

Okres tuż po porodzie jest prawdziwym wyzwaniem dla organizmu młodej mamy. Zmęczenie samym wydaniem dziecka na świat, huśtawka hormonalna oraz wyczerpanie spowodowane pojawieniem się ogromu nowych obowiązków mogą prowadzić do osłabienia twojego organizmu i wystąpienia infekcji, która będzie wymagała leczenia antybiotykiem.

Pamiętaj, że w razie choroby lub infekcji nie zawsze musisz przerywać karmienia piersią. Wręcz przeciwnie – w większości przypadków możesz je kontynuować przy zachowaniu pewnych środków ostrożności. Dlaczego?

Znaczna grupa antybiotyków jest bezpieczna dla noworodków i niemowląt. Zaliczają się do niej m.in.: penicyliny, cefalosporyny, aminoglikozydy, monobaktamy, karbapenemy, glikopeptydy, polimyksyny i znacznie więcej substancji stosowanych przy typowych infekcjach. Pamiętaj jednak, aby:

poinformować lekarza prowadzącego, że jesteś mamą karmiącą – wówczas na pewno dopasuje lek tak, aby był bezpieczny w okresie laktacji,

dodatkowo sprawdzić na ulotce przepisanego preparatu zalecenia dla mam karmiących

Jak karmić piersią przy braniu antybiotyków?

1. Przyjmuj lek zaraz po karmieniu, nigdy przed karmieniem.

Najlepsze rozwiązanie to podanie dziecku piersi tuż po przebudzeniu, a następnie zażycie przepisanego przez lekarza leku.

2. Wieczorną dawkę przyjmij przed dłuższą przerwą nocną w karmieniu

Zażyj więc drugą dawkę antybiotyku po wieczornym karmieniu dziecka. Dzięki temu Twój organizm będzie miał czas, aby wchłonąć większość substancji i ograniczyć jego obecność w pokarmie przed nocnym lub porannym karmieniem.

3. Przyjmuj antybiotyk zgodnie z zaleceniami lekarza

Zachowaj regularne odstępy między kolejnymi dawkami i nie przerywaj kuracji tuż po tym, gdy ustąpią objawy. Leczenie kontynuuj zgodnie ze wskazaniami personelu medycznego.