shutterstock-678260704.jpg

Biustonosz do karmienia piersią – jak go wybrać?

Biustonosz do karmienia piersią to istotny element wyprawki dla przyszłej mamy. Dowiedz się, czym się kierować przy jego wyborze. 

Jak wybrać biustonosz do karmienia?

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę 

Dobry biustonosz do karmienia to podstawowe wyposażenie młodej mamy. Kobieta, która spodziewa się dziecka, może zaopatrzyć się w taki model jeszcze w ciąży, kiedy piersi rosną i stają się bardzo wrażliwe. Po porodzie nieocenione będzie korzystanie ze stanika z odpinanymi miseczkami – to ogromny komfort w czasie karmienia maluszka. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze bielizny i jak o nią dbać.

Biustonosz do karmienia – piękny i praktyczny

Wybór biustonoszy do karmienia jest obecnie tak duży, że każda młoda mama znajdzie model odpowiadający jej pod względem estetyki i rozmiaru. Musisz jednak wiedzieć, że kształt i wielkość Twoich piersi będzie się zmieniać w czasie ciąży, po porodzie i do momentu unormowania się laktacji. Dlatego, jeżeli chcesz kupić najlepszą bieliznę dla młodej mamy, kieruj się poniższymi wskazówkami. Pomogą Ci one dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza do karmienia jeszcze przed wizytą na porodówce.

1. Zmierz obwód ciała pod biustem, korzystając z miarki krawieckiej.

2. Od otrzymanego wyniku odejmij około 10 cm – zazwyczaj obwód po porodzie zmniejsza się o tyle względem obwodu sprzed ciąży.

3. Zmierz obwód biustu.

4. Od obwodu w biuście odejmij obwód pod biustem.

5. Otrzymana wartość odpowiada rozmiarowi miseczki.

Jeżeli otrzymasz wynik 25, to odczytaj w tabeli rozmiarów, do jakiej miseczki jest on przypisany (zazwyczaj F, według europejskiej numeracji). Jeżeli obwód pod biustem (po korekcie) wyniósł 70 to zestaw go z rodzajem miseczki. Otrzymasz rozmiar biustonosza do karmienia 70F. W razie wątpliwości zawsze możesz skonsultować się z brafitterką. Aby zagwarantować sobie idealnie dopasowanie bielizny, wybieraj taką z trzystopniową regulacją obwodu. Pomocne mogą być też przedłużki obwodu.

Dlaczego biustonosz jest tak ważny?

Biustonosz do karmienia nie tylko ułatwia podawanie piersi dziecku, ale też pełni szereg innych, ważnych funkcji. Przede wszystkim:

• podtrzymuje wypełniony mlekiem biust, odciążając kręgosłup,

• zbliża, unosi, modeluje biust, aby zniwelować ewentualne dysproporcje,

• poprawia elastyczność piersi – wiotka skóra rozciąga się i jest podatna na pojawianie się rozstępów,

• umożliwia noszenie wkładek laktacyjnych, które chronią przed zabrudzeniami odzieży w wyniku wycieków z piersi,

• niwelują bolesność piersi, które są wrażliwe na dotyk, kontakt z odzieżą.

Jak dbać o stanik do karmienia?

Stanik do karmienia, zwłaszcza w początkowym etapie laktacji, warto nosić razem z wkładkami laktacyjnymi. Chłoną one wyciekający pokarm, a tym samym chronią bieliznę przed zabrudzeniami. Jeżeli chodzi o pranie biustonosza, zwróć uwagę na metkę z zaleceniami producenta. Znajdziesz na niej dokładne instrukcje odnośnie do czyszczenia mechanicznego, temperatury, obrotów. W przypadku delikatnych materiałów – tiulu, koronki, najlepiej jest postawić na pranie ręczne. Dobrze jest korzystać przy tym z delikatnego i niepowodującego podrażnień proszku hipoalergicznego dla dzieci.