shutterstock-1610244991.jpg

Brak pokarmu w piersiach – co zrobić, by pobudzić laktację?

„Czy będę umiała wykarmić dziecko? Czy moje piersi wyprodukują wystarczającą ilość mleka? Czy pokarm w ogóle się pojawi?”. To częste zmartwienia przyszłych mam. Na te pytania warto znać odpowiedź, ponieważ stres i negatywne emocje to jedne z czynników wpływających na wystąpienie kryzysu laktacyjnego. Sprawdź, jak radzić sobie z brakiem pokarmu w piersiach i co zrobić, aby pobudzić laktację.  

Brak pokarmu w piersiach to częsta przypadłość karmiących piersią mam. Dowiedz się, czym jest kryzys laktacyjny i co zrobić, by pobudzić laktację?

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia małego dziecka. Mleko matki zawiera wiele cennych składników odżywczych, które wspierają prawidłowy rozwój noworodka oraz chronią go przed wieloma chorobami. Jednak laktacja nie zawsze przebiega tak cudownie, jak opisują to położne na zajęciach w szkole rodzenia. Kryzys laktacyjny może dotknąć każdą kobietę w każdym momencie, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

Czym jest kryzys laktacyjny?

Kryzys laktacyjny to zmiana zachowania dziecka podczas karmienia piersią. Pojawia się zazwyczaj między 3. a 6. tygodniem życia niemowlęcia, a także około 3., 6. i 9. miesiąca, czyli w okresie tzw. skoku rozwojowego . Objawia się najczęściej tym, że dziecko:

● domaga się piersi częściej niż zazwyczaj, np. co 1-2 godziny, a nie jak dotychczas co 3-4 godziny,

● częściej budzi się w nocy i chce jeść,

● po nakarmieniu płacze i szuka sutka,

● chaotycznie je,

● odrywa się od piersi,

● uspokaja się dopiero po podaniu obu piersi .

Podczas kryzysu laktacyjnego możesz odczuwać nerwowość, zniechęcenie do kontynuowania karmienia, stres, niepokój i brak wiary w zdolność wykarmienia swojego niemowlęcia. Możesz także mieć wrażenie „pustych” oraz miękkich piersi, jednak nie oznacza to braku pokarmu.

Jakie są przyczyny kryzysu laktacyjnego? 

Kryzysy pojawiają się w tym samym czasie co tzw. skoki rozwojowe. Wtedy dziecko zaczyna odczuwać większe zapotrzebowanie na pokarm, stąd wrażenie, że niemowlę ciągle chce jeść i się nie najada . Kryzys laktacyjny może wywołać także jakaś duża zmiana w życiu maleństwa, choroba lub ząbkowanie, przez co będzie szukać bliskości przez ssanie piersi . Ten stan zazwyczaj trwa kilka dni do momentu, aż piersi przyzwyczają się do większej produkcji mleka.

Wśród innych przyczyn braku pokarmu wymienia się:

● zbyt rzadkie lub zbyt krótkie sesje karmienia;

● dokarmianie malucha mieszanką lub dopajanie wodą;

● nieefektywne ssanie sutka przez niemowlę .

Jeśli wydarzyło się coś niepokojącego, a sytuacja trwa dłużej niż kilka dni, warto skontaktować się z doradcą laktacyjnym.

Sposoby na pobudzenie laktacji

Brak pokarmu w piersiach to trudna sytuacja zarówno dla mamy, jak i dziecka. Istnieje kilka sposobów na pobudzenie laktacji:

● częstsze przystawianie – w ten sposób piersi otrzymają sygnał do zwiększenia produkcji pokarmu ,

● stosowanie preparatów, których składniki aktywne wspierają działania laktogenne, takich jak np. Femaltiker Plus – ich składniki aktywne, słód jęczmienny, beta-glukan i melisa, wspomagają produkcję prolaktyny, przez co pomagają zwiększyć produkcję pokarmu ,

● odciąganie mleka – dodatkowa stymulacja sutków może pomóc w pobudzeniu laktacji .


Kobieta musi także wprowadzić zmiany do swojej diety i zacząć pić więcej płynów.

Kryzys laktacyjny to normalny i naturalny etap mlecznej drogi, który można łatwo pokonać. Powodzenia! 

1.https://issuu.com/fundacjapromocjikarmieniapiersia/docs/kwartalnik_laktacyjny_1_20162. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/91332,czy-moje-dziecko-sie-najada 3. https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/najczestsze-problemy-zwiazane-z-karmieniem 4. https://issuu.com/fundacjapromocjikarmieniapiersia/docs/kwartalnik_laktacyjny_1_2016 5. http://kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/stanowisko_Standardy_Medyczne_3_2013.pdf 6. https://issuu.com/fundacjapromocjikarmieniapiersia/docs/kwartalnik_laktacyjny_1_2016 7. http://kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/stanowisko_Standardy_Medyczne_3_2013.pdf   8. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/52541,odciaganie-pokarmu