Brak pokarmu w piersiach po porodzie – czy to powód do niepokoju?
Brak pokarmu po porodzie – to jeden z najczęstszych problemów, z jakim borykają się kobiety zaraz po urodzeniu dziecka. Czy uważasz, że masz zbyt mało mleka, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe maluszka po narodzinach? Sprawdź, czy niedostateczna ilość pokarmu to faktycznie powód do niepokoju.
Czy wiesz, że większość kobiet jest w stanie wykarmić swoje dziecko? Organizm jest do tego przygotowywany już w okresie ciąży, aby po porodzie zacząć produkować mleko. Nie jest jednak tak, że zaraz po porodzie następuje intensywna produkcja pokarmu. To proces stopniowy, który nasila się wraz z częstotliwością przystawiania noworodka do piersi.
Daj piersiom czas…
Ważne jest, aby w pierwszych godzinach po porodzie przystawiać dziecko do piersi. Pobudzanie poprzez ssanie pozwoli na podniesienie poziomu prolaktyny (hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka) oraz wyzwolenie oksytocyny (hormonu umożliwiającego „wyrzut” pokarmu z piersi).
Pamiętaj! W pierwszej dobie po porodzie noworodek wcale nie potrzebuje twojego pokarmu. Korzysta bowiem z zapasów zgromadzonych jeszcze w okresie ciąży. Warto jednak jak najczęściej przystawiać malucha do piersi, aby pobudzić organizm do produkcji mleka.
Zadbaj o stymulowanie laktacji
Twój brak pokarmu po porodzie to najprawdopodobniej pozorny niedobór mleka. Wystarczy jednak podjąć stosowne działania, aby podkręcić jego produkcję. Oto, co możesz zrobić.
1. Jak najszybciej przystaw malucha do piersi
Zaleca się, aby pierwsze przystawienie noworodka do piersi odbyło się zaraz po narodzinach albo nie później niż w ciągu 6 godzin. Nawet, jeśli pokarm nie będzie wypływał, nie należy się poddawać. W ten sposób można bowiem pobudzić produkcję prolaktyny i oksytocyny – hormonów wpływających na laktację.
2. Korzystaj z laktatora, gdy nie możesz karmić piersią
Jeśli z jakiegoś powodu maluch jest od ciebie oddzielony, wówczas stymuluj produkcję pokarmu za pomocą laktatora (ręcznego lub elektrycznego). Takie urządzenie będzie naśladowało rytm ssania dziecka, co pobudzi produkcję mleka.
3. Nie pozwól maluchowi zasypiać przy piersi
Często bywa tak, że maluch zasypia chwilę po przystawieniu do piersi. Nie pozwól mu na to, lecz zadbaj o efektywne ssanie. Jak pobudzić dziecko do dalszego ssania? Wystarczy, że delikatnie naciskać miejsce pod brodą.
4. Nie rezygnuj z nocnego karmienia
Czy wiesz, że między 3:00 a 4:00 dochodzi do największej produkcji prolaktyny? Dlatego warto w tym czasie karmić piersią – nawet, jeśli niemowlę się tego nie domaga. To ważne szczególnie, jeśli narzekasz na brak pokarmu albo maluch bardzo powoli przybiera na wadze.
5. Wspomóż się odpowiednimi produktami
Jeśli masz problem z wywołaniem laktacji, możesz sięgnąć po produkty mające za zadanie odżywienie mamy i pomoc w pobudzeniu produkcji mleka. Z pomocą przychodzi m.in. femaltiker® plus, który dostarcza składniki odżywcze potrzebne do inicjacji i utrzymania produkcji mleka. Badanie z zastosowaniem produktu pokazują, że zawarty w preparacie słód jęczmienny pozwala na zwiększenie produkcji mleka nawet o 1700 ml w okresie 12-dniowego stosowania produktu . Jego skład został niedawno wzbogacony o składniki o tzw. potencjalne epigenetycznym: cholinę, witaminę B6, witaminę B12 i foliany.
Brak pokarmu po porodzie wcale nie musi być powodem do niepokoju – to stan przejściowy, który minie w momencie częstego przystawiania noworodka do piersi. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Specjalista wskaże rozwiązania, dzięki którym będziesz mogła podawać maluchowi naturalny pokarm.
1. https://femaltiker.pl/femaltiker-plus/femaltiker-plus