fotolia-44148026-subscription-monthly-m-2-410x360.jpg

Co do picia dla noworodka, niemowlaka i starszego dziecka?

Co mogą i co powinny pić noworodki, niemowlęta i starsze dzieci? Czy kiedy jest gorąco, możesz podać wodę kilkumiesięcznemu dziecku? Czy rocznemu maluchowi można przygotować mleko? Ile płynów powinien przyjmować niemowlak? A czy ilość wypijanej wody ma wpływ na laktację u mamy? Zalecenia się zmieniają, w zależności od tego, jak bardzo postępują badania i rośnie specjalistyczna wiedza. Zanim więc posłuchasz rady dobrej cioci z boku, warto uaktualnić swoją wiedzę o opinię eksperta – Małgorzaty Jackowskiej – dietetyczki mam i dzieci.

Co i w jakiej ilości powinien pić niemowlak, a co nieco starsze dziecko?

Niemowlęta w pierwszym półroczu życia potrzebują tylko mleka. Niezależnie od tego, czy są karmione mlekiem mamy, czy z butelki. W czasie rozszerzania diety najlepiej do picia podawać wodę – niskozmineralizowaną, niskosodową lub źródlaną. Możesz też podawać przegotowaną wodę.

Po 1 roku życia w diecie dziecka dopuszczalne są soki owocowe, ale ich ilość powinna być ograniczona: dla dzieci w wieku 1-3 lata maksymalnie pół szklanki soku owocowego dziennie. Nadmiar soków w diecie zwiększa ryzyko nadmiernej masy ciała, próchnicy dziecięcej, a nawet biegunek. Na dodatek picie słodkich w smaku soków może spowodować, że dziecko mniej chętnie pije wodę, oraz utrudniać rozszerzanie diety (bo sokiem można po prostu napełnić żołądek).

Jakie napoje powinny być zakazane w diecie małych dzieci i dlaczego?

Nie podawaj niemowlakowi i kilkulatkom słodzonych napojów, a u starszych dzieci ograniczaj je do minimum. Zwyczaj picia słodzonych napojów buduje złe nawyki żywieniowe i zwiększa ryzyko nadwagi, a co za tym idzie: chorób dietozależnych np. cukrzycy typu II. Dotyczy to też domowych syropów, soków, kompotów itd. Jeśli napój jest posłodzony, to naprawdę lepiej go nie podawać niemowlakowi, a starszym dzieciom podawać takie napoje bardzo rzadko.

Dzieci nie powinny dostawać do picia herbaty (oprócz rooibos i herbatek z suszu owocowego) ani kawy. Zawierają kofeinę, która może wpływać negatywnie na rozwój poznawczy.

Do końca 4 roku życia w diecie dzieci przeciwwskazany jest napój ryżowy, ze względu na obecność w nim arsenu, którego działanie może być toksyczne. Przeciwwskazany jest też napar i olejki z kopru włoskiego (nie kupuj herbatek z koprem dla niemowląt i małych dzieci).

Czy dziecko wyłącznie kp dopajać wodą lub sokami w czasie dużych upałów?

W pierwszym półroczu życia dzieci powinny pić tylko mleko. Dzieci karmione piersią mogą zgłaszać się do piersi częściej i pić krótko, właśnie dla zaspokojenia pragnienia. Jeśli już rozszerzacie dietę i maluch uczy się picia wody, to możesz ją podawać do picia w trakcie upałów. Ale i tak maluszek może zgłaszać się do piersi częściej, jeśli jest bardzo gorąco.

Co z herbatkami, sokami owocowymi z półek sklepowych, świeżo wyciskanymi sokami (również z cytrusów), mlekiem krowim, roślinnym?

Po 1 roku życia możesz podawać herbatki owocowe do parzenia (do picia na ciepło lub zimno), ale niesłodzone i bez kopru włoskiego oraz herbaty: czarnej, zielonej, białej (zawierają teinę, czyli herbaciany odpowiednik kofeiny). Nie kupuj herbatek granulowanych – to sam cukier!

Soki z półek sklepowych możesz podawać do picia po 1 roku życia, ale w ograniczonych ilościach (patrz wyżej). Najlepiej jako element posiłku lub przekąski. Zakładając, że soki owocowe powinny być naprawdę niewielkim dodatkiem do diety dziecka, nie ma większego znaczenia czy wybierasz sok z kartonu, czy wyciskasz go samodzielnie z domu. Ilość soków w diecie dzieci powinna być naprawdę minimalna! Lepiej podać dziecku owoce do jedzenia, a do picia wodę.

Mleko krowie i napoje roślinne można podawać do picia po 1 roku życia, wcześniej możesz z nich korzystać jako składnika posiłków, ale nie powinny zastąpić mleka mamy lub modyfikowanego w diecie niemowlaka. Nie podawaj dziecku napoju ryżowego, pozostałe napoje roślinne można. Najlepiej wybierz takie, które są bez dodatku cukru i zawierają dodatek wapnia.

Do końca 2 roku życia podawaj dziecku pełnotłuste mleko krowie, a dla starszych dzieci i zdrowych dorosłych polecane jest mleko półtłuste. Możesz korzystać z mleka UHT, pasteryzowanego lub mikrofiltrowanego. Jeśli kupujesz mleko prosto od krowy, to przed podaniem go dziecku koniecznie podgrzej je prawie do wrzenia, aby uniknąć zatruć pokarmowych.

Jak ocenić, ile wody lub soków powinno dodatkowo pić dziecko w wieku powyżej 6 miesięcy, karmione piersią? Czy jest jakiś przelicznik?

Niemowlaki (do końca 12 miesiąca życia) potrzebują średnio około 800 ml płynów. W tym mleko i woda. W praktyce oznacza to, że większość swojego zapotrzebowania pokrywa mleko, a ilość wody do picia rośnie stopniowo, wraz z nauką picia z kubeczka i postępami w rozszerzaniu diety.

Starsze dzieci mogą potrzebować między 1000 a 1500 ml płynów dziennie, w zależności od masy ciała, wieku i aktywności, oraz temperatury otoczenia. Najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej ilości płynów w diecie malucha jest po prostu proponowanie mu kubeczka lub bidonu z wodą przez cały dzień, lub ustawienie go w takim miejscu, żeby dziecko mogło po niego sięgać, kiedy jest spragnione.

Ile powinna pić mama?

To zależy od jej masy ciała, wzrostu i aktywności fizycznej. Zwykle między 2 a 3 litry dziennie, adekwatnie do zapotrzebowania kalorycznego. Pamiętaj, że większa ilość wody nie gwarantuje większej ilości mleka w piersiach (do tego potrzebne jest regularne i skuteczne karmienie lub odciąganie mleka). Ale też dbanie o swoje nawodnienie jest ważne, bo będziesz się czuła lepiej, Twój organizm potrzebuje nawodnienia, niezależnie od tego czy karmisz piersią, czy nie.

Czy mama kp może pić np. kompot z wiśni?

Mama karmiąca piersią może pić te same napoje, które poleca się do picia innym osobom dorosłym. Najlepiej gasi pragnienie woda (wybierz taką, jaką lubisz, może być też z bąbelkami) i to ten napój powinnaś pić w największych ilościach. Możesz pić kompoty, soki, herbatę, kawę, a nawet słodzone napoje, jeśli masz na nie ochotę. Pamiętaj jednak, że słodzone napoje pite w nadmiarze powodują przyrost masy ciała i zwiększają ryzyko chorób dietozależnych. Więc ogranicz ich ilość na rzecz niesłodzonych: wody, wody z owocami, niesłodzonej herbaty lub kawy. Możesz też przygotować domowy kompot, koktajl lub mrożoną herbatę posłodzoną erytrolem lub ksylitolem zamiast cukrem – te słodziki dostarczają niewiele kalorii i nie podnoszą poziomu cukru we krwi.

Mamy nadzieję, że ta garść eksperckiej wiedzy pomoże ci w przypadku wątpliwości dotyczących napojów w diecie twojego dziecka oraz twojej. Możesz się również uzbroić w przekonujące argumenty do dyskusji ze starszym pokoleniem ;)

Więcej informacji o diecie mamy karmiącej piersią oraz dziecka kp znajdziesz także na naszym profilu instagramowym i facebookowym, gdzie znajdziesz m.in. wiele dietetycznych live’ów.

A jeśli jeszcze jakieś pytania dotyczące diety laktacyjnej, rozszerzania diety dziecka czy inne tematy związane z laktacją chodzą Ci po głowie, koniecznie napisz do nas za pośrednictwem profilu facebookowego.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opracowanie merytoryczne – Małgorzata Jackowska, specjalistka żywienia człowieka i dietetyki, zajmująca się tematyką żywienia niemowląt, małych dzieci. Autorka bloga www.malgorzatajackowska.com