shutterstock-623613782.jpg

Cola a karmienie piersią. Czy karmiąca mama powinna ją pić?

Czy karmiąca piersią mama powinna pić napoje gazowane z kofeiną? Dowiedz się, czy cola jest wskazana dla karmiących mam.

Napoje gazowane z kofeiną – czy karmiąca piersią mama powinna je pić?

Karmienie piersią ma wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Laktacja przyspiesza obkurczanie się macicy po porodzie oraz utratę wagi, a także zapobiega np. rozwojowi raka piersi. Jednak mleczna droga związana jest także z kilkoma wyzwaniami. Ograniczenia w diecie dotyczą nie tylko kobiet w ciąży, ale także w okresie laktacji. Dowiedz się, czy możesz pić np. napoje gazowane z kofeiną.

Mama w okresie laktacji może spożywać więcej produktów niż w ciąży, np. sięgać po tatara, sushi z surowych składników, czy wędzone ryby. Zastanawiasz się, czy możesz pić napoje gazowane z kofeiną? Sprawdź to!

Napoje gazowane a występowanie kolki u niemowlęcia

Kolka niemowlęca jest zaburzeniem, które objawia się kilkugodzinnym, nieprzerwanym płaczem o tej samej porze dnia. Mija zazwyczaj między 3. a 6. miesiącem życia. Powody występowania kolki nie są dokładnie znane, ale najczęściej wymienia się niedojrzały układ pokarmowy oraz palenie tytoniu przez mamę.

Wśród ludowych wierzeń panuje przekonanie o tym, że na pojawienie się kolki ma wpływ dieta kobiety karmiącej. Według najnowszych doniesień badaczy diety eliminacyjne nie redukują ryzyka wystąpienia kolki, a usunięcie danych produktów z diety powinno być podejmowane po konsultacji z lekarzem i pod jego kontrolą .

Laktacja a napoje gazowane

Spożywanie napojów gazowanych jest dozwolone w okresie laktacji. Dwutlenek węgla zawarty w płynie jest wydalany przez jelito lub z wydychanym powietrzem. Nie ma fizycznych możliwości, aby gaz przeniknął do gruczołów mlekowych i spowodował powstanie „gazowanego mleka” . Jedyny dyskomfort wynikający ze spożycia napojów gazowanych odczuwa matka w postaci uczucia pełnego żołądka i odbijania się.

Przeciwwskazaniem do picia napojów gazowanych jest ich kaloryczność. Popularne produkty zawierają bardzo dużo cukru, np. jedna szklanka coli to około 25 g , co daje równowartość 5 łyżeczek słodkiej substancji. Przyjmowanie takiej ilości cukru w postaci napoju stanowi największe, pojedyncze źródło energii. Trudno kontrolować spożycie cukru podanego w takiej formie, co szybko może przyczynić się do zwiększenia masy ciała i problemów z nadwagą, a nawet otyłością .

Karmienie piersią a napoje gazowane z kofeiną

Cola a karmienie piersią? To pytanie nurtuje większość mam. Napoje gazowane typu cola zawierają kofeinę, której obecność w diecie kobiety karmiącej budzi ogólne kontrowersje. Według najnowszych zaleceń uznaje się, że mama może dziennie spożywać maksymalnie 300 mg kofeiny . Substancja jest wchłaniana do krwioobiegu matki, skąd przenika do mleka kobiecego. W organizmie dziecka pozostaje dłużej niż u dorosłego, a jej nadmiar może prowadzić do nadpobudliwości, rozdrażnienia, niepokoju i bezsenności u malucha.

Dlatego matki karmiące powinny z rozwagą spożywać napoje gazowane z kofeiną, aby nie przekroczyć zalecanej dziennej dawki tej substancji .

Kobieta karmiąca piersią może pić napoje gazowane z kofeiną, ale musi pamiętać o rozwadze i maksymalnej dziennej dawce tej substancji.

24. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/185589,dieta-kobiety-karmiacej  

25. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.6.14.

26. https://www.ilecukru.pl/napoje.html

27. https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/101209,nastepstwa-spozywania-przez-dzieci-napojow-slodzonych-cukrem