shutterstock-716611372.jpg

Fakty i mity dotyczące piersi mamy karmiącej

 Czy małe piersi oznaczają mniej pokarmu lub trudności w kp?

- Wielkość piersi nie determinuje powodzenia w karmieniu piersią. Znakomita większość kobiet może wykarmić piersią swoje dziecko, a problemy w laktacji zdarzają się przy każdym rozmiarze biustu. Niedobór pokarmu wynikający z niedoboru tkanki gruczołowej jest bardzo rzadkim problemem, ale nawet u tych kobiet możliwe jest utrzymanie częściowego karmienia piersią.

Czy wklęsłe lub płaskie brodawki oznaczają brak możliwości kp?

- Jest bardzo wiele wariantów budowy brodawek i rzeczywiście zdarzają się takie, które ze względu na słabą elastyczność mogą sprawiać dziecku problemy z uchwyceniem. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Dopóki dziecko się nie urodzi i nie podejmiemy próby przystawienia go do piersi, tak naprawdę nie wiemy czy faktycznie będzie z tym problem. Jednak nawet taka sytuacja nie przekreśla możliwości karmienia piersią. Jest wiele sposobów na pomoc mamie i dziecku w takiej sytuacji.

Czy to prawda, że jedna pierś daje więcej mleka niż druga?

- W przyrodzie nie ma symetrii. Piersi nie są identyczne i z reguły jedna jest nieco bardziej produktywna niż druga. Nie ma to jednak wpływu na przebieg karmienia piersią. Zdarzają się sytuacje, gdy dziecko z jakiegoś powodu chętniej ssie jedną z piersi i tym samym produkuje ona dużo więcej mleka niż druga. Jest to problem natury estetycznej, natomiast z reguły, w sumie piersi produkują wystarczającą ilość mleka.

Lepiej stosować zimne czy ciepłe okłady na piersi?

- To zależy od sytuacji. Przy nawale pokarmu, nadprodukcji, bolesnym przepełnianiu, aby nieco przyhamować produkcję pokarmu stosujemy po karmieniu/odciąganiu okłądy zimne, na ok.10 minut.

Natomiast okład ciepły ułatwia wypływ mleka i powinien być stosowany przed karmieniem, gdy wypływ pokarmu jest utrudniony, np. przy zastoju.

Czy okład z kapusty na bolące piersi rzeczywiście pomaga?

- Sok z kapusty ma działanie przeciwobrzękowe. W medycynie ludowej był stosowany na stłuczenia, na obrzęki. Taki też jest cel okładów z liści kapusty rozbitych tłuczkiem do mięsa. Chcemy uwolnić sok i mamy nadzieję, że zmniejszy on dolegliwości związane z obrzękiem czy przepełnieniem piersi w nawale. Jednak u niektórych kobiet sok ten wywołuje podrażnienia czy po prostu zapach jest nie do zniesienia. W tej sytuacji z powodzeniem mogą być stosowane zimne okłady.

Czy można w jakiś sposób zahartować piersi przed porodem i kp albo podczas kp?

- Legendarne określenie „hartowanie piersi”, które właściwie nie wiadomo co ma oznaczać. Trzeba pamiętać, że w końcówce ciąży, regularne manipulacje na piersiach i brodawkach mogą wywołać poród przedwczesny, więc nie są polecane. Natomiast po urodzeniu dziecka kluczowe dla bezbolesnego karmienia i w ogóle powodzenia w karmieniu piersią, są prawidłowe przystawianie do piersi i prawidłowe postępowanie w laktacji.

Czy stosowanie balsamów i maści na brodawki zahartuje je wcześniej, przed kp?

- Na pewno warto stosować w ciąży kremy czy balsamy do biustu, aby skóra była elastyczna i ryzyko wystąpienia rozstępów zminimalizowane. Natomiast samo hartowanie piersi w ciąży jest określeniem tajemniczym i mam nadzieję, że nie oznacza nacierania piersi śniegiem.

Czy to prawda, że po kp piersi kobiety tracą kształt i „wyciągają się” bardziej, im dłużej mama karmi?

- Przebudowa i rozbudowa tkanki gruczołowej, a co za tym idzie powiększenie piersi, następuje w czasie ciąży. Tego nie sposób uniknąć. Natomiast to, jak piersi będą wyglądały po zakończeniu karmienia, to już raczej kwestia typu skóry i jej budowy. Czy z natury jest jędrna i sprężysta czy raczej sucha, cienka, delikatna… Ważny jest też dobrze dobrany biustonosz, on naprawdę powinien biust podtrzymywać, a nie tylko go osłaniać.

Czy to prawda, że po kp jedna z piersi – ta częściej używana – już na zawsze pozostanie nierówna?

- Taka sytuacja może się zdarzyć, ale tylko przy skrajnej asymetrii. Musiałaby to być sytuacja, gdy przez cały okres laktacji, karmienie odbywa się praktycznie tylko z jednej piersi. Natomiast przy niewielkiej asymetrii, po zakończeniu karmienia rozmiar wraca do normy.