Jak często karmić piersią?


lek. med. Katarzyna Raczek-Pakuła, konsultant laktacyjny IBCLC

Jak często karmić dziecko piersią? Jakie są aktualne wytyczne? Czy nie je za rzadko? Ile razy powinnam karmić noworodka, a ile starszaka? Co z nocnym karmieniem – budzić czy nie? Te pytania z pewnością w którymś momencie zadaje sobie większość mam karmiących piersią. Z chęcią pomożemy – wątpliwości rozwiewa laktacyjna ekspertka – dr Katarzyna Raczek-Pakuła. Sięgnij po garść praktycznych informacji jak często karmić piersią.

Jakie są aktualne wytyczne?

Dziecko karmione wyłącznie piersią, czyli optymalnie do 6 miesiąca życia, powinno być karmione co najmniej 8x na dobę. Zdarza się, że dziecko zgłasza się do karmienia 10-12x na dobę i to nadal jest prawidłowa częstotliwość. Noworodkowi należy poświęcić więcej uwagi i początkowo pilnować, by przerwy między karmieniami nie były dłuższe niż 3 godziny (liczone od początku karmienia). Ma to znaczenie nie tylko dla prawidłowego odżywienia maluszka, ale też z uwagi na proces stymulacji laktacji, gdzie pierwsze tygodnie są kluczowe dla prawidłowego przebiegu tego procesu. Dzieci starsze, mające rozszerzaną dietę, mogą zgłaszać się rzadziej, ale nie jest to regułą, gdyż karmienie piersią to nie tylko zaspokajanie potrzeb żywieniowych, ale też emocjonalnych – a tych z wiekiem u wielu dzieci przybywa.

Czy budzić dziecko na karmienie w nocy?

W pierwszych tygodniach po porodzie, warto zadbać o regularne karmienia również w nocy. Jeśli noworodek przybiera prawidłowo, nie występują żadne problemy laktacyjne, przerwa nocna może wynosić 4 godziny. Starsze niemowlę, prawidłowo przypierające na wadze, może przesypiać w nocy 5-6 godzin. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie zgłaszało się częściej w dzień, aby nadrobić nocne "zaległości". Mówiąc o nocnych karmieniach, nie możemy zapominać o mamie i jej komforcie. U niektórych pań piersi przepełniają się tak bardzo, że przerwa dłuższa niż 3 godziny jest po prostu niemożliwa. Warto też pamiętać o tym, że długa przerwa w karmieniu, a co za tym idzie długotrwałe przepełnienie piersi, to sygnał dla organizmu do hamowania laktacji.

Jak częstego kp potrzebuje noworodek, niemowlak i starszak?

Noworodki z reguły potrzebują więcej karmień, nawet do 10-12. Karmienia zwykle trwają długo, nawet do 40 minut. Maluszek szybko się męczy, ma małą jamę ustną i jeszcze niewiele sił, w związku z tym potrzebuje więcej czasu. Starsze niemowlęta nie zawsze ssą pierś rzadziej, ale z reguły potrzebują mniej czasu. Dobrze ssące kilkumiesięczne niemowlę może potrzebować zaledwie 3-4 minut na opróżnienie piersi. Starszaki natomiast, choć zwykle jedzą już wiele pokarmów stałych, mogą potrzebować w ciągu dnia wielu krótkich karmień dla zaspokojenia pragnienia, poczucia bezpieczeństwa czy bliskości. Dłuższe karmienia u starszaków to zwykle te przed drzemką czy przed snem nocnym.

Co mówi nam zbyt rzadkie i zbyt częste kp?

Zbyt rzadkie karmienia u noworodka, spowodowane sennością, apatią, brakiem sił dziecka, niezgłaszaniem się na karmienia i trudnościami z wybudzeniem maluszka, zawsze wymagają kontroli pediatrycznej, gdyż mogą być spowodowane np. nasiloną żółtaczką, infekcją układu moczowego czy innymi infekcjami. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna, gdyż może doprowadzić do odwodnienia i niedożywienia dziecka. Z kolei bardzo częste karmienia, powyżej 12x na dobę mogą (ale nie muszą) oznaczać trudności z pobieraniem pokarmu czy z ilością pokarmu u mamy. Warto skonsultować tę sytuację z doradcą laktacyjnym.

Niemowlę mające rozszerzaną dietę może zgłaszać się na karmienie piersią rzadko, jeśli porcje stałych pokarmów są po prostu za duże. Przesadzając z ilością i wielkością podawanych porcji, można niechcący doprowadzić do przedwczesnego zakończenia karmienia piersią. Starsze dzieci mogą zgłaszać się do piersi bardzo często podczas choroby, to jak najbardziej prawidłowe i wręcz pożądane. Zdarza się, że malec może odmawiać jakiegokolwiek jedzenia i picia, a przez kilka dni żywić się tylko mlekiem mamy – nie należy się tym niepokoić.

Czy to normalne, że roczniak/dwulatek ssie pierś równie często/częściej niż niemowlak?

W różnych fazach rozwoju dzieci mogą i mają prawo zachowywać się różnie. W okresach nasilonego lęku, np. separacyjnego, dziecko może chcieć być częściej przy piersi. Podobnie w czasie choroby czy gorszego samopoczucia. Dziecko 1,5 roczne czy 2 letnie, poznające świat, może odczuwać różne niepokoje i częściej potrzebować bliskości mamy i uspokojenia przy piersi. Należy jednak zachować czujność w sytuacji, gdy dziecko ok. 2-letnie odrzuca wszelkie pokarmy stałe, albo je bardzo wybiórczo, a głównie żywi się mlekiem mamy. Może to być okres przejściowy, ale zdarza się, że jest to jeden z pierwszych sygnałów zaburzeń rozwoju np. ze spektrum autyzmu.

Pamiętaj, że mleko mamy to najlepszy wybór dla Twojego dziecka. Jeśli masz jakieś problemy z karmieniem piersią lub/i dietą swoją i dziecka, zajrzyj na nasze profile na Facebooku i Instagramie @Mleko Mamy Rządzi – znajdziesz tam wiele materiałów, opracowanych przez ekspertów laktacyjnych i dietetycznych, które mogą ci pomóc. Przy kłopotach z laktacją możesz też sięgnąć po Femaltiker Plus lub po Milanellę complex i biom przy utrudnionym przepływie mleka.

A jeśli jeszcze jakieś pytania dotyczące diety laktacyjnej, rozszerzania diety dziecka czy inne tematy związane z laktacją chodzą Ci po głowie, koniecznie napisz do nas za pośrednictwem profilu facebookowego.