shutterstock-1032775489.jpg

Karmienie mieszane - na czym ono polega?

Karmienie dziecka wyłącznie mlekiem mamy nie zawsze jest możliwe. Dowiedz się, na czym polega karmienia mieszane i jak je wprowadzić.

Na czym polega karmienie mieszane?

Nie zawsze jest możliwe karmienie dziecka wyłącznie mlekiem mamy. W przypadku wcześniaków, dzieci z zaburzonym czy osłabionym odruchem ssania, gdy laktacja rozkręca się powoli, lekarz może zasugerować wprowadzenie karmienia mieszanego. Podawanie piersi i butelki z mlekiem modyfikowanym to rozwiązanie doraźne, które pozwala zapełnić brzuszek maluszka pełnowartościowym jedzeniem, a zarazem daje piersiom czas na rozpoczęcie wzmożonej produkcji.

Są takie sytuacje, w których mama, chociaż chce, nie jest w stanie karmić dziecka wyłącznie swoim mlekiem. To nie powód do rozpaczy czy frustracji! Wprowadzenie karmienia mieszanego może się okazać dobrym rozwiązaniem – pod warunkiem, że będzie prowadzone mądrze i w taki sposób, aby dać laktacji szansę na rozkręcenie się. Dlatego warto robić to pod okiem doświadczonej położnej lub innego specjalisty do spraw żywienia niemowląt. Jest wtedy duża szansa na powodzenie, tj. całkowitą rezygnację z butelki na rzecz karmienia mlekiem mamy.

Na czym polega karmienie mieszane?

Przedwczesny poród, urodzenie więcej niż jednego dziecka, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowego przystawianie do piersi i nieumiejętne ssanie maluszka – jest wiele powodów, dla których karmienie mlekiem mamy nie zawsze od razu się udaje. Czy oznacza to, że już na samym początku trzeba z niego zrezygnować? Niekoniecznie! Wiele pań podejmuje próbę rozkręcenia laktacji, doraźnie wprowadzając też karmienie butelką.

Karmienie mieszane może się odbywać w dwóch wariantach:

• karmienie piersią + podawanie butelką odciągniętego mleka mamy,

• karmienie piersią + podawanie butelką mleka modyfikowanego.

Kiedy wprowadzić karmienie mieszane?

Jest wiele powodów, dla których konieczne może się okazać karmienie mieszane. Na pewno warto spróbować tego sposobu, zanim zdecydujesz się całkowicie przejść na butelkę. Argumenty za karmieniem mieszanym leżą po stronie mamy i dziecka i dotyczą sytuacji, w której:

• laktacja nie rozkręciła się na tyle, żeby ilość mleka zaspokajała potrzeby dziecka,

• dziecko nie chce lub nie umie ssać piersi, męczy się przy tym (pobieranie pokarmu z butelki jest dla niego łatwiejsze).

Dokarmianie jest szczególnie zalecane, gdy dziecko słabo przybiera na wadze i nie najada się pokarmem kobiecym (sygnalizuje to płaczem, złością przy próbie przystawienia, niepokojem, problemami ze snem, małą ilością oddawanego moczu).

Zasady dotyczące karmienia mieszanego

Jeżeli zależy Ci na pobudzeniu laktacji, w porze karmienia najpierw przystaw maluszka do piersi, a dopiero potem dopajaj go mlekiem z butelki. Ale uwaga! Dziecko nie powinno być bardzo głodne, wtedy jedynym jego celem będzie zaspokojenie apetytu, a nie „męczenie” się przy piersi. W odwrotnej kolejności powinno się karmić dzieci w sytuacji, gdy mama chce zakończyć karmienie piersią i wyciszyć laktację, np. z powodu powrotu do pracy.

Jeżeli z powodu karmienia mieszanego zmniejszy się laktacja, możesz próbować stymulować ją i utrzymywać na odpowiednim poziomie poprzez sesje z laktatorem. Pomaga też częste przystawianie maluszka do piersi – nawet kilka pociągnięć stanowi dla organizmu sygnał do produkowania mleka.