Najczęstsze dolegliwości związane z sutkami przy karmieniu piersią
Karmienie piersią, choć jest rekomendowane jako najlepszy sposób odżywiania niemowlęcia, nie zawsze jest usłane różami. Obok przejściowych kryzysów związanych z ilością produkowanego mleka, kobiety uskarżają się na wiele dolegliwości związanych z sutkami. Poznaj te najczęstsze i sprawdź, jak sobie z nimi skutecznie poradzić.
1. Obrzęk brodawki sutkowej
Czujesz ból piersi? Wyczuwasz twardawe grudki? Masz wrażenie, że pierś jest gorąca? To może być zapalenie brodawki sutkowej – dolegliwość, której zwykle początkiem jest zatkany przewód mleczny.
Co możesz zrobić? Na pewno nie możesz przerwać karmienia piersią, bo problem się nasili. Przystawiaj niemowlę jak najczęściej – nawet co 2-3 godziny (również w nocy). Obrzękniętą pierś staraj się opróżniać za pomocą laktatora – także między karmieniami. Wcześniej jednak zastosuj ciepły okład, np. z rozgrzanej żelazkiem pieluchy tetrowej.
Jeżeli po 24 godzinach nie zauważysz poprawy, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Być może zajdzie konieczność przyjęcia antybiotyku, który wyleczy stan zapalny.
2. Podrażnione brodawki
Podrażniona brodawka na sutku to częsty problem, który jest typowy dla początków karmienia piersią. Stanowi sygnał wskazujący na niepoprawną technikę przystawiania malucha, tzn. nieprawidłowe chwytanie brodawki przez niemowlę.
Jak temu zaradzić? Przede wszystkim musisz zwrócić większą uwagę na to, jak dziecko łapie pierś. Jego usta powinny objąć znaczną część otoczki, zaś warga dolna powinna być wywinięta na zewnątrz.
3. Popękane brodawki
Podobnie jak podrażnienie, tak i popękana brodawka na sutku zwykle jest skutkiem nieprawidłowej techniki karmienia. Do uszkodzeń dochodzi wówczas, gdy niemowlę zbyt płytko chwyta pierś.
Jak sobie pomóc? I w tym przypadku należy jak najszybciej poprawić technikę karmienia. Mimo dolegliwości bólowych nie można zrezygnować z przystawiania malucha do piersi.
Warto także zadbać o prawidłową pielęgnację brodawek. Należy zatem:
• smarować uszkodzenia np. własnym mlekiem
• często zmieniać wkładki laktacyjne – po to, aby nie dopuścić do namnażania się bakterii, które mogą opóźniać proces gojenia się ran
• stosować maści / kremy na popękane brodawki – w tym przypadku zwróć uwagę na skład, aby były bezpieczne dla niemowlęcia.
Możesz także zastosować specjalne kapturki ochronne, które nałożone na pierś zmniejszą dolegliwości bólowe. Istnieje jednak ryzyko, że maluch ich nie zaakceptuje lub szybko się do nich przyzwyczai.
4. Krostki na sutkach
Wszelkie zmiany skórne, w tym krostki, mogą sygnalizować nadkażenia bakteryjne lub grzybicze wywołane drobnoustrojami bytującymi w jamie ustnej niemowlęcia. W tym przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem, który dokona rozpoznania i wybierze odpowiednią metodę leczenia.
Wiele dolegliwości związanych z brodawką sutkową lub samą piersią jest typowych dla okresu karmienia piersią. Wiele z nich można zwalczyć domowymi sposobami. Jednak w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ żadnego problemu nie można lekceważyć.