shutterstock-289429574.jpg

Ryby w menu kobiety w ciąży. Czy może jeść ryby wędzone?

Jakie ryby może jeść kobieta w ciąży, a jakie są zabronione? Dowiedz się, czy ciężarna powinna jeść wędzone ryby.

Ryby w menu kobiety w ciąży. Jakie są dozwolone, a jakie nie?

Odżywianie kobiety w ciąży jest szczególnie ważne nie tylko dla jej dobrego samopoczucia, ale także prawidłowego rozwoju płodu. Niedobór składników odżywczych, witamin czy minerałów bezpośrednio przyczynia się do zaburzeń w przebiegu ciąży i problemów zdrowotnych u dziecka po porodzie. W diecie przyszłej mamy powinny znaleźć się m.in. pełnowartościowe ryby. Dowiedz się, jakie gatunki wybrać. 

Menu kobiety w ciąży powinno być bardzo urozmaicone i bogate w warzywa, owoce, nabiał, mięso i oleje. Ważnym elementem są także ryby. To świetne źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, wapnia, jodu, fosforu, selenu, magnezu, a także witamin A i D. Spożywanie ryb niesie szereg pozytywnych korzyści dla zdrowia i życia człowieka, zwłaszcza na jego początkowym etapie, tzn. w życiu płodowym. Sprawdź, jakie produkty włączyć do swojej diety.

Jakie ryby dla kobiet w ciąży? 

Jako kobieta w ciąży powinnaś zwracać szczególną uwagę na to, co jesz. W tym okresie należy unikać produktów niskiej jakości, małowartościowych, niewiadomego pochodzenia, po niedokładnej obróbce termicznej oraz o wątpliwej przydatności do spożycia. Spożycie takich posiłków może prowadzić do infekcji pokarmowych, a w konsekwencji zagrożenia życia, zarówno Twojego, jak i płodu .

Wśród ryb polecanych kobietom w ciąży wymienia się gatunki morskie, które pochodzą z Oceanu Atlantyckiego, Oceanu Spokojnego lub Morza Północnego. Z pewnością powinnaś unikać:

● drapieżnych gatunków, takich jak tuńczyk, rekin, miecznik lub marlin,

● ryb z miejsc zanieczyszczonych metalami ciężkimi, np. rtęcią, ołowiem i kadmem ,

● gatunków bałtyckich z uwagi na skażenie dioksynami i polichlorowanymi bifenylami .

Warto także zwrócić uwagę na jakość produktu, a tę można łatwo rozpoznać po oczach ryby – powinny być przezroczyste i wypukłe. Zrezygnuj z takiej, która ma mętne i szare gałki oczne .

Wśród gatunków ryb, które są odpowiednie dla kobiet w ciąży, wymienia się, makrelę i łososia .

Jak często należy jeść ryby?

Twój jadłospis w ciąży powinien być urozmaicony i mimo wielu korzyści nie powinnaś jeść ryb codziennie. Rekomenduje się serwowanie tłustych, morskich przysmaków dwa razy w tygodniu w porcji około 100-120 g. W ten sposób zapewnisz sobie odpowiednie spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, które wspomagają prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu i wspierają procesy zapobiegające przedwczesnemu porodowi i niskiej masie urodzeniowej .

Jak należy przyrządzać ryby dla kobiety w ciąży?

Jako przyszła mama nie powinnaś spożywać surowych ryb w żadnej postaci. Również zabronione są wędzone ryby w ciąży, ze względu na ryzyko zakaźne i dużą zawartość soli .

Morskie przysmaki powinny być przyrządzone w zdrowy sposób, np. pieczone, gotowane, duszone lub przygotowywane na parze, ponieważ w ten sposób zachowują najwięcej wartości odżywczych, witamin i minerałów. Zrezygnuj ze smażenia produktów w dużej ilości tłuszczu, ponieważ nieduża ilość smażonych potraw nie wpływa pozytywnie na zdrowie .

Ryby powinny stanowić stały element diety kobiety w ciąży. To wspaniały sposób na to, żeby zadbać o prawidłowy rozwój płodu i dobre samopoczucie!


  16. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/62643,produkty-niewskazane-w-czasie-ciazy 

  17. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/119755,jak-powinna-sie-odzywiac-kobieta-w-ciazy 

  18. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/61926,ktore-ryby-sa-najzdrowsze 

  19. https://dietetycy.org.pl/jak-rozpoznac-swieza-rybe/ 

  20. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/119755,jak-powinna-sie-odzywiac-kobieta-w-ciazy 

  21. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/73282,zasady-odzywiania-ciezarnych

  22. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/132/original/12-18.pdf?1472456137 

  23. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/119755,jak-powinna-sie-odzywiac-kobieta-w-ciazy