vitapil-produkt-vitapil-mama-bg.jpg

Skuteczne wskazówki na pobudzenie laktacji

Laktacja jest naturalnym procesem fizjologicznym, który rozpoczyna się już podczas ciąży. To wtedy kobiecy organizm zaczyna produkować mleko, którym po porodzie matka będzie mogła karmić swoje dziecko. Naturalne karmienie ma najwięcej korzyści dla zdrowia dziecka, wpływa na jego prawidłowy rozwój i odporność. Niestety, część kobiet skarży się na brak lub niewystarczającą ilość pokarmu szczególnie na początkowym etapie laktacji – szukają więc sprawdzonych sposobów na jej pobudzenie. 

Przede wszystkim – ogranicz stres 

Korzyści z karmienia piersią są powszechnie znane. Nic więc dziwnego, że kobiety frustrują się, jeśli nie mają wystarczającej ilości pokarmu. Osamotnienie w swoim problemie odczuwają zwłaszcza te, które zostały matkami po raz pierwszy. W szczególności, gdy słuchają swoich koleżanek, które nie miały żadnych problemów z laktacją i nie musiały pobudzać jej po porodzie.  

Tymczasem stres może okazać się winowajcą i główną przyczyną zahamowania laktacji. Zarówno on, jak i zmęczenie mogą powodować zahamowanie produkcji pokarmu poprzez blokadę wytwarzania oksytocyny – hormonu, który odgrywa ważną rolę w procesie karmienia piersią. Pamiętaj więc, że należy jak najbardziej ograniczyć stres – rytm karmienia może być różny u każdej z mam, dlatego nie można porównywać się z innymi kobietami.

Regularnie przystawiaj dziecko do piersi

To jedna z najważniejszych wskazówek mających na celu pobudzenie laktacji. Niemowlę ssące pierś podrażnia receptory czuciowe – mózg otrzymuje sygnał do wydzielenia prolaktyny oraz oksytocyny, które odpowiednio uaktywniają wydzielanie pokarmu i wypływ mleka z piersi. Należy więc przystawiać malucha do piersi, kiedy tylko istnieje taka możliwość, nie rzadziej niż 8-12 razy na dobę, szczególnie zwracając uwagę, aby co najmniej 1 karmienie odbyło się w nocy.

Częste ssanie piersi przez dziecko zaowocuje większą ilością pokarmu poprzez pobudzenie tzw. odruchu prolaktynowego. Należy pamiętać o karmieniu także w nocy i nad ranem. Przyjmuje się, że najwyższy poziom prolaktyny w organizmie jest właśnie nad ranem. Dlatego, nawet gdy dziecko śpi – nie należy rezygnować z karmienia.

Sięgnij po preparaty na bazie słodu jęczmiennego

Eksperci wskazują, że na pobudzenie laktacji wpływa spożycie produktów zawierających słód jęczmienny. W jego ekstrakcie znajduje się beta-glukan, który wpływa bezpośrednio na pobudzenie produkcji prolaktyny w przysadce mózgowej.

Skoro słód jęczmienny… to może Karmi?

Można spotkać się z informacjami, że picie karmelowego piwa na bazie słodu jęczmiennego wywiera pozytywny wpływ na pobudzenie laktacji. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie jakiejkolwiek dawki alkoholu przez matkę karmiącą piersią nie jest dobrym rozwiązaniem dla dziecka. Warto więc sięgnąć po produkty, takie jak Femaltiker, które w składzie mają dużą ilość słodu jęczmiennego i są standaryzowane na zawartość beta-glukanu, ale nie zawierają alkoholu. Produkt stosowany regularnie i zgodnie z zaleceniami, przyczyni się do pobudzenia laktacji oraz lepszego samopoczucia mamy, dzięki dodatkowi melisy w składzie produktu 1 .

Ciepłe okłady, prawidłowe odżywianie, odpowiednie nawodnienie

Jeśli nastąpiło zahamowanie wypływu mleka, piersi mogą stać się twarde i bolesne. Pomóc wówczas mogą ciepłe okłady na piersi przed karmieniem, które wpłyną na rozszerzenie naczyń krwionośnych i stymulację przepływu mleka w kanalikach mlekowych.

Na niezaburzony proces laktacji wpływa również prawidłowe odżywianie i nawodnienie organizmu. Zadbaj o zbilansowaną i zróżnicowaną dietę, bogatą w niezbędne składniki odżywcze. W żadnym razie nie doprowadzaj do odwodnienia organizmu – najlepiej pić czystą wodę mineralną. Kawę naturalną należy ograniczyć do 1-2 małych filiżanek dziennie lub zastąpić ją kawą zbożową.

1.  Breastfeeding Medicine 2016; 11(2): -A- 74-5.