Wystający język u niemowlaka: kiedy jest powodem do niepokoju?
Język to organ, który odgrywa wiele bardzo istotnych ról w ciele człowieka. Umożliwia porozumiewanie się z innymi, a także podsuwanie pokarmu i mieszanie go podczas żucia. Na nim znajdują się także kubki smakowe, za pomocą których można odczuwać aromat potraw . Czy u Twojego dziecka pojawił się wystający język? Zastanawiasz się, czy to normalne, czy warto skonsultować się z lekarzem? Sprawdź!
Wystający język u niemowlaka może wyglądać niepokojąco, jednak nie zawsze oznacza chorobę lub zaburzenie zdrowia dziecka. Mimo to zdecydowanie może utrudniać spożywanie posiłków, oddychanie czy mówienie. Dowiedz się, kiedy reagować.
Kiedy wystający język u niemowlaka jest zachowaniem naturalnym, a kiedy powodem do niepokoju?
Twoje niemowlę wysuwa język? U części dzieci jest to zupełnie naturalne. W ten sposób pokazują, że są głodne albo bawią się. Dla niektórych maluchów wyciąganie języka to sposób na poznawanie otoczenia – faktury, smaku czy temperatury zabawek. To jedna z metod eksplorowania świata.
Wystający język u niemowlaka jest charakterystyczny także dla wielu chorób i zaburzeń, np. takich jak:
● zespół Downa – w tym przypadku stanowi tylko jeden z wielu bardzo różnych objawów,
● niedoczynność tarczycy,
● obniżone napięcie mięśniowe,
● przerośnięty migdał,
● za krótkie wędzidełko .
Powodem do niepokoju powinno być przede wszystkim towarzyszących wystającemu językowi, innych objawów zaburzeń i chorób malucha.
Jakie zachowanie powinno wzbudzić czujność rodziców i być podstawą do wizyty u specjalisty?
Jeśli Twoje dziecko od zawsze miało wystający język, który nie „chowa” się w jamie ustnej mimo upływu czasu, to należy skonsultować się z logopedą, neurologiem lub neurologopedą. Specjalista oceni rozwój malucha i wskaże dalsze postępowanie. W większości przypadków wystarczy odpowiednia terapia logopedyczna, która usprawni mięśnie języka i poprawi jego ułożenie.
Do tej pory języczek maluszka był w prawidłowej pozycji, a nagle zaczął wystawać? Konsultacji lekarskiej wymaga wystąpienie:
● niepokojących zmian koloru lub struktury narządu ,
● powiększenia języka z towarzyszącym ślinieniem i zaburzeniami mowy oraz jedzenia ,
● suchości, która może wskazywać na odwodnienie organizmu.
Obserwuj swojego malucha. Jeśli masz wątpliwości co do jego zdrowia, nagraj momenty, w których wystawia język i pokaż je lekarzowi, aby mógł ocenić słuszność Twoich podejrzeń.
5 schorzeń, które najczęściej powodują problemy z wystającym językiem u niemowlaka
U zdrowego malucha język znajduje się za górnymi siekaczami i jego większa część dotyka podniebienia. To tzw. pozycja spoczynkowa. Problem pojawia się wtedy, gdy jakiś czynnik zaburza to ułożenie. Nieprawidłowe położenie języka w jamie ustnej może powodować :
● utrudnienia poruszania się żuchwy i języka jednocześnie podczas jedzenia, co może przyczyniać się do mniejszych przyrostów wagi,
● cofnięcie żuchwy i konieczność interwencji ortodontycznej,
● niewłaściwy sposób oddychania,
● wychylenie zębów,
● wady wymowy, w tym międzyzębowość, czyli seplenienie.
Odpowiednio wcześnie podjęte działania mogą uchronić malucha przed poważnymi konsekwencjami, które wynikają z wystającego języka. Jeśli coś Cię niepokoi, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.
1.http://www.czytelniamedyczna.pl/6110,jzyk-prawd-ci-powie-czyli-jzyk-jako-narzdzie-diagnostyczne-wielu-chorlb.html
2.https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/94215,wystawianie-jezyka-przez-noworodki-i-niemowleta-czy-to-niepokojacy-objaw
3.https://www.znanylekarz.pl/pytania-odpowiedzi/wypiety-jezyczek-u-rocznego-dziecka
4.https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/119955,jezyk
5.https://www.mp.pl/pacjent/objawy/74770,jezyk-powiekszony
6.https://adentis.pl/uslugi-i-ceny/jezyk/pozycja-spoczynkowa-jezyka/