shutterstock-528384532-6.jpg

Zapalenie oskrzeli a karmienie piersią: jak wygląda leczenie?

Czy podczas karmienia piersią można brać antybiotyk? Jak łagodzić objawy zapalenia oskrzeli naturalnymi sposobami? Podpowiadamy.

Zapalenie oskrzeli a karmienie piersią – jak walczyć z chorobą podczas laktacji?

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia małego dziecka. Do 6. miesiąca życia niemowlę powinno być żywione wyłącznie mlekiem matki, a do 12. miesiąca kobiecy pokarm powinien stanowić podstawę jego diety. Jednak laktacja nie chroni kobiety przed zachorowaniem na choroby, które wymagają specjalnego leczenia. Dowiedz się więcej, jak postępować w przypadku zapalenia oskrzeli podczas karmienia piersią.

Zapalenie oskrzeli objawia się gorączką, złym samopoczuciem, uczuciem ogólnego rozbicia oraz suchym kaszlem . To bardzo uciążliwa dolegliwość, która utrudnia opiekę nad dzieckiem. Zastanawiasz się, jakie leki możesz stosować podczas laktacji? Sprawdź!

Jak walczyć z zapaleniem oskrzeli podczas karmienia piersią?

Choroba matki nie jest przeciwskazaniem do kontynuowania karmienia piersią. Wręcz przeciwnie, to świetny sposób na to, żeby ochronić dziecko przed zarażeniem się. Kobiecy pokarm zawiera substancje odpornościowe, które będą wspierać organizm malucha do walki z drobnoustrojami .

W przypadku zapalenia oskrzeli a karmienia piersią zaleca się :

● odpoczynek w domu,

● picie dużej ilości napojów podczas gorączki, aby zapobiec odwodnieniu organizmu. Można stosować także leki obniżające temperaturę ciała, takie jak paracetamol czy ibuprofen ,

● zażywanie środków ułatwiających odkrztuszanie z ambroksolem,

● w przypadku duszności – stosowanie preparatów rozkurczających oskrzela. Środki powinien przepisać lekarz.

W przypadku utrzymywania się objawów lub wystąpienia duszności i trudności z oddychaniem należy skontaktować się ze specjalistą.

Czy podczas karmienia piersią można przyjąć antybiotyk?

Kobiety karmiące piersią powinny wybierać leki oznaczone symbolem L1 lub L2, które są uznawane za bezpieczne podczas laktacji i nie wpływają na dziecko. Wynika to z tego, że ilość substancji, która przenika do organizmu malucha wraz z mlekiem, jest znacząco niższa od stężeń leków we krwi dziecka, które jest leczone danym antybiotykiem. Ostrożność zaleca się przy zażywaniu fluorochinolony i tetracykliny .

Nie zauważa się wpływu przyjmowania antybiotyków na laktację.

Które antybiotyki są bezpieczne podczas karmienia piersią, a których lepiej unikać?

Zastanawiasz się, czy przepisany lek jest bezpieczny dla Twojego malucha? Kobiety karmiące piersią mogą zażywać: penicyliny, cefalosporyny, aminoglikozydy, monobaktamy, karbapenemy, glikopeptydy, polimyksyny, a także paracetamol, ibuprofen i metamizol.

Przeciwwskazane są: amfenikole, kwas nalidyksowy i tetracykliny. Nie zaleca się także stosowania indometacyny i pochodnych kwasu salicylowego, czyli np. aspiryny i polopiryny .

Pamiętaj! Branie antybiotyku powinny zawsze zostać skonsultowane z lekarzem.

Jak złagodzić objawy zapalenia oskrzeli naturalnymi metodami? 

Istnieje kilka sposobów na to, żeby zmniejszyć dolegliwości związane z zapaleniem oskrzeli. Oprócz leków, możesz sięgnąć po naturalne środki:

● 'złote mleko' – gorący napój z czosnkiem, miodem, masłem i kurkumą, który pomaga łagodzić kaszel,

● gałganek Aliny – zmiażdżony czosnek umieszczony obok łóżka, który wspomaga procesy ułatwiające oddychanie,

● syrop z cebuli i czosnku – drobno pokrojona cebula i czosnek zalane miodem mogą wspomóc układ immunologiczny,

● ssanie goździków – pomaga zmniejszyć ból gardła.

Naturalne metody mogą być wykorzystywane jako wsparcie antybiotykoterapii i leczenia przepisanego przez lekarza. Pamiętaj, że w przypadku ostrego zapalenia oskrzeli mogą nie wystarczyć.


Rozchorowałaś się? Nie przerywaj karmienia! Na rynku jest szereg leków, które możesz bezpiecznie przyjmować podczas laktacji.


1. https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/68742,zapalenie-oskrzeli

2. https://www.emc-sa.pl/phavi/at/upl/2016/0909/0953-poradnik-karmienia-piersia.pdf

3. https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/68742,zapalenie-oskrzeli 

4. według: http://www.kobiety.med.pl/leki/search.php

5. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/263/original/77-85.pdf?1473166563

6. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/80174,leki-bezpieczne-dla-karmiacej-mamy