Prawidłowo przebiegająca laktacja nigdy nie powinna sprawiać znacznego bólu. Nie jest prawdą, że karmienie piersią boli. W niektórych okresach laktacji może jedynie pojawiać się przejściowy dyskomfort: na przykład fizjologiczny ból brodawek w pierwszych dobach karmienia, czy też dyskomfort związany z nawałem pokarmu. Jednak kiedy pojawia się silny ból lub karmienie piersią nie jest możliwe z jakiegokolwiek powodu, należy natychmiast udać się po specjalistyczną pomoc, najlepiej do certyfikowanej doradczyni laktacyjnej.
Skąd może się brać zastój pokarmu?
Zastój pokarmu to zaburzenie przepływu mleka w piersiach. Taka sytuacja nigdy nie jest prawidłowa, zawsze jest wynikiem jakiegoś innego problemu, czy nieprawidłowego postępowania w okresie laktacji.
Zastój pokarmu najczęściej pojawia się w okresie przepełnienia piersi: w czasie nawału pokarmu lub u kobiet z nadmierną produkcją pokarmu. W okresie nadmiernej produkcji pokarmu zawsze kluczowe jest: regularne opróżnianie piersi, ale bez nadmiernej stymulacji, oraz unikanie urazów mechanicznych (np. wskutek noszenia za ciasnej bielizny czy wykonywania forsownego masażu piersi).
Częstym błędem prowadzącym do powstania zastoju pokarmu jest nadmierne opróżnianie piersi, które daje chwilowe odczucie ulgi, ale jednocześnie powoduje większą produkcję mleka. Równie często zdarza się odwrotna sytuacja – niedostateczne opróżnianie piersi pomimo ich przepełnienia (np. w obawie przed nadmierną stymulacją laktacji).
Obie sytuacje wiążą się finalnie z przepełnieniem piersi. Nadmiernie wypełnione pęcherzyki i przewody mleczne uciskają naczynia włosowate i pojawia się bolesny obrzęk. Utrudniony jest też dopływ oksytocyny, niezbędnej do uruchomienia wypływu mleka z piersi. W efekcie piersi są pełne, twarde i bolesne, a mimo to – mleko nie wypływa prawidłowo lub wypływ pokarmu jest całkowicie niemożliwy. Dziecko może wtedy odmawiać ssania piersi z powodu braku wypływu mleka. Zdarza się także, że dziecko próbuje ssać pierś, ale nie połyka mleka, niekiedy zasypiając w trakcie karmienia.
Co zrobić, gdy pojawi się zastój?
Przede wszystkim natychmiast poszukać pomocy doradcy laktacyjnego!
W czasie wizyty specjalista zadba o piersi, dziecko, obejrzy karmienie i skoryguje błędy w karmieniu, jeśli się pojawią. Przede wszystkim jednak udzieli wskazówek na temat prawidłowego postępowania z zastojem oraz doradzi co zrobić, by problem już się nie powtórzył.
Niestety, nie zawsze możliwa jest szybka wizyta u doradcy laktacyjnego, dlatego warto też wiedzieć, jak radzić sobie do czasu wizyty. Podstawą jest regularne opróżnianie piersi oraz stabilizowanie laktacji. Dodatkowo może być potrzebne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Jeśli nakarmienie dziecka będzie niemożliwe (odmówi ssania lub nie opróżni piersi), można użyć laktatora. W czasie karmienia lub odciągania mleka można stosować delikatny (!) masaż okrężnymi ruchami oraz w stronę brodawki.
Wszystkie leki, w tym przeciwzapalne i przeciwbólowe, w okresie laktacji najlepiej stosować pod kontrolą specjalisty (np. po konsultacji z położną lub lekarzem).
Warto zainteresować się Milanella Complex. Jest to produkt bazujący na naturalnych substancjach. Zawiera lecytynę rzepakową, która ułatwia przepływ mleka w piersi, a także bromelainę z ananasa, która działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Takie połączenie składników świetnie sprawdza się w przypadku kłopotów z przepływem mleka. Stosując Milanellę Complex gdy tylko pojawią się niepokojące objawy, możesz uniknąć stosowania leków (które nie są obojętne dla zdrowia) oraz powikłań takich jak zapalenie piersi.
Na koniec warto wspomnieć, że stan psychiczny mamy ma spory wpływ na pojawienie się problemów w okresie laktacji oraz skuteczność radzenia sobie z nimi. Dlatego bardzo ważny jest także odpoczynek i wsparcie najbliższego otoczenia.
Pamiętaj, że mleko mamy to najlepszy wybór dla Twojego dziecka. Jeśli masz jakieś problemy z karmieniem piersią lub/i dietą swoją i dziecka, zajrzyj na nasze profile na Facebooku i Instagramie @Mleko Mamy Rządzi – znajdziesz tam wiele materiałów, opracowanych przez ekspertów laktacyjnych i dietetycznych, które mogą ci pomóc. Przy kłopotach z laktacją możesz też sięgnąć po Femaltiker Plus lub po Milanellę complex i biom przy utrudnionym przepływie mleka.
A jeśli jeszcze jakieś pytania dotyczące diety laktacyjnej, rozszerzania diety dziecka czy inne tematy związane z laktacją chodzą Ci po głowie, koniecznie napisz do nas za pośrednictwem profilu facebookowego.
BIBLIOGRAFIA:
1. Omranipour R, Vasigh M. Mastitis, Breast Abscess, and Granulomatous Mastitis. Adv Exp Med Biol. 2020;1252:53-61. doi: 10.1007/978-3-030-41596-9_7. PMID: 32816262.
2. Witt AM, Bolman M, Kredit S, Vanic A. Therapeutic Breast Massage in Lactation for the Management of Engorgement, Plugged Ducts, and Mastitis. J Hum Lact. 2016 Feb;32(1):123-31. doi: 10.1177/0890334415619439. Epub 2015 Dec 7. PMID: 26644422.
3. Mitchell KB, Johnson HM. Challenges in the Management of Breast Conditions During Lactation. Obstet Gynecol Clin North Am. 2022 Mar;49(1):35-55. doi: 10.1016/j.ogc.2021.11.002. PMID: 35168772.