Zatkane kanaliki – kiedy dochodzi do zatkania kanalików i jak pozbyć się problemu?

Kiedy mama – zwłaszcza świeżo upieczona – karmi piersią, może spotkać się z takim terminem, jak zatkane kanaliki mleczne. Nie jest to przyjemna sprawa, a nieodpowiednio zaopiekowana, może przerodzić się w dużo poważniejsze problemy. Wszystkiego na temat zatkanych kanalików podczas karmienia piersią dowiesz się z artykułu laktacyjnej ekspertki – Marii Lepuckiej. Warto przeczytać.

                                                                                                                                                                                                                                                                                             Maria Lepucka, położna, certyfikowana doradczyni laktacyjna

Zatkane przewodów mlecznych lub kanalików wyprowadzających to zaburzenie przepływu pokarmu, które bardzo często jest spowodowane błędami. Dlatego najlepszą profilaktyką jest wiedza na temat fizjologii laktacji i prawidłowego postępowania w okresie karmienia piersią.

Kiedy dochodzi do zatkania kanalików mlecznych?

Do zatkania przewodów mlecznych dochodzi najczęściej wskutek ich przepełnienia. Z kolei przepełnienie piersi może mieć związek z nieprawidłową techniką karmienia, przez co pierś jest niedostatecznie opróżniana, lub też być skutkiem nadmiernej stymulacji laktacji, np. poprzez częste odciąganie mleka laktatorem. Inną przyczyną zatkania przewodu mlecznego może być ucisk piersi, np. przez niewłaściwie dobraną, za ciasną bieliznę. Niekiedy również pojawia się samoistna hiperlaktacja, która predysponuje do zaburzeń w przepływie pokarmu.

Każde przepełnienie piersi lub jej mechaniczny uraz (uderzenie, ucisk, forsowny masaż) prowadzą do wysięku, ucisku naczynek włosowatych i powstania obrzęku. To utrudnia przepływ pokarmu.

Mogą pojawić się także mniej oczywiste przyczyny problemów w przepływie mleka takie jak stres u kobiety karmiącej czy zaburzenie flory bakteryjnej.

Jakie objawy towarzyszą zatkaniu kanalika mlecznego?

Przede wszystkim pojawia się samotny kłujący ból zlokalizowany najczęściej w jednej piersi i w konkretnym miejscu. Może także pojawić się zaczerwienienie piersi w tym miejscu. Mleko z piersi wypływa, ale wypływ może być utrudniony, lub mleko może nie wypływać z fragmentu, gdzie zlokalizowany jest zatkany przewód mleczny. Oprócz tego może pojawić się bolesny guzek różnej wielkości. Zgrubienie/guzek towarzyszy zatkaniu przewodu mlecznego. Z kolei jeśli zatkane jest ujście zewnętrzne kanalika mlecznego, na brodawce pojawia się zmiana w postaci białego lub żółtego czopka.

Jak poradzić sobie z zatkanym kanalikiem?

Przede wszystkim zachowaj spokój, gdyż sytuacja jest „do uratowania”.

1. Zadbaj o prawidłowe opróżnienie piersi – przede wszystkim przystawiając do niej dziecko, ale jeśli nie poradzi sobie ono z opróżnieniem piersi, możesz także użyć laktatora.

2. Przed karmieniem dziecka lub użyciem laktatora warto także wziąć ciepły prysznic lub lekko ogrzać zmieniony fragment piersi.

3. Można także stosować delikatny masaż przed oraz w trakcie opróżniania piersi, jednak nigdy nie wolno wykonywać silnego masażu lub ucisku, bo może to zaostrzyć problem.

4. Jeśli zatkaniu kanalika towarzyszy nadmierna produkcja pokarmu, po karmieniu można zastosować zimny okład na pierś przez 10-15 minut.

Pamiętaj, aby w trakcie całej laktacji spożywać regularnie odpowiednią ilość płynów. W czasie zatkania kanalika pomoże także zastosowanie lecytyny, która ułatwi wypływ pokarmu i opróżnienie piersi. Świetnym wsparciem jest Milanella Complex, która poza lecytyną rzepakową zawiera także bromelainę (substancja naturalnego pochodzenia z ananasa). Bromelaina ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne ale nie powoduje skutków ubocznych jak leki o tym samym działaniu. Odpowiednio wczesne zastosowanie Milanelli Complex pomoże udrożnić zatkany kanalik. Może także pomóc uniknąć stosowania leków przeciwzapalnych.

Co zrobić, gdy masz predyspozycje do zaburzeń w przepływie pokarmu i nie chcesz, by problem powrócił?

Przede wszystkimi koryguj technikę karmienia. W tym celu możesz umówić się na spotkanie z doradcą laktacyjnym. Jeśli masz nadprodukcję pokarmu, zadbaj o jej ograniczenie (tu tez pomoże doradca laktacyjny). Możesz zastosować Milanellę Biom, która jest połączeniem probiotyku i prebiotyku, co wspomoże Twoją florę bakteryjną (jej zaburzenie jest jedną z przyczyn nawracających problemów z przepływem mleka). Pamiętaj, by nosić odpowiednio dobraną bieliznę, która nie będzie uciskała piersi. Zadbaj o swój odpoczynek i komfort psychiczny.

Pamiętaj, że mleko mamy to najlepszy wybór dla Twojego dziecka. Jeśli masz jakieś problemy z karmieniem piersią lub/i dietą swoją i dziecka, zajrzyj na nasze profile na Facebooku i Instagramie @Mleko Mamy Rządzi – znajdziesz tam wiele materiałów, opracowanych przez ekspertów laktacyjnych i dietetycznych, które mogą ci pomóc. Przy kłopotach z laktacją możesz też sięgnąć po Femaltiker Plus lub po Milanellę complex i biom przy utrudnionym przepływie mleka.

A jeśli jeszcze jakieś pytania dotyczące diety laktacyjnej, rozszerzania diety dziecka czy inne tematy związane z laktacją chodzą Ci po głowie, koniecznie napisz do nas za pośrednictwem profilu facebookowego.

Bibliografia:

1. Angelopoulou A, Field D, Ryan CA, Stanton C, Hill C, Ross RP. The microbiology and treatment of human mastitis. Med Microbiol Immunol. 2018 Apr;207(2):83-94. doi: 10.1007/s00430-017-0532-z. Epub 2018 Jan 19. PMID: 29350290.

2. Jiménez E, Manzano S, Schlembach D, Arciszewski K, Martin R, Ben Amor K, Roelofs M, Knol J, Rodríguez JM, Abou-Dakn M, Premium Study Group. Ligilactobacillus salivarius PS2 Supplementation during Pregnancy and Lactation Prevents Mastitis: A Randomised Controlled Trial. Microorganisms. 2021 Sep 11;9(9):1933. doi: 10.3390/microorganisms9091933. PMID: 34576828; PMCID: PMC8469334.

3. Mitchell KB, Johnson HM. Challenges in the Management of Breast Conditions During Lactation. Obstet Gynecol Clin North Am. 2022 Mar;49(1):35-55. doi: 10.1016/j.ogc.2021.11.002. PMID: 35168772.