Alicja Janosz

Alicja Janosz: Mleko mamy to najwspanialszy pokarm dla niemowląt.

Alicja Janosz – piosenkarka i kompozytorka, mama kilkuletniego syna i promotorka karmienia piersią. Specjalnie dla nas opowiada, jak wspaniały jest skład mleka matki i dlaczego angażuje się w promocję mleka mamy.

Im więcej wiem na temat tego, co zawiera skład mleka matki i dobrodziejstw, jakie płyną wraz z mlekiem mamy dla zdrowia dziecka oraz dla niej samej, tym bardziej jestem dumna, że karmiłam piersią. Ludzkość nie poznała jeszcze drugiego tak wspaniałego pokarmu dla niemowląt i małych dzieci jak pokarm matki, który jest bogaty w żywe komórki macierzyste i całą masę przeciwciał. Przeraża mnie, że ze zbyt dużą łatwością w szpitalach podaje się niemowlętom mleko modyfikowane, a kobietom pozwala się utwierdzać w przekonaniu, że mleko mamy jest dla ich dzieci niewystarczające lub jest go za mało. Przeraża mnie też, że wiedza na temat żywienia niemowląt i małych dzieci jest dziś w dużej mierze generowana przez ogromne koncerny, zarabiające krocie na sprzedaży produktów, z których żaden nie może się równać z mlekiem mamy, a które mimo to wielokrotnie wygrywają z karmieniem piersią.

Mam wielką nadzieję, że obok panującej dziś mody na zdrowe odżywianie, unikanie chemii w życiu codziennym czy uprawianie sportów, zdołamy wykreować również modę na karmienie piersią. Mamy dostęp do wiarygodnych wyników badań, które opisują skład mleka matki i które dowodzą bez cienia wątpliwości, że pokarm matki chroni dzieci przed wieloma chorobami i ma niesamowicie dobroczynny wpływ na ich zdrowie, prawidłowy rozwój i ich odporność.

Całym sercem włączam się w akcję #Karmieswobodnie i zachęcam wszystkie mamy, by do nas dołączyły.