przyswajalność kobiecego mleka

Dlaczego mleko kobiece jest tak dobrze przyswajalne?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że mleko kobiece jest najlepszym pokarmem dla niemowląt. Zgodnie z zaleceniami WHO mama powinna karmić swoje dziecko wyłącznie mlekiem kobiecym przez pierwsze 6 miesięcy jego życia. Mleko kobiece dostarcza nie tylko istotnych składników odżywczych niezbędnych do rozwoju dziecka, ale również korzystne bakterie probiotyczne. Probiotyki dostarczane na wczesnym etapie rozwojowym niemowląt mają korzystne długotrwałe skutki dla zdrowia ludzkiego. Wykazano, że dieta silnie wpływa na skład populacji bakterii. Na przykład wiadomo, że cukry znajdujące się w mleku kobiecym selektywnie promują wzrost korzystnych bakterii jelitowych, takich jak bifidobakterie, które zapobiegają rozwojowi biegunki oraz infekcji u niemowląt. Jednym z głównych składników ludzkiego mleka jest cukier zwany lakto-N-tetraozą, który praktycznie nie występuje w mleku innych ssaków.

Badanie opublikowane w kwietniu 2017 roku w Cell Chemical Biology wykazało, że bakterie Bifidobacterium longum wytwarzają enzym o nazwie LnbX, który umożliwia rozkładanie cukru lakto-N-tetraozy będącego składnikiem mleka kobiecego. Badacze określili strukturę tego enzymu oraz poznali jego właściwości. Naukowcy wykazali, że więcej bakterii Bifidobacterium longum znajdowało się w przewodzie pokarmowym niemowląt, które spożywały wyłącznie mleko kobiece w porównaniu z niemowlętami karmionymi mlekiem kobiecym i mieszanką mlekozastępczą.

Pozytywne skutki karmienia mlekiem kobiecym

Badanie to pokazuje jak bardzo ważne jest wyłączne karmienie mlekiem kobiecym. Mleko kobiece zawiera szereg składników, w tym bakterie probiotyczne. To właśnie ze względu na ich zawartość dzieci lepiej trawią pokarm mamy. Może jest to jedno z wyjaśnień dlaczego mleko kobiece jest tak dobrze przyswajalne przez dzieci i powoduje mniej problemów z brzuszkiem w porównaniu do mieszanek mlekozastępczych.

http://www.cell.com/cell-chemical-biology/fulltext/S2451-9456(17)30095-8