Takie pytania pojawiają się w głowach wieeeelu mam i dlatego wraz z naszą ekspertką Panią Doktor Katarzyną Raczek – Pakułą postanowiliśmy przybliżyć Wam ten temat i przygotowaliśmy krótką ściągawkę z tego, jak prawidłowo karmić piersią i na jakie nieprawidłowości zwrócić uwagę?!
Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?
Głęboko! Dziecko powinno uchwycić jak największą część piersi, nie tylko samą brodawkę. Usta dziecka powinny być szeroko otwarte, wargi wywinięte – obrazowo, powinno ono wyglądać jak „glonojad na piersi”. Dolna warga ma objąć większą część otoczki niż górna, dlatego też warto przystawić dziecko tak, aby dolna warga dotknęła otoczki jako pierwsza.
Usta ułożone w dzióbek, jak u karpia, świadczą o zbyt płytkim przystawieniu. Policzki dziecka powinny być jak najbliżej piersi, głowa nie może być skręcona. Ciało dziecka powinno być dobrze podparte na całej długości, a buzia powinna być na wprost piersi. Wymaga to zwykle użycia więcej niż jednej poduszki.
Jedną z najlepszych pozycji do nauki przystawiania jest pozycja „cross”, nazywana krzyżową. Pozwala ona na precyzyjną kontrolę nad główką dziecka i nad piersią, dzięki czemu łatwo jest uzyskać prawidłowe przystawienie. Równie dobrze sprawdza się pozycja biologiczna, czyli taka, w której dziecko leży na brzuszku na brzuchu mamy – jak po porodzie.
Jak prawidłowo powinno dziecko ssać?
Prawidłowe ssanie, to ssanie aktywne i rytmiczne. Aktywne, czyli bez długich przerw – szczególnie na początku karmienia. Rytmiczne, czyli regularne. Ważny jest też stosunek liczby zassań do połknięć. Na początku karmienia, kiedy wypływ mleka jest szybszy, zwykle jest to 1:1. Są jednak dzieci ssące słabiej, czy mamy z wolniejszym wypływem i wówczas za prawidłowy uznajemy rytm 3:1. Jednak kiedy zassań jest 4 lub więcej na jedno połknięcie, ssanie, a tym samym karmienie, jest nieefektywne.
Jak usprawnić technikę ssania, jeśli dziecko ma problemy ze ssaniem?
Samemu trudno jest rozwiązać ten problem. Zawsze można spróbować aktywizacji dziecka, zmiany pozycji do karmienia, poprawienia techniki przystawiania. Jednak najlepiej zasięgnąć porady laktacyjnej. Doradca rozpozna problem i w razie potrzeby skieruje dziecko do specjalisty (pediatry, neurologopedy, chirurga).
Co jest najczęstszym powodem nieprawidłowego ssania?
Przyczyn może być bardzo wiele. Nieprawidłowości w budowie jamy ustnej (najczęściej jest to skrócone wędzidełko języka), problemy neurologiczne dziecka, mniej lub bardziej poważne stany chorobowe dziecka.
Jakie są najczęściej spotykane błędy, zarówno po stronie mamy i dziecka?
Najczęstszym błędem, prowadzącym do coraz poważniejszych problemów, jest nieprawidłowe, zbyt płytkie przystawianie dziecka do piersi. Pierwszym, oczywistym problemem, generowanym przez ten błąd, jest bolesność, a później rany brodawek. Płytkie przystawianie to słabsze opróżnianie piersi, więc słabsze przyrosty masy ciała dziecka, a u mamy zapalenia piersi oraz zmniejszanie ilości pokarmu… Ta wydawać by się mogło prosta i naturalna umiejętność, wcale taka nie jest. To coś, czego mama powinna nauczyć się jak najszybciej, jeszcze w szpitalu. Niestety pomoc w tej nauce nie zawsze jest wystarczająca, a po powrocie do domu, mama często pozostawiona jest sama sobie. Oczywiście najlepszym wyjściem w z tej sytuacji jest porada laktacyjna, jednak już w oczekiwaniu na nią warto próbować poprawić przystawienie, korzystając z licznych materiałów instruktażowych, które można znaleźć w internecie m.in. na http://cnol.kobiety.med.pl/pl/jak-prawidlowo-przystawiac-dziecko-do-piersi/