zdrowa mama z dzieckiem

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

O dobroczynnym wpływie kobiecego mleka na dziecko wiadomo już bardzo dużo. Ostatnio coraz więcej mówi się o korzyściach wynikających z naturalnego karmienia dla matki- i nie są to tylko hasła zwolenników tej metody żywienia niemowląt.

Wpływ karmienia piersią na zdrowie

Dostępne artykuły naukowe dostarczają nam coraz więcej przesłanek sugerujących, że karmienie piersią może wpływać na zdrowie kobiety, zwłaszcza w kontekście schorzeń zależnych od gospodarki hormonalnej. Jednak największą „siłą przekazu” są dla nas stanowiska instytucji zrzeszających najlepszych specjalistów w danej dziedzinie. Dlatego też niezwykle ważną informacją, są wnioski American Institute for Cancer Research (AICR) i World Cancer Research Fund (WCRF) – instytucji non-profit składającej się z autorytetów pochodzących Europy, Ameryki Północnej i Południowej i Azji, zawarte w raporcie z sierpnia 2017 roku wykazujące, że każde 5 miesięcy naturalnego karmienia obniża ryzyko zachorowania na nowotwór piersi o 2%. Zaprezentowane stanowisko jest efektem analizy 18 badań dotyczących laktacji i karmienia piersią. Ostatni raport poruszający tą kwestię został opublikowany w 2005 roku i opierał swoje stanowisko jedynie na 5 badaniach naukowych.
Na nowotwór piersi chorują zarówno kobiety przed menopauzą (rzadziej) jak również po okresie reprodukcyjnym (znacznie częściej). Wynika to przede wszystkim z tego, że nowotwory piersi są zazwyczaj hormono-zależne- na ich rozwój wpływają głównie estrogeny i progesteron. Odpowiednio częste karmienie piersią powoduje czasowe ustanie  owulacji (tzw. niepłodność laktacyjna) i może skutkować dłuższymi okresami występowania braku menstruacji. Organizm kobiety krócej narażony jest na działanie hormonów będących czynnikami napędowymi dla większości nowotworów piersi.
Sugeruje się również, że naturalne karmienie może prowadzić do zmian epigenetycznych zmniejszających ryzyko powstawania zmian powodujących powstawanie komórek nowotworowych.

Co to oznacza?


Najprościej rzecz ujmując komórki piersi są lepiej odżywione i kontrolowane  przez mechanizmy sterujące podziałami komórkowymi.

Omawiany raport wskazuje również na inne czynniki wpływające na zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwory piersi. Wśród największych zagrożeń dla kobiet wymienia się otyłość, alkohol i brak aktywności fizycznej. Co ważne dbanie o te trzy aspekty życia mogłoby zapobiec około 1/3 zachorowań na nowotwór piersi wśród kobiet zamieszkujących obszar USA.
Należy podkreślić, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez minimum 6 miesięcy i kontunuowanie karmienia piersią  do 2 roku i dłużej. Im dłużej karmicie tym bardziej  ograniczacie ryzyko występowania nowotworu piersi.
Zatem drogie mamy, jeśli możecie to karmcie swoje dzieci dla ich i waszego zdrowia!
 źródło:  http://www.aicr.org/continuous-update-project/reports/breast-cancer-report-2017.pdf