dziecko karmione piersią

Karmione piersią dziecko, nie potrzebuje antybiotyków

Pomimo ogromu przeprowadzonych badań, mechanizmy, które wskazują, że karmienie piersią ma efekt zwiększający odporność dziecka, nadal pozostają w dużej mierze niewyjaśnione. 

Nowe badanie  z udziałem fińskich dzieci  w wieku 2-6 lat wykazało, że każdy miesiąc karmienia piersią zmniejsza prawdopodobieństwo użycia antybiotyku u dziecka po przejściu na dietę składającą się z pokarmów stałych.  W badaniu tym prawie  97% badanych dzieci było karmionych wyłącznie piersią przez przynajmniej 1 miesiąc, średnio karmienie piersią trwało 8 miesięcy.

Wpływ antybiotyku na zdrowie dziecka karmionego piersią

Analizowano także ilości bakterii jelitowych u dzieci.  Zarówno krótkie karmienie piersią jak i podaż antybiotyków w okresie 0-6 m.ż nawet przy ochronnym działaniu pokarmu kobiecego negatywnie  wpływa na populację bakterii probiotycznych w jelitach. Zaobserwowano aż 55%  redukcję populacji bakterii z rodzaju Bifidobacterium w porównaniu do dzieci nie otrzymujących antybiotyków i długo karmionych piersią.  Bakterie z rodzaju Bifidum stanowią większość populacji w jelitach niemowląt, są odpowiedzialne za procesy  fermentacyjne cukrów prostych, czego końcowym etapem jest  wytworzenie  kwasu mlekowego. 


Podsumowując, wczesna podaż antybiotyku, może negatywnie wpływać na długoterminowe zdrowie dziecka, nawet karmionego piersią.
Źródło:
http://archpedi.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2528516